ՎԶԵԲ-ը Հայաստանի տնտեսությունում տարեկան ներդնում է շուրջ €150 միլիոն
Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) Հայաստանում գործունեություն է ծավալում արդեն 30 տարի՝ ներդնելով ավելի քան €2 միլիարդ մոտ 200 ծրագրերում, որոնցից շուրջ 90%-ը գործում է մասնավոր հատվածում:
Ինչպես հայտնել են բանկից, ՎԶԵԲ-ի ներդրումները Հայաստանի տնտեսությունում կազմում են տարեկան շուրջ €150 միլիոն։
Իր գործընկեր ֆինանսական հաստատությունների միջոցով ՎԶԵԲ-ը տեղական ՓՄՁ-ներին առեւտրի ֆինանսավորման, մրցունակության, կանաչ եւ ներառական ֆինանսավորման տարբեր ծրագրերի միջոցով տրամադրում է մոտ €100 միլիոն:
Նշվում է, որ կայուն ենթակառուցվածքների ոլորտում բանկը Հայաստանի ողջ տարածքում ֆինանսավորում է Մեղրիի սահմանային անցակետի արդիականացումը եւ Սիսիան-Քաջարան ճանապարհի շինարարությունը։ Այս ծրագրերը հիմնված են Բագրատաշենի վերջերս կառուցված կամրջի հաջողության վրա:
Մայրաքաղաքում բանկն աջակցում է քաղաքապետարանին՝ Երեւանի բնակիչների համար ձեռք բերելու ժամանակակից, ավելի կանաչ եւ ծախսարդյունավետ ավտոբուսներ:
Վերջին տարիներին ՎԶԵԲ-ը, ի թիվս այլոց, ֆինանսավորել է Տելեկոմ Արմենիա, Փիքսարտ, Սարանիստ, Ամբեր Կապիտալ կազմակերպություններին։
Բանկի ներդրումների հիմնական թիրախներն են ֆինանսական ոլորտը, փոքր եւ միջին ձեռնարկությունները (ՓՄՁ) եւ կայուն ենթակառուցվածքները: Բանկի ներդրումները զուգորդված են քաղաքականության ներգրավմամբ եւ տեխնիկական համագործակցությամբ:

ЕБРР ежегодно инвестирует в экономику Армении около €150 миллионов
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) осуществляет свою деятельность в Армении уже 30 лет, инвестировав более €2 миллиардов в более чем 200 проектов, из которых около 90% приходится на частный сектор.
Как отмечается в сообщении банка, в среднем ЕБРР ежегодно инвестирует около €150 миллионов в экономику Армении.
Посредством местных партнерских финансовых учреждений, ЕБРР направляет около €100 миллионов армянским МСП в рамках различных программ по торговому финансированию, повышению конкурентоспособности, зеленому и инклюзивному финансированию.
Что касается устойчивой инфраструктуры по всей Армении, банк финансирует модернизацию пограничного пункта в Мегри и строительство дороги Сисиан-Каджаран. Эти проекты основаны на успехе недавно завершенного моста в Баграташене.
Одновременно, в Ереване банк поддерживает муниципалитет в приобретении современных автобусов для жителей столицы.
Банк также в прямую поддерживает важных игроков экономики Армении с помощью разных финансовых продуктов. В последние годы ЕБРР инвестировал в Telecom Armenia, Picsart, Saranist, Amber Capital, и другие.
Ключевые направлении инвестиций банка включают финансовый сектор, малые и средние предприятия (МСП) и устойчивая инфраструктура. Банк поддерживает эти сектора с помощью инвестиций в сочетании с политическим взаимодействием и техническим сотрудничеством.