Վրաստանում օտարերկրյա աշխատուժի ներգրավման սահմանափակումներ կմտցվեն
Վրաստանի խորհրդարանը սկսում է աշխատանքի, առողջապահության և սոցիալական պաշտպանության նախարարության կողմից պատրաստված աշխատանքային միգրացիայի կարգավորման վերաբերյալ փոփոխությունների քննարկումը, հաղորդում է NewsGeorgia-ն։
Փոփոխությունները կառավարությանն իրավունք են տալիս որոշակի ոլորտներում օտարերկրյա աշխատուժի ներգրավման սահմանափակումներ մտցնել: Խոսքը այն դեպքերի մասին է, երբ բարձր որակավորումների կարիք չկա, կամ երբ տեղական աշխատաշուկայի առաջարկը գերազանցում է պահանջարկը։
Միաժամանակ, պետությունը կխրախուսի բարձր որակավորում ունեցող օտարերկրյա մասնագետների ներգրավումը անհրաժեշտության դեպքում կամ երբ տեղական աշխատաշուկան չի կարող բավարարել առկա թափուր աշխատատեղերը։
«Միգրացիոն ցանկացած օրենքի շարժառիթը տեղի քաղաքացիներին աշխատանքի տեղավորման խթանումն է: Բնականաբար, սա է մեր հիմնական շարժառիթը»,- ասել է փոխնախարար Թամար Բարկալայան։ Նրա խոսքով՝ գործունեության տեսակները, որոնց վրա կազդեն փոփոխությունները, կքննարկվեն բիզնես ասոցիացիաների հետ։
Հիշեցնենք, որ վերջերս Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին կոչ էր արել լրացուցիչ սահմանափակումներ մտցնել երկիր ժամանող ռուսաստանցիների համար։ «Մեզ անհրաժեշտ են կարգավորումներ աշխատանքի իրավունքի, բիզնես գրանցելու, գույք ձեռք բերելու կամ ռուսալեզու դպրոցներ բացելու ուղղությամբ»,- ասել էր նա։

В Грузии будут введены ограничения на привлечение иностранной рабочей силы
Парламент Грузии приступает к рассмотрению поправок по регулированию трудовой миграции, подготовленных министерством труда, здравоохранения и социальной защиты страны, передает NewsGeorgia.
Поправки дают правительству право на введение ограничений на привлечение иностранной рабочей силы по конкретным направлениям. Речь идет о случаях, где не нужна высокая квалификация, или когда предложение от местного рынка труда превышает спрос.
Одновременно государство будет поощрять привлечение иностранных высококвалифицированных специалистов в случае необходимости или когда местный рынок труда не может удовлетворить существующие вакансии.
«Мотивацией любого миграционного закона является содействие трудоустройству местных граждан. Естественно, это для нас главная мотивация»,- сказала заместитель министра Тамар Баркалая. По ее словам, виды деятельности, которых коснутся поправки, будут обсуждаться с бизнес-ассоциациями.
Напомним, что недавно президент Грузии Саломе Зурабишвили призвала ввести дополнительные ограничения для россиян, приезжающих в страну. «Нам нужны регуляции в направлении права на работу, регистрации бизнеса, приобретения имущества или открытия русскоязычных школ»,- говорила она.