ԱՄՀ. Համաշխարհային բարձր գնաճը սպասվածից ավելի երկար կտեւի
Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) 2022 թվականի համար համաշխարհային գնաճի կանխատեսումը հուլիսի 8,3%-ից բարձրացրել է մինչեւ 8,8%։
ԱՄՀ-ն ակնկալում է, որ գնաճը կհասնի գագաթնակետին այս տարվա վերջին եւ կմնա բարձր մակարդակում ավելի երկար, քան սպասվում էր նախկինում, իսկ անկումը կազդի համաշխարհային տնտեսության ավելի քան մեկ երրորդի վրա, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը՝ վկայակոչելով հիմնադրամի զեկույցը։
ԱՄՀ-ի գնահատմամբ՝ համաշխարհային գնաճը 2021 թվականի 4,7%-ից կարագանա մինչեւ 8,8%՝ 2022 թվականին, այնուհետեւ 2023-ին կդանդաղի մինչեւ 6,5%, իսկ 2024-ին այն կկազմի 4,1%: Հուլիսին ԱՄՀ-ն 2022 թվականի համար համաշխարհային գնաճը գնահատել էր 8,3%, 2023 թվականի համար՝ 5,7%։
Բացի այդ, ըստ ԱՄՀ փորձագետների, ռեցեսիան կանդրադառնա համաշխարհային տնտեսության ավելի քան մեկ երրորդի վրա: «Համաշխարհային տնտեսության ավելի քան մեկ երրորդը կնվազի 2023 թվականին, եւ երեք խոշորագույն տնտեսությունները՝ ԱՄՆ-ը, Եվրամիությունը եւ Չինաստանը, կշարունակեն արգելակել»,- ասված է զեկույցում:
ԱՄՀ-ն նաեւ հավելել է, որ «վատագույնը դեռ առջեւում է», եւ «շատ մարդկանց համար» ռեցեսիան կզգացվի 2023 թվականին։
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի ղեկավար Կրիստալինա Գեորգիեւան ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ռեցեսիան սպառնում է համաշխարհային ՀՆԱ-ի մեկ երրորդը կազմող երկրներին, իսկ տնտեսական դանդաղումից համաշխարհային կորուստները մինչեւ 2026 թվականը կհասնեն $4 տրիլիոնի։

МВФ: Мировая инфляция останется на высоком уровне дольше, чем ожидалось
Международный валютный фонд (МВФ) повысил прогноз мировой инфляции на 2022 год до 8,8% с июльских 8,3%.
МВФ ожидает, что инфляция достигнет пика в конце текущего года и останется на повышенных значениях дольше, чем ожидалось ранее, а рецессия коснется более трети глобальной экономики, сообщает агентство «РИА Новости» со ссылкой на доклад фонда.
По оценкам МВФ, глобальная инфляция ускорится с 4,7% в 2021 году до 8,8% в 2022 году, а затем замедлится до 6,5% в 2023 году и до 4,1% в 2024 году. В июльском прогнозе МВФ оценивал мировую инфляцию в 2022 году на уровне 8,3%, в 2023 году - в 5,7%.
Кроме того, по оценкам экспертов МВФ, рецессия затронет более трети мировой экономики. «Более трети глобальной экономики сократится в 2023 году, три крупнейшие экономики - Соединенные Штаты, Европейский союз и Китай - продолжат буксовать», - говорится в докладе.
В МВФ также добавили, что «худшее еще впереди» и для «многих людей» в 2023 году будет ощущаться рецессия.
Глава Международного валютного фонда Кристалина Георгиева ранее заявляла, что рецессия грозит странам, составляющим суммарно треть мирового ВВП, а общемировые потери от экономического замедления достигнут к 2026 году $4 триллионов.