ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել մի շարք երկրների կողմից ՌԴ նավթի գնի առաստաղի մեխանիզմին պատասխան միջոցների մասին, հաղորդում է RBC-ն։Հրամանագրից հետեւում է, որ օտարերկրյա քաղաքացիներին եւ ընկերություններին արգելվում է ռուսաստանյան նավթի եւ նավթամթերքի առաքումեր կատարել, եթե պայմանագրերն «ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն նախատեսում են սահմանային գնի ամրագրման մեխանիզմի կիրառում»։Այդ արգելքը կգործի վեց ամիս՝ 2023 թվականի փետրվարի 1-ից մինչեւ հուլիսի 1-ը։ Դեպի նման երկրներ նավթամթերքի մատակարարման արգելքի ժամկետը կորոշի կառավարությունը։Նավթի եւ նավթամթերքի մատակարարման հարցում բացառություններ կարող են արվել նախագահի «հատուկ որոշման» հիման վրա, ասված է փաստաթղթում։ 05.12.2022 | 09:53 ՌԴ նավթի գնային առաստաղի մասին որոշումն ուժի մեջ է մտնում Ռուսաստանից նավթի մատակարարումների համար գնային սահմանաչափի ռեժիմը, որը մտցրել էին արեւմտյան երկրները, գործում է դեկտեմբերի 5-ից։ Առավելագույն գինը սահմանվել է $60 մեկ բարելի դիմաց: Գնային առաստաղը հաստատել են «Մեծ յոթնյակ»-ի (G7) երկրները, ինչպես նաեւ Եվրամիությունը եւ Ավստրալիան։Բացի այդ, դեկտեմբերի 5-ից սկսել է գործել եվրոպական էմբարգոն ծովով ռուսաստանյան հում նավթի մատակարարումների նկատմամբ, իսկ 2023 թվականի փետրվարի 5-ից կներդրվի էմբարգո ուսաստանյան նավթամթերքի հանդեպ։ Tweet Դիտում՝ 14153

Президент России Владимир Путин подписал указ об ответных мерах на введенный некоторыми странами механизм потолка цен на российскую нефть, передает RBC.Из указа следует, что запрещаются поставки российской нефти и нефтепродуктов иностранным гражданам и компаниям, если в контрактах «прямо или косвенно предусматривается использование механизма фиксации предельной цены». Запрет на поставки нефти будет действовать полгода - с 1 февраля по 1 июля 2023 года. Сроки действия запрета на поставки нефтепродуктов в такие страны определит правительство.Исключения на поставку нефти и нефтепродуктов могут быть сделаны на основании «специального решения» президента, говорится в документе. 05.12.2022 | 09:53 Решение о введении потолка цен на российскую нефть вступает в силу Режим ограничения предельной цены на поставки нефти из России, который ввели западные страны, действует с 5 декабря. Предельная цена установлена в размере $60. Потолок цен одобрили страны «Большой семерки» (G7), а также Евросоюз и Австралия. Кроме того, с 5 декабря заработало европейское эмбарго на поставки сырой российской нефти морским путем, а с 5 февраля 2023 года будет введено эмбарго на российские нефтепродукты. Tweet Просмотры 14155