Բիլ Գեյթսը պատմել է 2022 թվականին իր գլխավոր մտավախություններից մեկի մասին
Microsoft-ի համահիմնադիր Բիլ Գեյթսը 2022 թվականին իր գլխավոր մտավախություններից մեկը նշել է կառավարությունների նկատմամբ մարդկանց անվստահությունը:
Այս խնդիրն, ըստ նրա, կարող է դանդաղեցնել այն առաջընթացը, որին մարդկությունը հասել է COVID-19-ի դեմ պայքարում, գրում է Incrussia-ն՝ վկայակոչելով CNBC-ն։
«Եթե ձեր մարդիկ չեն վստահում ձեզ, նրանք չեն աջակցի նոր խոշոր նախաձեռնություններին: Եվ երբ լուրջ ճգնաժամ է ի հայտ գալիս, նրանք ավելի քիչ հավանականությամբ կհետեւեն այն հրահանգներին, որոնք անհրաժեշտ են փոթորիկը հաղթահարելու համար»,- պարզաբանել է Գեյթսը:
Նա կարծում է, որ պետական հաստատությունները գլխավոր դեր են խաղում կլիմայի փոփոխության եւ համավարակի դեմ պայքարում, սակայն դրանք չեն կարող արդյունավետ լինել, եթե բնակչությունը սկզբունքորեն մերժում է նրանց ղեկավարումը։
Գեյթսի խոսքով՝ անվստահությունը հատկապես ակնհայտ դարձավ համավարակի բռնկումից հետո։ Կորոնավիրուսի մասին ապատեղեկատվությունը տարածվեց ինչպես ԱՄՆ-ում, այնպես էլ այլ երկրներում, ինչը զգալիորեն նվազեցրեց պատվաստվածների թիվը եւ հետաձգեց համավարակի ավարտը։
Նա համոզված է, որ այս ամենում մեղավոր են քաղաքական վերնագրերով անվերջ լուրերը, ինչպես նաեւ սոցիալական ցանցերը: Գեյթսի խոսքով՝ կառավարությունները, հնարավոր է, կարիք ունենան կարգավորել առցանց հարթակները՝ ապատեղեկատվությունն արդյունավետորեն հերքելու համար:

Билл Гейтс рассказал об одном из своих главных опасений в 2022 году
Соучредитель Microsoft Билл Гейтс назвал одним из своих главных опасений в 2022 году недоверие людей к правительствам.
Данная проблема, по его мнению, может затормозить прогресс, которого человечество достигло в борьбе с COVID-19, пишет Incrussia со ссылкой на CNBC.
«Если ваши люди вам не доверяют, они не поддержат новые крупные инициативы. А когда возникнет серьезный кризис, они с меньшей вероятностью будут следовать указаниям, необходимым для преодоления бури»,- объяснил Гейтс.
Он считает, что государственные институты играют главную роль в борьбе с изменением климата и пандемией, но они не могут быть эффективными, если население принципиально отвергает их руководство.
По его словам, недоверие стало особенно очевидным после начала пандемии. Дезинформация о коронавирусе распространилась как в США, так и в остальных странах, что сильно снизило количество вакцинированных и задержало окончание пандемии.
Гейтс убежден, что в этих проблемах виноваты бесконечные новости с политически мотивированными заголовками, а также социальные сети. По его мнению, правительствам, возможно, потребуется регулировать онлайн-платформы, чтобы эффективно опровергать дезинформацию.