Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի հանձնարարությամբ՝ երկրի Էկոնոմիկայի եւ կայուն զարգացման նախարարությունը սկսում է սննդամթերքի գները կարգավորող նոր օրինագծի մշակման աշխատանքները։Business Georgia պարբերականի փոխանցմամբ՝ այս մասին վարչապետը տեղեկացրել է կառավարության նիստի ընթացքում։ Նրա խոսքով՝ օրինագիծը հիմնված է լինելու եվրոպական փորձի վրա։«Երբ մենք խոսում ենք գնաճի մասին, ապա պետք է հաշվի առնենք, որ անցած ամիս գնաճը կազմել է 9,4%, որից 6,1%-ը բաժին է ընկնում պարենային ապրանքներին։ Ուստի, կարելի է ենթադրել, որ հենց այս գները շտկվեն, գնաճը նույնպես կնվազի մինչեւ մեր կողմից նախանշված մակարդակը եւ դա դրականորեն կանդրադառնա մեր մարդկանց վրա: Առաջիկայում կառավարությունը խորհրդարան կուղարկի այս օրինագիծը, եւ հուսով եմ, որ մոտ ապագայում մենք կստանանք այդ կարգավորումները։ Հակառակ դեպքում՝ ելք պարզապես չկա։ Մենք չենք ուզում, որ որեւէ մեկի մոտ տպավորություն ստեղծվի, թե կառավարությունը կոպիտ կերպով միջամտում է բիզնեսի գործերին։ Սա մեր կանոնը չէ, մեր ձեռագիրը եւ մեր պրակտիկան չէ, մենք նման լուծում ենք գտել»,- հայտարարել է Ղարիբաշվիլին։ 15.02.2023 | 17:35 Վրաստանում բարձ գնաճի պատճառը պարենի եւ ոչ ալկոհոլային խմիչքների թանկացումն է Ավելի վաղ Իրակլի Ղարիբաշվիլին ֆինանսների, էկոնոմիկայի եւ գյուղատնտեսության նախարարություններին հանձնարարել էր ձեւավորել աշխատանքային խումբ՝ պարենային գների աճի հետ կապված իրավիճակը կարգավորելու համար։Մասնավորապես, նախատեսվում էր պարզել՝ ինչու են ներմուծող ընկերությունները 60-65%-ով ավելացնում ներկրվող ապրանքների արժեքը, ինչը, հաշվի առնելով մանրածախ ցանցերի հետագա հավելագները, կրկնապատկում է պարենային ապրանքների գները։ Tweet Դիտում՝ 5476

По поручению премьер-министра Грузии Ираклия Гарибашвили Министерство экономики и устойчивого развития страны начинает работу над новым законопроектом для урегулирования цен на продукты питания. Как передает издание Business Грузия, об этом премьер-министр сообщил на заседании правительства. По его словам, законопроект будет основан на европейской практике.«Когда мы говорим об инфляции, то в прошлом месяце инфляция составила 9,4%, из которых 6,1% приходится на цены на продовольствие. Так что можно предположить, что как только эти цены будут скорректированы, инфляция тоже снизится до той отметки, которую мы наметили, и это отразится на карманах наших людей. В ближайшее время правительство направит этот законопроект в парламент, и я надеюсь, что в ближайшее время мы получим эти регуляции. Иначе выхода просто нет. Мы не хотим, чтобы у кого-то сложилось впечатление, что правительство грубо вмешивается в бизнес. Это не наше правило, не наш почерк и не наша практика, мы нашли такое решение»,- заявил Гарибашвили. 15.02.2023 | 17:35 В 2022 году инфляция в Грузии составила 9,4% - выше прогноза правительства Ранее Ираклий Гарибашвили поручил министерствам финансов, экономики и сельского хозяйства создать рабочую группу, которой поручено разобраться с ростом цен на продовольствие.В частности, планировалось, выяснить, почему компании-импортеры «накручивают» стоимость ввозимых товаров на 60-65%, что, с учетом последующих наценок торговых сетей, удваивает цены на продовольствие. Tweet Просмотры 5493