Վրաստանում բարձ գնաճի պատճառը պարենի եւ ոչ ալկոհոլային խմիչքների թանկացումն է
2022 թվականի արդյունքներով Վրաստանում գնաճը կազմել է 9,4%, հայտնում է Finmarket-ը՝ վկայակոչելով Ազգային վիճակագրական ծառայությունը («Սաքստատ»)։ 2021 թվականին սպառողական գներն աճել էին 13,9%-ով։
Գերատեսչության նյութերի համաձայն՝ 2021 թվականի հուլիսից ի վեր տարեկան գնաճի մակարդակն առաջին անգամ իջել էր 10%-ից ցածր 2022 թվականի դեկտեմբերին։
2022 թվականի հունիսին Վրաստանի կառավարությունն ընթացիկ տարվա գնաճի կանխատեսումը բարձրացրել էր մինչեւ 9,1%։ Սա 2 անգամ գերազանցում է անցած տարվա պետական բյուջեի հիմքում եղած կանխատեսումը՝ 4,5%:
Նշվում է, որ 2022 թվականին գնաճի ձեւավորման վրա հիմնական ազդեցությունն է ունեցել  սննդամթերքի եւ ոչ ալկոհոլային խմիչքների գների փոփոխությունը։ Այս կատեգորիայում գներն աճել են 15%-ով, ինչն ապահովել է երկրում գների տարեկան ընդհանուր աճի կեսից ավելին։ Միաժամանակ, կոմունալ ծառայությունները թանկացել են 13,1%-ով։
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ երկրի կառավարությանը հատկապես անհանգստացրել է պարենային ապրանքների գների աճը։ Այդ կապակցությամբ վարչապետը ֆինանսների, էկոնոմիկայի եւ գյուղատնտեսության նախարարություններին հանձնարարել է ձեւավորել աշխատանքային խումբ՝ ստեղծված իրավիճակը կարգավորելու համար։
Մասնավորապես, նախատեսվում է պարզել՝ ինչու են ներմուծող ընկերությունները 60-65%-ով ավելացնում ներկրվող ապրանքների արժեքը, ինչը, հաշվի առնելով մանրածախ ցանցերի հետագա հավելագները, կրկնապատկում է պարենային ապրանքների գները։ Վարչապետը սա անընդունելի է համարում եւ սպասում է համապատասխան առաջարկությունների՝ իրավիճակը փոխելու համար։

В 2022 году инфляция в Грузии составила 9,4% - выше прогноза правительства
Инфляция в Грузии по итогам 2022 года составила 9,4%, передает Finmarket.ru со ссылкой на Национальную службу статистики («Сакстат»). Годом ранее потребительские цены в стране выросли на 13,9%.
Согласно материалам ведомства, впервые с июля 2021 года уровень годовой инфляции опустился ниже 10% в декабре 2022 года.
В июне 2022 года правительство Грузии повысило прогноз по инфляции на текущий год до 9,1%. Это в 2 раза выше прогноза при утверждении госбюджета на прошлый год - 4,5%.
Отмечается, что основное влияние на формирование инфляции в 2022 году оказало изменение цен на продукты питания и безалкогольные напитки. Цены в данной категории выросли на 15%, что обеспечило более половины общего годового прироста цен в стране. Одновременно, коммунальные услуги выросли в цене на 13,1%.
Как сообщает пресс-служба премьер-министра Грузии Ираклия Гарибашвили, особую озабоченность правительства страны вызвало подорожание продовольствия. В связи с этим премьер поручил министерствам финансов, экономики и сельского хозяйства создать рабочую группу, которой поручено разобраться в ситуации.
В частности, планируется, выяснить, почему компании-импортеры «накручивают» стоимость ввозимых товаров на 60-65%, что, с учетом последующих наценок торговых сетей, удваивает цены на продовольствие. Премьер считает это недопустимым и ждет соответствующих рекомендаций для изменения ситуации.