Ավանդների արտահոսքը հիմնականում պայմանավորված է տնտեսության իրական հատվածում առկա դժվարություններով
Երեւան /Մեդիամաքս/.Ավանդների արտահոսքը հիմնականում պայմանավորված է## տնտեսության իրական հատվածում առկա դժվարություններով, այսօր ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հետ հարցազրույցում ասել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի /ԿԲ/ նախագահի տեղակալ Վաչե Գաբրիելյանը:
"Հայաստանի տնտեսության որոշ ոլորտներ, մասնավորապես, հանքարդյունաբերությունը, դժվարություններ ունեն համաշխարհային ճգնաժամի պատճառով եւ բանկերում ներդրված միջոցները ներդնում են իրենց տնտեսական գործունեության մեջ",- ասել է Վաչե Գաբրիելյանը:
Նա նշել է, որ հոկտեմբերին ֆիզիկական անձանց ներդրումների արտահոսքն աննշան է եղել: Վաչե Գաբրիելյանը նկատել է, որ նոյեմբերին ներդրումների արտահոսքն այնքան էական չի եղել, որքան հոկտեմբերին:
"Չնայած վարկավորման աճի տեմպի կրճատմանը` տարեկան կտրվածքով այն կազմում է 58%, ինչը բավականին տպավորիչ ցուցանիշ է",- ասել է ԿԲ նախագահի տեղակալը:
ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը նշում է, որ Հայաստանի առեւտրային բանկերի կողմից ներգրավված ավանդների ծավալը 2008 թվականի հոկտեմբերի վերջի դրությամբ սեպտեմբերի համեմատ կրճատվել է 15 մլրդ 859 մլն դրամով` կազմելով 475 մլրդ 450 մլն դրամ:
ՀՀ առեւտրային բանկերի վարկային պորտֆելը հոկտեմբերին կազմել է 630 մլրդ 371 մլն դրամ` սեպտեմբերի համեմատ ավելանալով 16 մլրդ 227 մլն դրամ:

Отток вкладов главным образом обусловлен трудностями в реальном секторе экономики
Ереван /Медиамакс/. Отток вкладов из банковской системы Армении главным образом обусловлен трудностями в реальном секторе## экономики, заявил сегодня в интервью Медиамакс заместитель председателя Центрального банка (ЦБ) Армении Ваче Габриелян.
«Некоторые отрасли экономики Армении, в частности, горнодобывающая промышленность, переживают трудности по причине мирового кризиса и вкладывают вложенные в банки средства в свою экономическую деятельность», - сказал Ваче Габриелян.
Он отметил, что в октябре доля оттока вкладов физических лиц была незначительной. Ваче Габриелян заметил, что в ноябре отток вкладов не был столь существенным, как в октябре.
«Несмотря на сокращение темпов роста кредитования, его рост составляет в годовом разрезе 58%, что является довольно внушительным показателем», - сказал заместитель председателя ЦБ.
Агентство Медиамакс отмечает, что объем привлеченных коммерческими банками Армении депозитов по состоянию на конец октября 2008 года сократился по сравнению с сентябрем на 15 млрд 859 млн драмов, составив 475 млрд 450 млн драмов.
При этом кредитный портфель коммерческих банков Армении в октябре составил 630 млрд 371 млн драмов, увеличившись по сравнению с сентябрем на 16 млрд 227 млн драмов.