HSBC-ն ռուսաստանյան իր բիզնեսը կվաճառի «Էքսպոբանկ»-ին
Բրիտանական HSBC բանկի ռուսաստանյան ստորաբաժանումը կվաճառվի «Էքսպոբանկ»-ին, գործարքը կնքվել է Ռուսաստանում արտասահմանյան բանկերի դուստր կառույցների վաճառքի արգելքից անմիջապես առաջ։
RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով HSBC-ի ներկայացուցչին։ «Ռազմավարական վերանայումից հետո HSBC-ին պայմանագիր է ստորագրել HSBC (RR) LLC-ում իր մասնակցության մասնաբաժինների 100%-ը «Էքսպոբանկ»-ին վաճառելու մասին»,- ասել է նա:
Հուլիսի կեսին ՌԴ ֆինանսների փոխնախարար Ալեքսեյ Մոիսեեւը տեղեկացրել էր, որ օտարերկրյա բանկերը Ռուսաստանում չեն կարողանա դուրս գալ ակտիվներից, քանի դեռ արտերկրում ռուսաստանյան վարկային հաստատությունների «դուստր» ստորաբաժանումները զրկված են նորմալ գործելու հնարավորությունից:
«Մենք մեր ենթահանձնաժողովում քննարկել ենք, որ քանի դեռ իրավիճակը չի բարելավվել, թույլ չենք տա օտարերկրյա բանկերի ակտիվների վաճառքը Ռուսաստանում։ Եթե մենք դիմումներ ստանանք, ապա դրանք կմերժենք»,- նշել էր նա։
Հուլիսի սկզբին Bloomberg-ը տեղեկացրել էր, որ բրիտանական HSBC-ն բանակցություններ է վարում ռուսաստանյան իր ստորաբաժանումը ՌԴ գործարար Իգոր Կիմին պատկանող «Էքսպոբանկ»-ին վաճառելու շուրջ։ «Էքսպոբանկ»-ը գրասենյակներ ունի Ռուսաստանի ավելի քան 50 քաղաքում եւ վարում է կորպորատիվ ու մանրածախ բիզնես: Ոչ բանկը, ոչ դրա սեփականատերը չեն գտնվում պատժամիջոցների տակ։

HSBC продаст свой российский бизнес «Экспобанку»
Российское подразделение британского банка HSBC будет продано «Экспобанку», сделка была заключена незадолго до запрета на продажу «дочек» иностранных банков в России.
Как передает RBC, об этом сообщило агентство Reuters со ссылкой на представителя HSBC. «После стратегического обзора HSBC подписал соглашение о продаже 100% своих долей участия в HSBC Bank (RR) LLC АО «Экспобанк»»,-  сказал он.
В середине июля заместитель главы Минфина РФ Алексей Моисеев сообщил, что иностранные банки не смогут выйти из активов в России до тех пор, пока «дочки» российских кредитных организаций за рубежом лишены возможности нормально функционировать.
«Мы обсудили на нашей подкомиссии, что мы не будем сейчас, пока ситуация не улучшится, давать в части разрешения на продажу активов иностранных банков в России. Если будут поступать обращения, будем отклонять»,- отмечал Моисеев.
В начале июля агентство Bloomberg сообщало, что HSBC ведет переговоры о продаже своего подразделения в России «Экспобанку», который принадлежит российскому предпринимателю Игорю Киму. «Экспобанк» имеет офисы в более чем 50-и городах России и ведет корпоративный и розничный бизнес. Ни банк, ни его владелец не находятся под санкциями.