Կարեւորվել է ԵԱՏՄ-ում ազգային արժույթներով գնագոյացման հեռանկարը
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը կարծում է, որ Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրները պետք է ոչ միայն հաշվարկներն, այլեւ գնագոյացումը կատարեն ազգային արժույթներով։
«Անհրաժեշտ է նաեւ գնագոյացումն իրականացնել ազգային արժույթներով։ Արժույթը պետք է լինի ոչ միայն վճարման միջոց, այլեւ արժեքի չափիչ։ Այս իրավիճակում, երբ գները կձեւավորվեն ազգային արժույթներով, դրանց փոխարժեքների տատանողականությունն այսքան վնաս չի պատճառի, ուստի մենք կարծում ենք, որ դա պետք է արվի»,- Մյասնիկովիչի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Նա կարծում է, որ ԵԱՏՄ շրջանակում հնարավոր է համապատասխան համաձայնության գալ։ «Այս հարցի շուրջ կողմերը մեզ արդեն լսել են, եւ ես հավատում եմ, որ մենք որոշակի համաձայնության կգանք, որը նաեւ կնախատեսի գնագոյացում ազգային արժույթներով»,- ասել է Մյասնիկովիչը։
Նրա խոսքով՝ այս հարցում հատկապես հաջող են աշխատում Բելառուսն ու Ռուսաստանը եւ «համագործակցության այս մակարդակն օրինակ է ծառայում այլ պետությունների համար»։
Ավելի վաղ ԵԱՏՄ երկրները պայմանավորվել էին աստիճանական անցում կատարել ազգային արժույթներով հաշվարկներին։ Նշվել էր, որ փոխադարձ առեւտրի արդեն 74%-ն իրականացվում է ԵԱՏՄ երկրների ազգային արժույթներով։

В ЕЭК выступили за перевод ценообразования в национальные валюты
Председатель коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Михаил Мясникович считает, что страны Евразийского экономического союза (ЕАЭС) должны переводить в национальные валюты не только расчеты, но и ценообразование.
«Необходимо и ценообразование вести в национальных валютах. Валюта должна быть не только как средство платежа, но и мера стоимости. В этой ситуации, когда цены будут сформированы в национальных валютах, тогда уже не такой ущерб будет наносить волатильность обменных курсов национальных валют, поэтому мы полагаем, что это надо делать»,- приводит слова Мясниковича агентство ТАСС.
Он считает, что в рамках ЕАЭС можно выйти на соответствующее соглашение. «Мы в этом плане уже были услышаны сторонами, и полагаю, что мы выйдем на определенное соглашение, которое будет предусматривать и ценообразование в национальных валютах»,- сказал Мясникович.
По его словам, особенно успешно в этом плане работают Белоруссия и Россия, и «уровень сотрудничества служит примером для других государств».
Страны ЕАЭС ранее договорились о постепенном переходе на расчеты в национальных валютах. Отмечалось, что уже 74% взаимной торговли осуществляется в национальных валютах стран ЕАЭС.