Թուրքական Troy վճարային համակարգը կարող է այլընտրանք դառնալ «Միր» քարտերին
Թուրքիայի եւ Ռուսաստանի կենտրոնական բանկերը քննարկում են անկանխիկ վճարումների համար «Միր» քարտերի փոխարեն թուրքական Troy ազգային վճարային համակարգի օգտագործումը։
Frank Media-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է Aydinlik թերթը՝ վկայակոչելով աղբյուրները։ Պարբերականը նշում է, որ «Թուրքիայի եւ Ռուսաստանի կենտրոնական բանկերի 15-րդ նիստում, որը նախօրեին տեղի է ունեցել Կազանում, որոշակի առաջընթաց է գրանցվել այս հարցում»։
Այն բանից հետո, երբ ՌԴ Կենտրոնական բանկը հավանություն տա Թուրքիայի առաջարկին, ԱՄՆ պատժամիջոցների տակ չգտնվող ռուսաստանյան վարկային հաստատությունները կկարողանան հաշիվ բացել թուրքական բանկերում, որոնք ներկայումս գործում են Ռուսաստանում եւ ինտեգրված են Troy համակարգին։
Թերթի փոխանցմամբ՝ «քանի որ համակարգը եւ գործարքները գտնվում են Թուրքիայի անմիջական վերահսկողության տակ», ԱՄՆ-ին դժվար կլինի «արդարացում» գտնել այս ֆինանսական փոխգործակցության համար։
Թուրքական Troy համակարգը գործարկվել է 2016 թվականին: 2022 թվականի մարտի դրությամբ շրջանառության մեջ է գտնվել ավելի քան 12 միլիոն Troy քարտեր: Համակարգի մասնաբաժինը Թուրքիայի շուկայում կազմում է ավելի քան 4%:

Турецкая платежная система Troy может стать альтернативой картам «Мир»
Центральные банки Турции и России обсуждают использование для безналичных платежей турецкой национальной платежной системы Troy вместо карт «Мир».
Как передает Frank Media, об этом пишет газета Aydinlik со ссылкой на источники. Издание отмечает, что «на состоявшемся вчера в Казани 15-м заседании центробанков Турции и России наметилось некое продвижение в этом вопросе».
После одобрения Центральным банком России предложения от Турции российские кредитные организации, не находящиеся под санкциями США, смогут открыть счет в турецких банках, которые сейчас действуют в России и интегрированы в систему Troy.
Газета пишет, что «поскольку система и операции находятся под непосредственным контролем Турции», США будет сложно найти «оправдание» этому финансовому взаимодействию.
Турецкая система Troy был запущена в 2016 году. По состоянию на март 2022 года, в обращении находилось более 12 млн карт Troy. Доля системы на рынке Турции составляет более 4%.