Շուրջ 11 օտարերկրյա ներդրումային հիմնադրամներ, որոնք ներդրումներ են կատարում, այդ թվում՝ ռուսաստանյան ֆիզիկական ոսկու մեջ, շտապել են ազատվել դրանից՝ 2022 թվականի հուլիսից մինչեւ նոյեմբեր վաճառելով, ընդհանուր առմամբ, $2,2 միլիարդի ձուլակտորներ:Frank Media-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով հիմնադրամների տվյալները։ Մասնավորապես, 11 հիմնադրամներից 8-ը կրճատել են ռուսաստանյան ոսկու մասնաբաժինը, իսկ երկու հիմնադրամներ՝ Amundi-ն եւ WisdomTree-ն ամբողջությամբ ազատվել են դրանից։Ֆիզիկական ոսկու մեջ ներդրումներ կատարող գրեթե բոլոր հիմնադրամները վերջին ամիսներին կրճատվել են, քանի որ աճող տոկոսադրույքները ստիպում են ներդրողներին հրաժարվել ձուլակտորներում ներդրումներից եւ անցում կատարել բանկային պրոդուկտների: Սակայն ռուսաստանյան ոսկու մեջ ներդրումներ կատարող հիմնադրամները դա անում են ավելի ակտիվ, քան այլ երկրներից հիմնական ակտիվներով հիմնադրամները: Ընդհանուր առմամբ, 11 ETF-ներում ռուսաստանյան ոսկու մասնաբաժինը նվազել է 19%-ով, իսկ մյուս երկրներինը՝ միայն 9%-ով։ Նոյեմբերի վերջի դրությամբ Ռուսաստանից թանկարժեք մետաղները կազմում էին հիմնադրամների ընդհանուր ակտիվների 7%-ը։ 13.12.2022 | 10:02 Ոսկու համաշխարհային խորհրդի կանխատեսումը 2023 թվականի համար Ներդրումային հիմնադրամներում մի քանի աղբյուր, որոնք տնօրինում են հարյուրավոր տոննա ոսկի, Reuters-ին ասել են, որ ցանկանում են որքան հնարավոր է շուտ հրաժարվել ռուսաստանյան ծագում ունեցող թանկարժեք մետաղից: ETF-ները թանկարժեք մետաղների ամենախոշոր սեփականատերերից են եւ դրանցից շատերը հրապարակայնորեն բացահայտում են իրենց մոտ գտնվող ձուլակտորների մասին տեղեկատվությունը: Ներդրողները կարող են տեսնել՝ կա՞ արդյոք ռուսաստանյան ոսկի այդ հիմնադրամներում, քանի որ յուրաքանչյուր ձուլակտորի վրա նշվում է դրա ծագումը:Այս հիմնադրամներից ոսկու հիմնական գնորդները Ասիայից ներդրողներն էին, որտեղ վերջին ամիսներին այս թանկարժեք մետաղի նկատմամբ պահանջարկի աճ է գրանցվել։ Զգալի առաքումներ են կատարվել Հնդկաստան եւ Չինաստան, ինչպես նաեւ Ասիայի եւ Մերձավոր Արեւելքի այլ երկրներ։ Tweet Դիտում՝ 16908

Западные инвестиционные фонды спешно избавляются от российского золота
Около 11-и зарубежных инвестиционных фондов, которые инвестируют в том числе в физическое золото из России, поспешили избавиться от него, продав слитки с июля по ноябрь 2022 года на общую сумму в $2,2 млрд.
Как передает Frank Media, об этом пишет Reuters со ссылкой на данные фондов. В частности, из 11-и фондов 8 сократили доли российского золота, а два фонда Amundi и WisdomTree - полностью от него избавились.
Почти все фонды, инвестирующие в физическое золото, в последние месяцы сокращаются, так как повышение процентных ставок заставляет инвесторов отказываться от инвестиций в слитки и переходить в банковские продукты. Однако фонды, инвестирующие в российское золото, делают это более активно, нежели фонды с базовым активом из других стран. В целом, в 11 ETF доля российского золота упала на 19%, а не иностранного - лишь на 9%. По состоянию на конец ноября, на драгметалл из России приходилось 7% совокупных активов фондов.
Несколько источников в инвестфондах, владеющие сотнями тонн золота, сообщили Reuters, что хотели бы как можно быстрее отказаться от драгметалла, происходящего из России. ETF являются одними из крупнейших держателей драгоценных металлов, и многие из них публично раскрывают информацию о слитках, которыми они владеют. Инвесторы могут видеть, есть ли в этих фондах российское золото, поскольку на каждом слитке указано его происхождение.
Основными покупателями золота из этих фондов стали инвесторы из Азии, где в последние месяцы произошел рост на этот драгметалл. Значительные поставки осуществлялись в Индию и Китай, а также в другие страны Азии и Ближнего Востока.