Մասկի վերջնագիրը հանգեցրել է Twitter-ի աշխատակիցների զանգվածաբար հեռանալուն
Twitter-ից սկսել են զանգվածաբար հեռանալ աշխատակիցներ այն բանից հետո, երբ ընկերության գլխավոր տնօրեն Իլոն Մասկը վերջնագիր է ներկայացրել թիմին:
RB.ru-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Bloomberg-ը, Reuters-ը եւ CNN-ը։
Ավելի վաղ գործարարն իր աշխատակիցներին առաջարկել էր ընտրություն կատարել՝ ընդունել «կոշտ մշակույթը» եւ պատրաստվել երկարաժամյա ինտենսիվ աշխատանքի, կամ լքել ընկերությունը: Մասկը մտածելու համար մեկ օր էր տվել:
Երկու աշխատակից CNN-ին պատմել են, որ չեն համաձայնվի նոր պայմաններին եւ չեն ցանկանում աշխատել թունավոր մթնոլորտում, որը ստեղծել է սոցցանցի նոր ղեկավարը։ Ընկերության նախկին մենեջերը կրճատումների շարքը «զանգվածային արտահոսք» է անվանել։ Մեկ այլ աշխատակից գրել է, որ Twitter-ում աշխատանք գտնելու որոշումը շատ հեշտ է եղել, սակայն դուրս գալը չափազանց դժվար է ստացվել։
Պարբերականի տվյալներով՝ Twitter-ի ղեկավարությունը մտահոգված է ընկերությունից հեռանալ ցանկացողների թվով։ Նախկին աշխատակիցը CNN-ին ասել է, որ մարդիկ պատրաստ չեն վտանգի ենթարկել իրենց հոգեկան առողջությունը եւ զոհաբերել անձնական կյանքը՝ աշխարհի ամենահարուստ մարդուն էլ ավելի հարուստ դարձնելու համար։
Workplace Blind հավելվածի անանուն հարցումը, որին մասնակցել է 180 մարդ, ցույց է տվել, որ նրանցից 42%-ը որոշել է չմնալ Twitter-ում: Եվ միայն 7%-ն է համաձայնվել գլխավոր տնօրենի նոր պահանջներին։
Հաղորդվում է, որ Մասկը նույնիսկ ստիպված է եղել հանդիպել առանցքային աշխատակիցների հետ, որպեսզի անձամբ համոզի նրանց մնալ ընկերությունում: Նախօրեին երեկոյան աշխատակիցները հաղորդակցություններ են ստացել, որ գրասենյակը փակ է լինելու մինչեւ երկուշաբթի։
Իլոն Մասկը ստանձնել է Twitter-ի ղեկավարի պաշտոնը հոկտեմբերի վերջին՝ սոցցանցը գնելուց հետո։ Գրեթե անմիջապես գործարարը ցրել է տնօրենների խորհուրդը եւ աշխատանքից ազատել անձնակազմի մոտ 50%-ը։ Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ գործարարը ցանկանում է նոր ղեկավար վարձել՝ ընկերության կառավարմանն իր մասնակցությունը նվազեցնելու համար։ Լրատվամիջոցները գրել էին, որ այս որոշումը պայմանավորված է Մասկի վրա Tesla ավտոարտադրողի ներդրողների ճնշումներով։ Նրանք մտահոգված են, որ Twitter-ը գնելուց հետո ձեռնարկատերը սկսել է չափազանց շատ ժամանակ ծախսել սոցցանցի վրա։

Ультиматум Маска привел к массовым увольнениям сотрудников из Twitter
Из компании Twitter начали массово увольняться сотрудники после того, как ее генеральный директор Илон Маск выставил команде ультиматум.
Как пишет RB.ru, об этом сообщают Bloomberg, Reuters и CNN.
Ранее предприниматель предложил своим сотрудникам выбор: принять «хардкорную культуру» и приготовиться к многочасовой интенсивной работе либо покинуть компанию. На размышления Маск дал сутки.
Двое работников рассказали изданию CNN, что не станут соглашаться на новые условия и не хотят работать в токсичной атмосфере, которую создал новый глава социальной сети. Бывший менеджер компании назвал серию увольнений «массовым исходом». Другой сотрудник написал, что решение устроиться в Twitter было очень простым, а увольняться оказалось крайне тяжело.
По данным издания, руководство Twitter обеспокоено количество пожелавших покинуть компанию. Один из бывших сотрудников рассказал CNN, что люди не готовы подвергать риску психическое здоровье и жертвовать личной жизнью ради того, чтобы самый богатый человек в мире стал еще богаче.
Анонимный опрос приложения Workplace Blind, в котором поучаствовали 180 человек, показал, что 42% из них приняли решение не оставаться в Twitter. И лишь 7% согласились на новые «хардкорные» требования генерального директора.
Сообщается, что Маску даже пришлось встретиться с ключевыми сотрудниками, чтобы лично убедить их остаться в компании. Накануне вечером оставшиеся работники получили сообщения о закрытии офиса до понедельника.
Илон Маск возглавил Twitter после покупки соцсети в конце октября. Почти сразу предприниматель распустил совет директоров и уволил около 50% сотрудников. Позднее стало известно, что бизнесмен хочет нанять нового руководителя, чтобы сократить свое участие в управлении компанией. СМИ писали, что такое решение связано с давлением на Маска инвесторов автопроизводителя Tesla. Они обеспокоены тем, что после покупки предприниматель стал тратить на социальную сеть слишком много времени.