Խնդիրների առկայությունը, որոնց կբախվեն ներկա եւ ապագա սերունդները, կյանքը նախկինից վատ չի դարձնի։RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է միլիարդատեր, բարերար, Microsoft-ի համահիմնադիր Բիլ Գեյթսը՝ ելույթ ունենալով Ավստրալիայի Lowy ինստիտուտում:«Ես մնում եմ չափազանց լավատես, որ շատ ավելի լավ կլիներ ծնվել 20, 40 եւ 60 տարի հետո, քան երբեւէ անցյալում»,- ասել է Գեյթսը:Գործարարը հորդորել է ուշադրություն դարձնել, թե ինչ վիճակում էր գտնվում մարդկությունը 300 տարի առաջ, եւ նշել, որ 1700 թվականին կյանքի միջին տեւողությունը չէր հասնում 40 տարվա, իսկ այսօր միջին ամերիկացին ապրում է 76,1 տարի։ Նա նշել է, որ այն ժամանակ մարդիկ ապրում էին մանկական բարձր մահացության եւ զանգվածային անգրագիտության պայմաններում, իսկ ապագայում կենցաղային պայմանները միայն կբարելավվեն. «Մենք կբուժենք գիրությունը, քաղցկեղը, արմատախիլ կանենք պոլիոմելիտը»:Միաժամանակ, Գեյթսը նշել է, որ նորարարությունները պարտադիր չէ, որ դրական ազդեցություն ունենան մարդկության վրա, քանի որ գիտական եւ տեխնոլոգիական զարգացումը հանգեցնում է վտանգավոր արդյունքների, ինչպիսիք են միջուկային զենքը եւ կենսաահաբեկչությունը։ Սակայն նույն պահին ընդգծել է, որ «անհավանական լավատեսություն» է ապրում։ 03.01.2022 | 09:56 Բիլ Գեյթսը պատմել է 2022 թվականին իր գլխավոր մտավախություններից մեկի մասին Հատկանշական է, որ դեռեւս անցած տարվա հունվարին Գեյթսը նշել էր, որ 2022 թվականին իր գլխավոր մտավախություններից մեկը կառավարությունների նկատմամբ մարդկանց անվստահությունն է:«Եթե ձեր մարդիկ չեն վստահում ձեզ, նրանք չեն աջակցի նոր խոշոր նախաձեռնություններին: Եվ երբ լուրջ ճգնաժամ է ի հայտ գալիս, նրանք ավելի քիչ հավանականությամբ կհետեւեն այն հրահանգներին, որոնք անհրաժեշտ են փոթորիկը հաղթահարելու համար»,- ասել էր Գեյթսն՝ ընդգծելով, որ այս խնդիրը կարող է դանդաղեցնել այն առաջընթացը, որին մարդկությունը հասել է COVID-19-ի դեմ պայքարում: Tweet Դիտում՝ 6145

Билл Гейтс сравнил прошлое и будущее, испытав чувство «невероятного оптимизма»
Наличие проблем, с которыми столкнутся нынешнее и будущие поколения, не сделает жизнь хуже, чем прежде.
Как передает RBC, об этом заявил миллиардер, филантроп, cооснователь компании Microsoft Билл Гейтс во время выступления в австралийском Институте Лоуи.
«Я по-прежнему крайне оптимистичен в том, что было бы гораздо лучше родиться через 20, 40 и 60 лет, чем когда-либо в прошлом»,- отметил Гейтс.
Бизнесмен призвал обратить внимание, в каком состоянии человечество находилось еще 300 лет назад, и указал, что в 1700 году средняя продолжительность жизни не достигала 40 лет, а сегодня средний американец живет 76,1 года. Он отметил, что в те времена люди жили в условиях высокой детской смертности и массовой неграмотности, а в дальнейшем условия жизни будут только улучшаться: «Мы вылечим ожирение, рак, искореним полиомиелит».
При этом Гейтс отметил, что инновации необязательно положительно влияют на человечество, поскольку научное и технологическое развитие приводит к опасным результатам, таким как ядерное оружие и биотерроризм. Однако тут же подчеркнул, что испытывает «невероятный оптимизм».
Примечательно, что еще в январе прошлого года Гейтс отмечал, что одним из своих главных опасений в 2022 году является недоверие людей к правительствам.
«Если ваши люди вам не доверяют, они не поддержат новые крупные инициативы. А когда возникнет серьезный кризис, они с меньшей вероятностью будут следовать указаниям, необходимым для преодоления бури»,- говорил Гейтс, подчеркнув, что эта проблема может затормозить прогресс, которого человечество достигло в борьбе с COVID-19.