Ֆրանսիան անիմաստ է համարում Թուրքիայում գազի հանգույցի ստեղծումը
Ֆրանսիան անիմաստ է համարում Եվրոպային ռուսաստանյան գազով ապահովելու համար նոր ենթակառուցվածքների ստեղծումը, օրինակ՝ Թուրքիայում գազի հանգույցի հիմնումը:
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է AFP գործակալությունը՝ վկայակոչելով Ելիսեյան պալատը:
«Անիմաստ ենք համարում նոր ենթակառուցվածքների ստեղծումը, որոնք թույլ կտան ավելի շատ ռուսաստանյան գազ ներկրել»,- Ֆրանսիայի նախագահի վարչակազմի անանուն պաշտոնյայի խոսքերն է մեջբերում AFP-ն։ Նրա խոսքով՝ դրա անհրաժեշտությունը չկա, քանի որ Եվրոպան ձգտում է ազատվել կախվածությունից ռուսաստանյան գազից։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 12-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն առաջարկել էր Թուրքիայում ստեղծել «գազի խոշորագույն հանգույց»: Նման քայլը, նրա խոսքով, տնտեսապես շահավետ կլինի, իսկ այդ երթուղու անվտանգությունը, «դատելով վերջին իրադարձություններից, իհարկե, շատ ավելի բարձր է»։
Մեկ օր անց Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը դրական էր գնահատել իր ռուս պաշտոնակցի գաղափարը: Երկու երկրների ղեկավարները հանձնարարել են մանրամասն եւ օպերատիվ կերպով մշակել այս առաջարկը։
Ըստ ՌԴ նախագահի՝ Թուրքիայում գազի հանգույցը կարող է հարթակ դառնալ ոչ միայն մատակարարումների, այլեւ գազի գինը «նորմալ շուկայական մակարդակով» որոշելու համար։

Франция считает бессмысленным создание газового хаба в Турции
Франция считает бессмысленным создание новых инфраструктур для обеспечения Европы российским газом, таких как, например, газовый хаб в Турции.
По сообщению ТАСС, об этом пишет агентство AFP со ссылкой на Елисейский дворец.
«Для нас нет смысла создавать новые инфраструктуры, которые позволят импортировать больше российского газа»,- цитирует агентство неназванного представителя администрации французского президента. По его словам, в этом нет необходимости, поскольку Европа стремится избавиться от зависимости от российского газа.
Напомним, что 12 октября президент России Владимир Путин предложил создать в Турции «крупнейший газовый хаб» для поставок топлива в Европу. Такой шаг, по мнению президента, был бы экономически целесообразен, а безопасность подобного маршрута, «судя по последним событиям, конечно, значительно выше».
День спустя президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган позитивно оценил идею своего российского коллеги. Главы двух государств поручили детально и оперативно проработать это предложение.
По словам российского президента, возможный газовый хаб в Турции может стать площадкой не только для поставок, но и для определения цены на газ «на нормальном рыночном уровне».