Թուրքիայի ԿԲ-ն զգալիորեն վատթարացրել է գնաճի կանխատեսումը
Ընթացիկ տարվա արդյունքներով Թուրքիայում գնաճը սպասվում է 60,4%-ի մակարդակում՝ նախկինում ակնկալվող 42,8%-ի փոխարեն։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին այսօր հայտարարել է երկրի Կենտրոնական բանկի ղեկավար Շահապ Քավջիօղլուն։
Կենտրոնական բանկի ղեկավարը նշել է, որ կանխատեսումը վերանայվել է՝ համաշխարհային միտումներից ելնելով։ «Տարվա երկրորդ եռամսյակում աշխարհաքաղաքական ռիսկերը պահպանվել են, եւ դրանց ազդեցությունը շարունակում է բացասաբար ազդել տնտեսության վրա։ Բացի այդ, իրավիճակի վրա ազդում են համավարակի հետեւանքները, էներգակիրների շուկաներում տիրող իրավիճակը եւ այլ գործոններ»,- ասել է նա։
Ազգային վիճակագրական ինստիտուտի տվյալներով՝ հունիսին Թուրքիայում գնաճը տարեկան կտրվածքով կազմել էր 78,62%: Միաժամանակ գնաճի վերլուծության խմբի անկախ փորձագետները նշել էին 175,55%-ի մասին։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի սկզբին Fitch միջազգային վարկանիշային գործակալությունը իջեցրել էր Թուրքիայի արտարժույթով թողարկողի դեֆոլտի երկարաժամկետ վարկանիշը «B+»-ից մինչեւ «B»՝ բացասական կանխատեսմամբ:
Վարկանիշի իջեցման վրա ազդած հիմնական գործոններից մեկը գործակալության վերլուծաբանները նշել էին գնաճի ավելացումը։ Ըստ նրանց կանխատեսումների՝ 2022 թվականին Թուրքիայում գնաճի մակարդակը կկազմի 71,4%, ինչն ամենաբարձր ցուցանիշն է բոլոր այն երկրների շրջանում, որոնց Fitch-ը վարկանիշ է շնորհում։

Уровень инфляции в Турции по итогам текущего года ожидается на уровне 60,4% вместо ранее планировавшихся 42,8%. Как передает ТАСС, об этом сообщил сегодня глава Центрального банка страны Шахап Кавджиоглу.По его словам, прогноз пересмотрен в связи с глобальными тенденциями. «Во втором квартале года сохранялись геополитические риски, и их воздействие продолжает негативно отражаться на экономике. Кроме того, на ситуацию влияют последствия пандемии, ситуация на энергетических рынках, другие факторы»,- сказал он.В июне инфляция в Турции, по данным национального института статистики, в годовом исчислении составила 78,62%. В то же время, независимые эксперты из Группы анализа инфляции заявили, что она составила 175,55%. 11.07.2022 | 09:25 Fitch понизило рейтинг Турции, прогноз - негативный Напомним, что в начале июля международное рейтинговое агентство Fitch понизило долгосрочный рейтинг дефолта эмитента Турции в иностранной валюте с «В+» до «В» с негативным прогнозом.Одним из основных факторов, повлиявших на понижение рейтинга, аналитики агентства называли рост инфляции. Согласно их прогнозу, в 2022 году уровень инфляции в Турции составит 71,4%, что является самым высоким показателем среди всех стран, которым Fitch присваивает рейтинг. Tweet Просмотры 10150