Deutsche Bank-ի ղեկավարը սնանկությունների թվի զգալի աճ է կանխատեսում Գերմանիայում
Գերմանիայի խոշորագույն ֆինանսական հաստատության՝ Deutsche Bank-ի ղեկավար Քրիստիան Զեւինգը (Christian Sewing) հայտարարել է, որ հաջորդ տարի երկրի տնտեսությանը չի հաջողվի խուսափել ռեցեսիայից։
Սակայն, նրա խոսքով, դա չի նշանակում, որ երկիրը կհայտնվի խորը ֆինանսական ճգնաժամի մեջ։ «Ռեցեսիա չի նշանակում դեպրեսիա: Ամենակարեւորն այն է, որ Գերմանիան հնարավորինս շուտ դուրս գա այդ վիճակից»,- բանկիրի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը:
Որքանով լուրջ կլինի տնտեսական անկումը, կախված կլինի նաեւ այն հանգամանքից, թե ինչպես կաշխատեն օգնության փաթեթները, գտնում է Զեւինգը: Գերմանիան, ըստ նրա, ուժեղ տնտեսություն ունի՝ ամուր միջին չափի ընկերություններով։ Բայց առաջիկա տասներկու ամիսներին սնանկությունների թիվը զգալիորեն կաճի։ «Ռեցեսիայի պայմաններում դա այդպես է լինում»,- ասել է Deutsche Bank-ի ղեկավարը:
«Չեմ կարծում, որ մենք ֆինանսական ճգնաժամի որեւէ նշաններ ունենք»,- շարունակել է Զեւինգը: «Գերմանական եւ եվրոպական բանկերի հուսալիությունը բացարձակ է։ Բայց հիմա կարեւոր է առաջին հերթին վերահսկողության տակ առնել գնաճը: Այնպես որ, ճիշտ է նաեւ, որ կենտրոնական բանկերն այժմ բարձրացնում են տոկոսադրույքները»,- ընդգծել է նա՝ հավելելով, որ «գնաճն, ի վերջո, թույն է սպառողի համար»:

Глава Deutsche Bank ожидает значительного увеличения количества банкротств в Германии
Глава крупнейшего финансового института Германии - Deutsche Bank - Кристиан Зевинг (Christian Sewing) заявил, что экономике ФРГ не удастся избежать рецессии в следующем году.
Однако, по его словам, это не означает, что страна погрузится в глубокий финансовый кризис. «Рецессия не означает депрессию. Самое главное, чтобы Германия как можно быстрее вышла из этой рецессии»,- приводит слова банкира агентство ТАСС.
Насколько серьезным будет экономический спад, как считает Зевинг, также будет зависеть от того, как будут работать пакеты помощи. В Германии, по его мнению, крепкая экономика с солидными компаниями среднего размера. Но в следующие двенадцать месяцев количество банкротств значительно увеличится. «В условиях рецессии это так»,- отметил глава Deutsche Bank.
«Я не думаю, что у нас есть какие-либо признаки финансового кризиса»,- продолжил Зевинг. «Надежность немецких и европейских банков является абсолютной. Но сейчас важно прежде всего взять под контроль инфляцию. Поэтому также правильно, что центральные банки в настоящее время повышают процентные ставки»,- подчеркнул Зевинг, добавив, что «инфляция - это яд, в конце концов, для потребителя».