Թուրքական երկու խոշոր բանկ դադարեցրել է «Միր» քարտերի սպասարկումը
Թուրքական Isbank-ը հայտարարել է ռուսաստանյան «Միր» վճարային համակարգի օգտագործումը դադարեցնելու մասին, հաղորդում է RBC-ն՝ վկայակոչելով Reuters գործակալությունը։
Բանկի հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ վարկային հաստատությունը ձգտում է իր գործունեությունն իրականացնել ազգային եւ միջազգային օրենքներին, կանոններին եւ սկզբունքներին համապատասխան:
Isbank-ում ընդգծել են, որ տեսել եւ գնահատել են ԱՄՆ Ֆինանսների նախարարության հայտարարությունը «Միր» վճարային համակարգի հետ ֆինանսական կազմակերպությունների համագործակցության վերաբերյալ եւ որոշել են դադարեցնել գործարքները։
Isbank-ը սկսել էր «Միր» քարտերի ընդունումն իր բանկոմատներում եւ POS տերմինալներում 2019 թվականի ապրիլին: Այն Թուրքիայի խոշորագույն մասնավոր բանկերից է, ինչպես նաեւ ավանդների չափով երկրի 5 լավագույն վարկային հաստատություններից մեկն է:
«Միր» քարտերի սպասարկումը դադարեցվել է նաեւ Denizbank-ում, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել են բանկի հեռախոսային կենտրոնում։ ««Միր» քարտով, ինչպես նաեւ ռուսական արժույթի հետ կապված գործարքներ մեր բանկում չեն իրականացվում, բանկոմատներում այդ քարտերը չեն ընդունվում»,- նշել են բանկում։ Denizbank-ը սկսել էր «Միր» քարտերի ընդունումը մայիսին։
«Միր» վճարային համակարգի մամուլի ծառայությունում RBC-ին հայտնել են, որ յուրաքանչյուր կոնկրետ երկրում «Միր» քարտերի ընդունման եւ սպասարկման հետ կապված իրավիճակը կախված է բանկերի դիրքորոշումից: «Օտարերկրյա գործընկերներն իրենք են որոշում կայացնում «Միր» քարտերի ընդունման համար ենթակառուցվածքի բացման մասին, դրանց ընդունումն ու սպասարկումը կոնկրետ երկրում կախված կլինի վարկային հաստատությունների դիրքորոշումից»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Два крупных банка Турции прекратили обслуживание карт «Мир»
Турецкий Isbank объявил о приостановке использования российской платежной системы «Мир», передает RBC со ссылкой на агентство Reuters.
В сообщении банка отмечается, что кредитная организация стремится вести свою деятельность в соответствии с национальными и международными законами, правилами и принципами.
В Isbank-е подчеркнули, что видели и оценили заявление Министерства финансов США по поводу сотрудничества финансовых организаций с платежной системой «Мир» и решили приостановить операции с ней.
Isbank начал принимать карты «Мир» в своих банкоматах и POS-терминалах в апреле 2019 года. Он является крупнейшим частным банком в Турции, а также входит в топ-5 кредитных организаций в стране по размеру депозитов.
Обслуживание карт «Мир» также прекратили в Denizbank-е, сообщили в call-центре банка агентству «РИА Новости». «Операции по карте «Мир» и работа с российской валютой в нашем банке не осуществляются, карты не принимаются банкоматами»,- сказали в банке. Прием карт «Мир» Denizbank начал в мае.
В пресс-службе платежной системы «Мир» сообщили RBC, что ситуация с приемом и обслуживанием карт «Мир» в каждой конкретной стране зависит от позиции банков. «Зарубежные партнеры сами принимают решение об открытии инфраструктуры для приема карт «Мир», их прием и обслуживание в конкретной стране будет зависеть от позиции самих кредитных организаций»,- отмечается в сообщении.