Վրաստանում զբոսաշրջությունից ստացած եկամուտն այս տարի կգերազանցի $3 միլիարդը
Զբոսաշրջության ոլորտում Վրաստանի ստացած եկամուտը 2022 թվականի ավարտին կգերազանցի $3 միլիարդը, նախօրեին հայտարարել է Վրաստանի էկոնոմիկայի եւ կայուն զարգացման փոխնախարար Մարիամ Կվրիվիշվիլին։
«Այս ցուցանիշն ուղղակիորեն ազդում է նոր աշխատատեղերի ստեղծման եւ տեղի բնակիչների բարեկեցության բարելավման վրա»,- Կվրիվիշվիլիի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Ինչպես նշել է փոխնախարարը ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության (UNWTO) գործադիր կոմիտեի նիստում, նման եկամուտ ակնկալելու պատճառն այն է, որ Վրաստանը կարողացել է 100%-ով վերականգնել զբոսաշրջության ոլորտում մինչհամավարակային շահույթի ցուցանիշները։
Մարոկկոյում ընթանում է UNWTO-ի գործադիր կոմիտեի 117-րդ նիստը, որտեղ քննարկվում են զբոսաշրջության եւ ճանապարհորդության ոլորտի արդիական հարցերը։
Ավելի վաղ Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության ազգային վարչությունը հայտնել էր, որ այս տարվա հունվարից հոկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում զբոսաշրջությունից Վրաստանի եկամուտը կազմել է ավելի քան $2,8 միլիարդ։
Ինչպես նշվել էր, ընթացիկ տարվա 10 ամսվա շահույթը 183,2%-ով ավելի է 2021 թվականի նույն ցուցանիշներից։ Միայն հոկտեմբերին երկիրը զբոսաշրջությունից վաստակել է գրեթե $338 միլիոն, ինչը 137,1%-ով ավելի է 2021 թվականի հոկտեմբերի համեմատ։
Ընթացիկ տարվա հունվարից հոկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում Վրաստան է իրականացվել ավելի քան 4,3 միլիոն զբոսաշրջային ուղեւորություն, ինչը գրեթե երեք անգամ ավելի է, քան 2021 թվականին։ Ռուսաստանը, Թուրքիան եւ Հայաստանը այն երկրներն են, որտեղից հանգստացողներն ամենից հաճախ են ժամանում Վրաստան։

Доход Грузии от туризма в этом году превысит $3 млрд
Доход, полученный Грузией в туристическом секторе, к концу 2022 года превысит $3 млрд, заявила накануне заместитель министра экономики и устойчивого развития Грузии Мариам Квривишвили.
«Этот показатель напрямую влияет на создание новых рабочих мест и улучшение благосостояния местных жителей»,- приводит слова Квривишвили агентство ТАСС.
Как отметила замминистра на заседании исполкома Всемирной организации туризма ООН (UNWTO), основание ожидать подобный доход дает тот факт, что Грузия сумела на 100% восстановить допандемийные показатели прибыли в сфере туризма.
117-е заседание исполкома UNWTO проходит в Марокко, на нем обсуждаются актуальные вопросы в сфере туризма и путешествий.
Ранее в Национальной администрации туризма Минэкономики Грузии сообщали, что доходы Грузии от туризма с января по октябрь текущего года составили более $2,8 млрд.
Как отмечалось, прибыль за 10 месяцев текущего года на 183,2% больше аналогичных показателей за 2021 год. Лишь в октябре страна заработала на туризме почти $338 млн, что на 137,1% больше данных за октябрь 2021 года.
В Грузию с января по октябрь текущего года совершено более 4,3 млн туристических поездок, что почти в три раза больше, чем в 2021 году. Россия, Турция и Армения - страны, откуда чаще всего приезжают отдыхающие в республику.