ԵԱՏՄ երկրները քննարկում են միասնական քլիրինգային բանկի ստեղծման հարցը
ԵԱՏՄ ինտեգրման եւ մակրոտնտեսության նախարար Սերգեյ Գլազեւն այսօր ասել է, որ քլիրինգ իրականացնելու համար առաջարկվում է փոխգործակցություն քլիրինգային եւ հաշվարկային համակարգերի միջեւ կապերի փոխանակման միջոցով։
Եվրասիական տնտեսական միությունում (ԵԱՏՄ) միասնական քլիրինգային բանկի ստեղծման գաղափարը քննարկման փուլում է։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) մամուլի ծառայությունում։
«Քլիրինգի համար առաջարկվում է փոխազդեցություն քլիրինգային եւ հաշվարկային համակարգերի միջեւ կապերի փոխանակման միջոցով (էլեկտրոնային կապի ուղիներ): Կողմերից առաջարկներ կան նաեւ միասնական քլիրինգային բանկ ստեղծելու վերաբերյալ: Բայց այդ հարցը դեռ քննարկվում է»,- ասել է Սերգեյ Գլազեւը:

Страны ЕАЭС обсуждают создание единого клирингового банка
Министр по интеграции и макроэкономике ЕАЭС Сергей Глазьев сообщил, что для осуществления клиринга предлагается взаимодействие между клиринговыми и расчетными системами путем обмена линками
Идея создания единого клирингового банка в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) находится на стадии обсуждения. Об этом сообщили ТАСС в пресс-службе Евразийской экономической комиссии (ЕЭК).
«Для осуществления клиринга предлагается взаимодействие между клиринговыми и расчетными системами путем обмена линками (электронные каналы связи). От сторон есть также предложения о создании единого клирингового банка. Но этот вопрос еще обсуждается», - сказал министр по интеграции и макроэкономике ЕАЭС Сергей Глазьев.