ԵԿԲ-ն բարձրացրել է հիմնական տոկոսադրույքը մինչեւ 2,5%
Եվրոպական կենտրոնական բանկը (ԵԿԲ) չորրորդ անգամ անընդմեջ բարձրացրել է հիմնական տոկոսադրույքը՝ 50 բազիսային կետով՝ մինչեւ 2,5%, հաղորդում է «Կոմերսանտ»-ը։
«Կառավարիչների խորհուրդը գտնում է, որ տոկոսադրույքները դեռեւս զգալիորեն կբարձրանան կայուն տեմպերով, որպեսզի հասնեն այնպիսի մակարդակների, որոնք կապահովեն գնաճի ժամանակին վերադարձը մինչեւ 2% միջնաժամկետ թիրախ»,- հայտնել է ԵԿԲ մամուլի ծառայությունը:
Եվրաստատի տվյալներով՝ նոյեմբերին գնաճը Եվրոգոտում կազմել է 10,0% (10,6%՝ հոկտեմբերին)։ Անկումը հիմնականում պայմանավորված էր էներգակիրների գների ցածր գնաճով։ Պարենային ապրանքների գնաճը եւ տնտեսության մեջ հիմնական գնային ճնշումը ուժեղացել են եւ դեռ որոշ ժամանակ կպահպանվեն, կարծում է ԵԿԲ-ն։
Կարգավորիչը կանխատեսում է, որ 2022 թվականին միջին գնաճը Եվրոգոտում կհասնի 8,4%-ի, իսկ 2023 թվականին կնվազի մինչեւ 6,3%։ 2024 թվականին այս ցուցանիշը ակնկալվում է միջինում 3,4%, 2025 թվականին՝ 2,3% մակարդակում։
Վերջին անգամ ԵԿԲ-ն հիմնական տոկոսադրույքը բարձրացրել էր այս տարվա հոկտեմբերի վերջին՝ 75 բազիսային կետով՝ 1,25%-ից մինչեւ 2%։

Европейский центральный банк повысил базовую ставку до 2,5%
Европейский центральный банк (ЕЦБ) в четвертый раз подряд повысил базовую ставку - на 50 базовых пунктов, до 2,5%, передает «Коммерсант».
«Совет управляющих считает, что процентные ставки все еще должны будут значительно повышаться устойчивыми темпами, чтобы достичь уровней, которые могут обеспечить своевременный возврат инфляции к среднесрочному целевому уровню в 2%»,- сообщила пресс-служба ЕЦБ.
Согласно оценке Евростата, инфляция в Еврозоне в ноябре составила 10,0% (10,6% - в октябре). Снижение произошло в основном из-за более низкой инфляции цен на энергоносители. Инфляция на продовольствие и базовое ценовое давление в экономике усилились и будут сохраняться в течение некоторого времени, считает ЕЦБ.
Регулятор прогнозирует, что средняя инфляция в Еврозоне достигнет 8,4% в 2022 году, а затем снизится до 6,3% в 2023 году. В 2024 году, как ожидается, этот показатель составит в среднем 3,4%, в 2025 году - 2,3%.
Последний раз ЕЦБ повышал базовую ставку в конце октября текущего года - на 75 базисных пунктов, с 1,25% до 2%.