Իրանն ու Թուրքիան երկարաձգել են գազի մատակարարման 25-ամյա պայմանագիրը
Թեհրանն ու Անկարան պայմանավորվել են երկարաձգել Իրանից Թուրքիա գազի մատակարարման ավելի վաղ կնքված 25-ամյա պայմանագիրը։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին այսօր հայտարարել է Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին։
«Մենք պայմանավորվեցինք երկարաձգել երկու երկրների միջեւ գազի մատակարարումների վերաբերյալ 25-ամյա պայմանագիրը»,- ասել է նա։
Ռայիսիի եւ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպման արդյունքներով մամուլի ասուլիսը հեռարձակել է Իրանի պետական հեռուստաընկերությունը։
Իրանի նախագահը հավելել է, որ կողմերը պայմանավորվել են աշխատել ապրանքաշրջանառության ծավալի ավելացման ուղղությամբ։ «Մենք սահմանել ենք $30 միլիարդի թիրախը, ինչը նշանակում է, որ առեւտրի ներկայիս ծավալը պետք է երեք անգամ ավելանա»,- ասել է նա։
Բացի այդ, հեռուստաընկերությունը ցուցադրել է երկրների միջեւ երկարաժամկետ ռազմավարական համագործակցության հուշագրի ստորագրման արարողությունը։ Փաստաթղթի մանրամասները, սակայն, չեն նշվում։

Иран и Турция продлят 25-летнее соглашение по поставкам газа
Тегеран и Анкара договорились продлить заключенное ранее 25-летнее соглашение о поставках газа из Ирана в Турцию. По сообщению ТАСС, об этом заявил сегодня президент Ирана Эбрахим Раиси.
«Мы договорились о продлении 25-летнего соглашения между двумя странами по поставкам газа»,- сказал он.
Пресс-конференцию Раиси и президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана по итогам встречи политиков транслировало государственное телевидение Ирана.
Президент Ирана добавил, что стороны согласились работать по наращиванию торгового оборота. «Мы обозначили в качестве цели цифру в $30 млрд, то есть текущий объем торговли должен увеличиться в три раза»,- сказал он.
Кроме того, телевидение показало церемонию подписания меморандума о долгосрочном стратегическом сотрудничестве между странами. Детали соглашения не уточнялись.