Ինչպիսի անկում կլիներ Վրաստանում ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցներին միանալու դեպքում
Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու դեպքում Վրաստանում տնտեսական անկումը 2022 թվականին կարող էր հասնել 10%-ի։
Նախօրեին նման կարծիք է հայտնել «Վրացական երազանք - դեմոկրատական Վրաստան» իշխող կուսակցության նախագահ Իրակլի Կոբախիձեն՝ Վրաստանի հանրային հեռարձակման առաջին ալիքին տված հարցազրույցում։
«Եթե մենք պատժամիջոցներ սահմանեինք Ռուսաստանի Դաշնության դեմ, ինչը մեզանից պահանջում էր արմատական ընդդիմությունը, ապա անցած տարվա 10% տնտեսական աճի փոխարեն, մենք կունենայինք ավելի քան 10% անկում»,- Կոբախիձեի խոսքերն է մեջբերում է ՏԱՍՍ գործակալությունը։
Կուսակցության նախագահը հիշեցրել է, որ 2020 թվականին կորոնավիրուսի համավարակի  պատճառով սահմանված կոշտ արգելափակումների հետեւանքով երկրում տնտեսական անկումը գերազանցեց 6%-ը։ Դա պայմանավորված էր հյուրանոցների, ռեստորանների եւ արդյունաբերական ձեռնարկությունների փակմամբ։
Վրաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայության («Սաքստատ») տվյալներով՝ 2022 թվականին երկրի ՀՆԱ-ն աճել է 10,1%-ով։ Անցած տարի Ռուսաստանի հետ ապրանքաշրջանառությունը գերազանցել է $2,4 միլիարդը՝ 52%-ով ավելի, քան 2021 թվականին։ Ռուսաստանը երկրորդ տեղն է զբաղեցրել Վրաստանի խոշորագույն առեւտրային գործընկերների շարքում։
Հիշեցնենք, որ դեռեւս անցած տարվա փետրվարի 25-ին Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին հայտարարել էր, որ երկրի իշխանությունները, ելնելով ազգային շահերից, չեն պատրաստվում մասնակցել Ռուսաստանի դեմ արեւմտյան երկրների տնտեսական եւ ֆինանսական պատժամիջոցներին Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի պատճառով։
«Ես միշտ եւ ամենուր գործելու եմ մեր երկրի, մեր ժողովրդի, ձեր շահերի համաձայն, եւ ոչ ոք չի կարող փոխել այս որոշումը»,- ավելի ուշ վստահեցրել էր Ղարիբաշվիլին։
Ս․թ․ հունվարի 18-ին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ չնայած Արեւմուտքի ճնշումներին՝ տնտեսական եւ սեփական շահերով առաջնորդվելու Վրաստանի կառավարության կարողությունն արժանի է հարգանքի։ Լավրովը նաեւ հույս էր հայտնել, որ Ռուսաստանի եւ Վրաստանի միջեւ շուտով կվերականգնվի ուղիղ ավիահաղորդակցությունը։
Երկու օր անց Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին դեմ էր արտահայտվել Ռուսաստանի հետ ավիահաղորդակցության վերականգնմանը։
«Ես չեմ ողջունում Ռուսաստանի հետ ավիահաղորդակցության վերականգնումը: Այն ժամանակ, երբ բոլոր գործընկեր երկրները խոսքով թե գործով առավելագույն համերաշխությունն են հայտնում Ուկրաինայի անձնուրաց պայքարին, ինձ եւ, վստահ եմ, հասարակության մեծ մասի համար կառավարության եւ իշխող կուսակցության դիրքորոշումը, մեղմ ասած, անհասկանալի է»,- ասել էր նա։
Միաժամանակ, անցած շաբաթ Եվրամիությունը (ԵՄ) կոչ արեց Վրաստանին միանալ ավիացիոն ոլորտում Ռուսաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցներին։
«Մենք տեղյակ ենք Ռուսաստանի եւ Վրաստանի միջեւ ուղիղ չվերթերի հնարավոր վերականգնման վերաբերյալ վերջին քննարկումների մասին։ Եվրամիությունը կոչ է անում Վրաստանին միանալ ավիացիոն ոլորտում Ռուսաստանի դեմ ԵՄ-ի եւ այլ երկրների կողմից սահմանված պատժամիջոցներին եւ զգոն մնալ պատժամիջոցները շրջանցելու յուրաքանչյուր հնարավոր փորձերից»,- հայտարարել էր ԵՄ արտաքին կապերի ծառայության խոսնակ Պետեր Ստանոն (Peter Stano)։

Экономический спад в Грузии мог достигнуть 10% в 2022 году в случае введения санкций в отношении России. Такое мнение выразил накануне председатель правящей партии «Грузинская мечта - Демократическая Грузия» Ираклий Кобахидзе в интервью Первого канала Грузинского общественного вещания.«Если бы мы ввели санкции против Российской Федерации, чего требовала от нас радикальная оппозиция, вместо десятипроцентного прошлогоднего роста экономики у нас был бы спад более чем на 10%»,- приводит слова Кобахидзе агентство ТАСС.Председатель партии напомнил, что в 2020 году в силу жесткого локдауна, введенного из-за пандемии коронавируса, экономический спад в стране превысил 6%. Это было обусловлено закрытием гостиниц, ресторанов и промышленных предприятий.По данным Национальной службы статистики Грузии «Сакстат», в 2022 году ВВП республики вырос на 10,1%. Торговый оборот с Россией в прошлом году превысил $2,4 млрд, на 52% больше, чем в 2021 году. Россия вышла на второе место среди крупнейших торговых партнеров Грузии.Напомним, что еще 25 февраля прошлого года премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили заявил, что власти Грузии, исходя из национальных интересов, не собираются участвовать в экономических и финансовых санкциях стран Запада, введенных против России из-за ситуации вокруг Украины.«Я всегда и везде буду действовать в соответствии с интересами нашей страны, нашего народа, вашими интересами, и никто не может изменить это решение»,- позднее еще раз заверил Гарибашвили.18 января текущего года глава МИД России Сергей Лавров заявил, что способность правительства Грузии руководствоваться своими интересами и интересами своей экономики, несмотря на давление со стороны Запада, вызывает уважение. Лавров также выразил надежду, что прямое авиасообщение между Россией и Грузией будет вскоре возобновлено.Спустя два дня президент Грузии Саломе Зурабишвили выступила против восстановления авиасообщения с Россией.«Я не приветствую восстановление авиасообщения с Россией! В то время, когда все партнерские страны словом или делом выражают максимальную солидарность с самоотверженной борьбой Украины, для меня и, уверена, для большей части общества позиция правительства и правящей партии, мягко говоря, непонятна»,- отметила она. 05.02.2023 | 21:01 ЕС призывает Грузию присоединиться к санкциям против России в авиационной сфере Одновременно, на прошлой неделе Евросоюз (ЕС) призвал Грузию присоединиться к санкциям, введенным против России в авиационной сфере.«Нам известно о недавних обсуждениях возможного возобновления прямого авиасообщения между Россией и Грузией. Евросоюз призывает Грузию присоединиться к санкциям, введенным ЕС и другими странами против России в авиационном секторе, и сохранять бдительность в отношении любых возможных попыток обойти санкции»,- заявил спикер службы внешних связей Евросоюза Петер Стано (Peter Stano). Tweet Просмотры 5247