Berkshire Hathaway-ի ղեկավար, միլիարդատեր ներդրող Ուորեն Բաֆեթն ավելի քան 758 միլիոն արժողությամբ իր ընկերության բաժնետոմսերը նվիրաբերել է բարեգործությանը։Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է Bloomberg գործակալությունը՝ վկայակոչելով ներդրումային հիմնադրամի հաշվետվությունը:Փաստաթղթի համաձայն՝ Բաֆեթը 1,5 միլիոն B կարգի բաժնետոմս է նվիրաբերել Susan Thompson Buffett Foundation-ին, որը կրում է գործարարի կնոջ անունը, ով մահացել է 2004 թվականին։ Միլիարդատերը եւս 300 000-ական բաժնետոմս է հատկացրել Howard G. Buffett Foundation-ին (կառավարվում է Բաֆեթի միջնեկ որդի Հովարդի կողմից), ինչպես նաեւ Sherwood Foundation-ին եւ NoVo Foundation-ին։Բաֆեթը, ով օգոստոսին դարձավ 92 տարեկան, Forbes-ի վարկածով մոլորակի հինգերորդ ամենահարուստ գործարարն է։ Նրա կարողությունը գնահատվում է $110,2 միլիարդ: Նա ղեկավարում է Berkshire Hathaway ընկերությունը 1965 թվականից։ 15.11.2022 | 14:09 Բեզոսը խոստացել է իր ունեցվածքի մեծ մասը նվիրաբերել բարեգործությանը 2006 թվականին Բաֆեթը խոստացել էր մինչեւ կյանքի ավարտը բարեգործությանը նվիրաբերել ներդրումային ընկերության իր բոլոր բաժնետոմսերը, որոնք կազմում են նրա կարողության ավելի քան 99%-ը: 2021 թվականի հունիսին Բաֆեթը հայտնել էր, որ 50%-ով հասել է իր նպատակին։ Միլիարդատերը նշել էր, որ փող բաժանելը, որն իրական օգուտ չի բերում իրեն կամ իր ընտանիքին, «աշխարհում ամենահեշտ բանն է»։ «Տասնամյակների ընթացքում ես գրեթե անհասանելի գումար եմ կուտակել՝ պարզապես զբաղվելով սիրելի գործով»,- հավելել էր նա: Tweet Դիտում՝ 6222

Баффет пожертвовал на благотворительность более $758 млн
Глава Berkshire Hathaway, миллиардер-инвестор Уоррен Баффет пожертвовал на благотворительность акции своей компании стоимостью более $758 млн.
Как передает российское издание Forbes, об этом пишет агентство Bloomberg со ссылкой на отчетность инвестиционного фонда.
Согласно документу, Баффет передал 1,5 млн акций класса B фонду Susan Thompson Buffett Foundation, названному в честь жены бизнесмена, которая умерла в 2004 году. Еще по 300 000 акций миллиардер отдал организациям Howard G. Buffett Foundation (управляется средним сыном Баффета Говардом), а также Sherwood Foundation и NoVo Foundation.
Баффет, которому в августе исполнилось 92 года, - пятый богатейший бизнесмен на планете по версии Forbes. Его состояние оценивается в $110,2 млрд. Миллиардер управляет компанией Berkshire Hathaway с 1965 года.
В 2006 году Баффет пообещал до конца жизни раздать на благотворительность все свои акции инвесткомпании, на которые приходится больше 99% его состояния. В июне 2021 года Баффет отчитался, что на 50% достиг своей цели. Миллиардер отметил, что раздавать деньги, которые не приносят реальной пользы ему самому или его семье,- это «самый простой поступок в мире». «За десятилетия я накопил почти непостижимую сумму, просто занимаясь любимым делом»,- добавил он.