Իրանը մտադիր է զարգացնել միջբանկային կապերը Ռուսաստանի հետ
Իրանի Կենտրոնական բանկն ակնկալում է, որ Ռուսաստանի հետ ստորագրված միջբանկային համագործակցության մասին հուշագրերը շուտով կկիրառվեն գործնականում։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իրանի Կենտրոնական բանկի ղեկավար Ալի Սալեhաբադին հուլիսի 7-8-ը Մոսկվայում ՌԴ իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ կայացած հանդիպումների ավարտին։
«Առաջիկայում մենք կիրագործենք այս այցելության ընթացքում ստորագրված մտադրությունների մասին հուշագրի կետերը։ Եվ այդ ժամանակ առեւտրականները, գործարարներն ու տնտեսագետները կտեսնեն մեր պայմանավորվածությունների արդյունքները»,- ասել է նա։
Այնուամենայնիվ, Սալեhաբադին ընդգծել է, որ այսօր միջբանկային հատվածում կան որոշ չլուծված հարցեր։ Նա, մասնավորապես, նշել է, որ դեռ անհրաժեշտ է լուծել երկու երկրների տարածքում Իրանի եւ Ռուսաստանի ֆինանսական հաստատությունների կողմից տրամադրված բանկային քարտերի օգտագործման հարցը։
Նա նաեւ ասել է, որ Թեհրանը եւ Մոսկվան ապագայում կկարողանան կապել իրենց բանկերը երկու պետություններին համապատասխանող տեղեկատվության փոխանցման եւ վճարումների կատարման միջբանկային համակարգի օգնությամբ՝ աշխարհում լայն կիրառվող SWIFT համակարգի օրինակով։
Ընդհանուր առմամբ, ըստ Սալեhաբադիի, Մոսկվայում ստորագրված հուշագրերը «կուժեղացնեն Իրանի եւ Ռուսաստանի միջեւ զարգացող տնտեսական եւ էներգետիկ կապերը»։

Иран намерен развивать межбанковские связи с Россией
Центральный банк Ирана рассчитывает, что подписанные с Россией меморандумы о межбанковском сотрудничестве в скором времени будут реализованы на практике.
Как передает ТАСС, об этом заявил глава иранского ЦБ Али Салехабади по итогам встреч с представителями российских властей в Москве 7-8 июля.
«Мы реализуем подписанные в ходе этой поездки меморандумы о намерениях в ближайшем будущем. И тогда торговцы, бизнесмены и экономисты увидят результаты этих договоренностей»,- отметил он.
Тем не менее, Салехабади подчеркнул, что на сегодняшний день существуют некоторые нерешенные вопросы в межбанковской сфере. В частности, он указал на то, что предстоит разобраться с вопросом использования на территории обеих стран банковских карт, выданных финансовыми институтами Ирана и России.
Он также отметил, что Тегеран и Москва в будущем смогут связать свои банки с помощью подходящей для двух государств межбанковской системы передачи информации и совершения платежей по примеру широко использующейся в мире системы SWIFT.
В целом, по оценке Салехабади, подписанные в Москве меморандумы «укрепят развивающиеся экономические и энергетические связи Ирана и России».