ԱՄՀ-ն «էապես» կվատթարացնի գլոբալ տնտեսության աճի կանխատեսումը
Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) հուլիսյան կանխատեսման մեջ ստիպված կլինի «էապես» վատթարացնել համաշխարհային տնտեսության աճի իր սպասումները։
Այս մասին նախօրեին հայտարարել է ԱՄՀ ռազմավարության, քաղաքականության եւ վերլուծության հարցերով դեպարտամենտի տնօրեն Ջեյլա Փազարբասիօղլուն, հաղորդում է Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը՝ վկայակոչելով Bloomberg գործակալությանը։
Նրա խոսքով՝ պարենի եւ էներգակիրների գների աճի, դեպի զարգացող շուկաներ կապիտալի ներհոսքի դանդաղման, Չինաստանում շարունակվող համավարակի եւ տնտեսական աճի տեմպերի անկման պայմաններում օրենսդիրների համար տնտեսական ռազմավարություն մշակելը «շատ ավելի դժվար» է դարձել։
«Տեղի է ունենում շոկ շոկի հետեւից, դրանք իսկապես հարվածում են համաշխարհային տնտեսությանը»,- նշել է Փազարբասիօղլուն:
Ուկրաինայում ՌԴ ռազմական հատուկ գործողության մեկնարկից հետո ԱՄՀ-ն ապրիլին արդեն իջեցրել էր տնտեսական աճի կանխատեսումը 4,4%-ից մինչեւ 3,6%։ Փազարբասիօղլուն նշել է՝ զեկույցում, որը պետք է հրապարակվի այս ամիս, հիմնադրամը եւս մեկ անգամ «էապես կնվազեցնի իր կանխատեսումը»:
Նրա ելույթը հետեւել է G20-ի ֆինանսների նախարարների եւ կենտրոնական բանկերի ղեկավարները հուլիսի 16-ին ավարտված հանդիպմանը, որի արդյունքներով չի հրապարակվել համատեղ կոմյունիկե, ինչը միայն ընդգծում է գնաճի ավելացմանը եւ ռեցեսիայի մտավախությանը համաշխարհային արձագանքը համակարգելու դժվարությունը, նշում է Bloomberg-ը:
«Փափուկ վայրէջքի ճանապարհը նեղանում է։ Մենք կարծում ենք, որ սա դեռեւս հնարավոր ճանապարհ է, բայց, իհարկե, ոչ այնքան հեշտ»,- ասել է Միջազգային հաշվարկների բանկի հետազոտությունների բաժնի ղեկավար Հեն Սոնգ Շինը, որը ելույթ է ունեցել Փազարբասիօղլուի հետ նույն միջոցառմանը: Փորձագետի կարծիքով՝ մարտահրավերներին լավագույնս արձագանքում են կենտրոնական բանկերը, որոնք «արագ եւ վճռականորեն իրականացնում են դրամավարկային քաղաքականությունը եւ նախապես արձագանքում գնաճին»։
Ավելի վաղ ԱՄՀ ղեկավար Քրիստալինա Գեորգիեւան համաշխարհային տնտեսությունում իրավիճակը չափազանց անկայուն էր գնահատել եւ չէր բացառել ռեցեսիայի հնարավորությունը։
«Կլինի ծանր 2022 թվական, սակայն հնարավոր է՝ 2023 թվականը նույնիսկ ավելի ծանր լինի: Ռեցեսիայի ռիսկերն աճել են 2023 թվականի համար»,- ասել էր նա՝ ընդգծելով, որ տնտեսական աճի դանդաղումը կարող է լինել «անխուսափելի գին»՝ հաշվի առնելով գների կայունությունը վերականգնելու հրատապ անհրաժեշտությունը:

Международный валютный фонд (МВФ) в июльском прогнозе будет вынужден «существенно» ухудшить свои ожидания по росту мировой экономики. Об этом накануне заявила директор департамента МВФ по вопросам стратегии, политики и анализа Джейла Пазарбаcиоглу, передает российское издание Forbes со ссылкой на Bloomberg.По ее словам, в условиях растущих цен на продукты и энергоносители, замедления притока капитала на развивающиеся рынки, продолжающейся пандемии и снижение темпов экономического роста в Китае законодателям стало «гораздо сложнее» выработать экономическую стратегию. «Происходит шок за шоком за еще одним шоком, которые действительно бьют по мировой экономике»,- отметила Пазарбаcиоглу.После начала российской военной спецоперации на Украине МВФ в апреле уже снизил свой прогноз роста экономики с 4,4% до 3,6%. В обзоре, который должен выйти в этом месяце, фонд еще раз «существенно понизит прогноз», сообщила Пазарбаcиоглу.Она выступала после того, как министры финансов и главы центробанков стран G20 завершили свою встречу 16 июля, не опубликовав общее коммюнике, что только подчеркивает трудности в координации общемирового ответа на растущую инфляцию и опасения рецессий, отмечает Bloomberg.«Путь к мягкой посадке сужается․ Мы считаем, что это все еще возможный путь, но, конечно, не очень легкий»,- отметил глава исследовательского отдела Банка международных расчетов Хен Сонг Шин, выступавший на том же мероприятии, что и Пазарбаcиоглу. По мнению эксперта, лучше всего на вызовы отвечают центробанки, которые «проводят денежно-кредитную политику быстро и решительно и заранее реагируют на инфляцию». 07.07.2022 | 11:26 Глава МВФ не исключила возможность глобальной рецессии Ранее глава МВФ Кристалина Георгиева заявляла, что ситуация в мировой экономике крайне нестабильна, нельзя исключать возможности рецессии.«Это будет тяжелый 2022 год, но, возможно, еще более тяжелый 2023 год. Риски рецессии увеличились на 2023 год»,- отмечала она, подчеркнув, что замедление экономического роста может стать «неизбежной платой», учитывая неотложную необходимость восстановления стабильности цен. Tweet Просмотры 7925