2022 թվականին օտարերկրյա զբոսաշրջիկները Վրաստանում ծախսել են ռեկորդային $3,5 միլիարդ, հաղորդում է NewsGeorgia-ն՝ վկայակոչելով երկրի Ազգային բանկը։Նշվում է, որ այս ցուցանիշը $300 միլիոնով ավելի է, քան 2019 թվականի նախահամավարակային տարում եւ 182%-ով ավելի, քան 2021 թվականին, երբ գործում էին սահմանափակումները։«Եկամտի աճը կապված է զբոսաշրջության վերականգնման եւ Ռուսաստանից միգրացիայի ալիքի հետ, քանի որ ժամանակավոր բնակության վայր ժամանած ռուսաստանցիներն իրավունք ունեն երկրում մնալ մինչեւ մեկ տարի՝ զբոսաշրջիկի կարգավիճակով։ Այնուհետեւ նրանք պետք է հատեն սահմանը, եւ բնակության համար թույլատրված տարին կսկսվի նորից»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։ 25.11.2022 | 11:10 Վրաստանում զբոսաշրջությունից ստացած եկամուտն այս տարի կգերազանցի $3 միլիարդը Ազգային բանկի տվյալներով՝ ռուսաստանցիները Վրաստանում ծախսել են $891 միլիոն՝ 2,3 անգամ ավելի, քան այս ցուցանիշով երկրորդ տեղում գտնվող Թուրքիայի քաղաքացիները։Ամենաշատը զբոսաշրջիկները Վրաստանում ծախսել են ամառային սեզոնի պիկին՝ օգոստոսին՝ $523 միլիոն։Զբոսաշրջությունից ստացված եկամուտներն ըստ երկրների բաշխվել են հետեւյալ կերպ.- Ռուսաստան՝ $891 միլիոն,- Թուրքիա՝ $399,4 միլիոն,- Եվրամիություն` $333 միլիոն,- Ուկրաինա՝ $282,3 միլիոն,- Իսրայել՝ $270,5 միլիոն,- Բելառուս` $244,2 միլիոն,- Սաուդյան Արաբիա` $159,8 միլիոն,- Հայաստան՝ $156,1 միլիոն,- Ադրբեջան՝ $100,4 միլիոն,- Իրան՝ $91,1 միլիոն,- Այլ երկրներ՝ $589 միլիոն։ Tweet Դիտում՝ 6250

В 2022 году иностранные туристы потратили в Грузии рекордные $3,5 миллиардов, передает NewsGeorgia со ссылкой на Национальный банк страны.Отмечается, что этот показатель на $300 миллионов больше, чем в допандемийном 2019 году и на 182% больше, чем в 2021, когда действовали ограничения. «Увеличение доходов связано с восстановлением туризма и волной миграции из России, так как прибывшие на временное место жительство россияне имеют право находиться на территории страны до года со статусом туристов. Затем им надо пересечь границу и разрешенный год проживания начинается заново»,- отмечается в сообщении. 25.11.2022 | 11:10 Доход Грузии от туризма в этом году превысит $3 млрд По данным Национального банка, россияне потратили в Грузии $891 миллион - в 2,3 раз больше, чем идущие на втором месте граждане Турции.Больше всего туристы потратили в Грузии на пике летнего сезона, в августе - $523 миллиона.Доходы от туризма распределились по странам следующим образом:- Россия - $891 млн;- Турция - $399,4 млн;- Евросоюз - $333 млн;- Украина - $282,3 млн;- Израиль - $270,5 млн;- Беларусь - $244,2 млн;- Саудовская Аравия - $159,8 млн;- Армения - $156,1 млн;- Азербайджан - $100,4 млн;- Иран - $91,1 млн;- Другие страны - $589 млн. Tweet Просмотры 6248