Թուրքիան սկսել է ռուսաստանյան գազի դիմաց վճարել ռուբլով
Թուրքիան սկսել է երկիր մուտք գործող ռուսաստանյան գազի մի մասի դիմաց վճարել ռուբլով։ Այս մասին TRT Haber հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է Թուրքիայի էներգետիկայի նախարար Ֆաթիհ Դոնմեզը, հաղորդում է Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը՝ վկայակոչելով Reuters-ը։
Առաջիկա ամիսներին Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ էներգետիկ առեւտրում ազգային արժույթով վճարումների մասնաբաժինը կաճի, ասել է նախարարը։
Անկարան հույս ունի նաեւ խթանել թուրքական լիրայով առեւտուրը, որը մեծապես թուլացել է իշխանությունների «ոչ ստանդարտ դրամավարկային քաղաքականության» պատճառով, նշում է Reuters-ը։
Թուրքիան մտադիր է նաեւ մինչեւ 2022 թվականի ավարտը ներկայացնել երկրում գազի միջազգային հանգույցի ստեղծման ճանապարհային քարտեզը, տեղեկացրել է Դոնմեզը։ «Մենք կարող ենք կազմակերպել գազի միջազգային կոնֆերանս, հավանաբար, հունվարին կամ փետրվարին, որպեսզի համախմբենք գազ մատակարարողներին եւ ներմուծող երկրներին՝ նրանց կարծիքը լսելու եւ դրա հիման վրա գործելու համար»,- ասել է նա:
Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը դեռեւս օգոստոսին պայմանավորվել էին ռուսաստանյան գազի դիմաց վճարելիս անցնել ռուբլու։ Սեպտեմբերին երկրները պայմանավորվեցին, որ Թուրքիան ռուբլով կվճարի երկրին մատակարարվող գազի առնվազն 25%-ը։
Միաժամանակ, վերջերս Թուրքիան խնդրել էր «Գազպրոմ»-ին հետաձգել ռուսաստանյան գազի դիմաց վճարումները: Երկրի ֆինանսների նախարար Նուրեդին Նեբաթին ասել էր, որ Անկարան նաեւ փորձում է զեղչեր ստանալ գազի համար, որը ձեռք է բերվում մեծ քանակությամբ։

Турция начала платить за российский газ в рублях
Турция начала оплачивать часть поступающего в страну российского газа в рублях. Об этом в интервью телеканалу TRT Haber заявил министр энергетики Турции Фатих Донмез, передает российское издание Forbes со ссылкой на Reuters.
В ближайшие месяцы доля платежей в национальных валютах в энерготорговле между Россией и Турций увеличится, указал Донмез.
Анкара также рассчитывает стимулировать торговлю в турецкой лире, которая сильно ослабла от «нестандартной денежно-кредитной политики» властей, отмечает Reuters.
До конца 2022 года Турция намерена представить дорожную карту создания в стране международного газового хаба, сообщил глава турецкого Минэнерго. «Мы могли бы организовать международную газовую конференцию, возможно, в январе или феврале, чтобы собрать вместе поставщиков газа и страны-импортеры, чтобы узнать их мнение и действовать на основе этого»,- сказал Донмез.
Президенты России и Турции Владимир Путин и Реджеп Тайип Эрдоган договорились о переходе на рубли при оплате российского газа еще в августе. В сентябре страны договорились, что Турция будет оплачивать рублями не менее 25% поставляемого в страну российского газа.
Одновременно, недавно Турция попросила у «Газпрома» отсрочки платежей за российский газ. Министр финансов страны Нуреддин Небати отмечал, что Анкара также добивается скидки на газ, который закупает в большом количестве.