«Հայկական ԱԷԿ»-ին կմատարարվի միջուկային թարմ վառելիք
«ՏՎԷԼ» ԲԸ-ն ու «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ-ն ստորագրել են ռուսաստանյան միջուկային վառելիքի մատակարարման պայմանագիր։ Մատակարարումը կիրականացվի 2022 թվականի 4-րդ եռամսյակում, ինչը ամբողջովին թարմ միջուկային վառելիքով կապահովի Հայկական ԱԷԿ-ի ընթացիկ պահանջները։
«Մեծամորի ԱԷԿ-ի պատմության ողջ ընթացքում Մեքենաշինական գործարանը, ТВЭЛ վառելիքային ընկերությունը եւ «Ռոսատոմ» պետկորպորացիան մնացել են հայաստանյան էներգետիկների հուսալի գործընկերները։ Մինչեւ գործող էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի ավարտը մենք կշարունակենք հայկական ԱԷԿ-ի միջուկային վառելիքի կայուն ապահովումը՝ առավելագույնս հաշվի առնելով պատվիրատուի պահանջներն ու ցանկությունները»,-նշել է «ТВЭЛ» ԲԸ կոմերցիայի եւ միջազգային բիզնեսի գծով փոխնախագահ Օլեգ Գրիգորեւը։
2021 թվականի վերջին կայանում ավարտվել է գործող էներգաբլոկի արդիականացման զանգվածային նախագիծը, ինչի շնորհիվ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը 2026 թվականից հետո կարող է երկարաձգվել եւս 10 տարով։ Նախագծի իրականացման առանցքային կապալառուն «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի «Ռուսատոմ սերվիս» ԲԸ-ն է։
«Ներկայում քննարկվում է էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը 2026 թվականից հետո եւս 10 տարով երկարաձգելու հայեցակարգն ու ծրագիրը։ Արդեն նախատեսված են միջոցառումներ, որոնք պետք է իրականացվեն Ռոսատոմի հետ համատեղ ու հնարավորություն կտան ավելի բարձրացնել էլեկտրակայանի անվտանգության մակարդակը։ Բացի այդ, օրակարգում է Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ հերթի շինարարության կառուցման հարցը»,-  ասել է Հայկական ԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը։
Հայաստանում գործող 448.25 մգվտ․ հզորությամբ միակ էներգաբլոկի համար մատակարարվում է ВВЭР-440 ռեակտորի համար նախատեսված, Մեքենաշինական գործարանի («МСЗ» ԲԸ Ռոսատոմ վառելիքային ընկերության ձեռնարկություն. Ք․ Էլեկտրոստալ) արտադրության, թրթռակայուն վառելիք։
Մեծամորի հայակական ԱԷԿ-ը համարվում է երկրի էլեկտրաէներգիայի հիմնական աղբյուրներից մեկը։ 2021 թվականին կայանն արտադրել է ավելի քան 2 միլիարդ կվտ․ժամ էլեկտրաէներգիա` ապահովելով ազգային էներգոհամակարգի արտադրած ամբողջ էլեկտրաէներգիայի մեկ քառորդը։ 2022 թվականի առաջին կիսամյակում ատոմային էներգաբլոկը արտադրել է 0.92 միլիարդ կվտ․ժամ։

На «Армянскую АЭС» будет поставлено свежее ядерное топливо
АО «ТВЭЛ» и ЗАО «Айкакан атомайин электракаян» (Армянская АЭС) подписали контрактные документы на поставку российского ядерного топлива. Поставка будет выполнена в IV квартале 2022 года, что позволит полностью обеспечить текущие потребности Армянской АЭС в свежем ядерном топливе.
«На протяжении всей истории АЭС в Мецаморе Машиностроительный завод, Топливная компания ТВЭЛ и Госкорпорация «Росатом» оставались надежными партнерами для армянских энергетиков. До конца срока эксплуатации действующего энергоблока мы продолжим стабильно обеспечивать Армянскую АЭС ядерным топливом с максимальным учетом требований и пожеланий заказчика», - отметил старший вице-президент по коммерции и международному бизнесу АО «ТВЭЛ» Олег Григорьев.
В конце 2021 года на станции завершился масштабный проект модернизации действующего энергоблока, благодаря чему срок его эксплуатации продлен до 2026 года. Ключевым подрядчиком по реализации проекта выступило АО «Русатом Сервис», предприятие Госкорпорации «Росатом».
«В настоящее время рассматривается концепция и программа продления срока эксплуатации энергоблока после 2026 года еще на 10 лет. Уже намечены мероприятия, которые должны выполняться совместно с Росатомом, что даст возможность еще больше повысить уровень безопасности электростанции. Кроме того, на повестке – вопрос строительства второй очереди Армянской АЭС», - отметил генеральный директор Армянской АЭС Эдуард Мартиросян.
На единственный в Армении действующий атомный энергоблок мощностью 448,25 МВт поставляется виброустойчивое топливо для реактора ВВЭР-440 производства Машиностроительного завода (АО «МСЗ», предприятие Топливной компании Росатома «ТВЭЛ» в г. Электросталь).
Армянская АЭС в Мецаморе традиционно является одним из основных источников электроэнергии в стране. В 2021 году станция выработала более 2 млрд кВт/ч, обеспечив четверть всего производства электроэнергии в национальной энергосистеме. В первом полугодии 2022 атомный энергоблок выработал 0,92 млрд кВт/ч.