ԱՄՆ Ֆինանսների նախարարության Արտաքին ակտիվների վերահսկման վարչությունը (OFAC) Ղազախստանի բանկերին թույլատրել է գործարքներ իրականացնել «Միր» քարտերով:RBC-ի փոխանցմամբ, այս մասին ասված է Ղազախստանի ֆինանսական շուկայի կարգավորման եւ զարգացման գործակալության հաղորդագրության մեջ։«Ամերիկյան գերատեսչությունը պարզաբանել է, որ դեմ չէ «Միր» համակարգի բանկային քարտերի օգտագործմանը ֆիզիկական անձանց, մասնավորապես, այն քաղաքացիների կողմից, ովքեր Ռուսաստանից ժամանել են Ղազախստան՝ իրենց ապրուստն ապահովող գործարքներն իրականացնելու համար»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։Ղազախստանի բանկերին թույլատրվում է «Միր» քարտերով ընդունել վճարումներ, փոխանցումներ, ինչպես նաեւ ֆիզիկական անձանց համար բանկոմատների միջոցով կանխիկ գումար տրամադրել:Միաժամանակ, «Միր» համակարգի միջոցով գործարքները կմնան ԱՄՆ Ֆինանսների նախարարության հատուկ վերահսկողության ներքո, իսկ ռուսաստանյան համակարգին միանալու որոշումը բանկերը կկայացնեն ինքնուրույն՝ հիմնվելով զարգացման սեփական ռազմավարությունների եւ ռիսկերի գնահատման ներքին համակարգերի վրա, զգուշացրել է Ղազախստանի կարգավորիչը: 16.09.2022 | 12:19 ԱՄՆ-ը զգուշացնում է ՌԴ տարածքից դուրս «Միր»-ի օգտագործման ռիսկերի մասին Ղազախստանի բանկերը սեպտեմբերին դադարեցել էին ընդունել ռուսաստանյան վճարային համակարգի քարտերն այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ Ֆինանսների նախարարությունը պարզաբանում էր հրապարակել՝ զգուշացնելով, որ ռուսաստանյան «Միր» քարտերի օպերատորի հետ աշխատող կազմակերպությունները «հայտնվում են ԱՄՆ պատժամիջոցները շրջանցելու Ռուսաստանի ջանքերին աջակցելու ռիսկի տակ»: Tweet Դիտում՝ 9326

Управление по контролю за иностранными активами Минфина США (OFAC) разрешило казахстанским банкам операции по картам «Мир».Как передает RBC, об этом говорится в сообщении Агентства по регулированию и развитию финансового рынка Республики Казахстан.«Американское ведомство разъяснило, что не против использования банковских карт системы «МИР» частными лицами, а именно гражданами, мигрировавшими из России в Казахстан для совершения операций, обеспечивающих их жизнедеятельность»,- говорится в сообщении.Казахстанским банкам разрешено принимать платежи, переводы по картам «МИР», а также осуществлять выдачу наличных денег через банкоматы для частных лиц.В то же время, операции через систему «Мир» останутся под особым контролем Минфина США, а решение о подключении к российской системе банки будут принимать самостоятельно, исходя из собственных стратегий развития и внутренних систем оценки рисков, предупреждает казахстанский регулятор. 16.09.2022 | 12:19 CША предупреждают о рисках использования системы «Мир» за пределами территории РФ Казахстанские банки перестали принимать карты российской платежной системы в сентябре, после того, как Минфин США опубликовал разъяснение, в котором предупредил, что организации, работающие с оператором российских крат «Мир», «рискуют поддержать усилия России по обходу санкций США». Tweet Просмотры 9325