Իլոն Մասկը հրաժարվել է Twitter-ը գնելու գործարքից
Ամերիկյան Tesla եւ SpaceX ընկերությունների հիմնադիր Իլոն Մասկը հրաժարվել է Twitter-ը գնելու գործարքից այն պատճառով, որ սոցիալական ցանցը տեղեկատվություն չի տրամադրել կեղծ օգտահաշիվների եւ սպամ բոթերի մասին։
RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասի հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով միլիարդատիրոջ փաստաբանների հայտարարությունը։
Twitter-ը «չի կարողացել կամ հրաժարվել է պատասխանել բազմաթիվ հարցումներին», որոնք վերաբերել են կեղծ օգտահաշիվների եւ գրառումների վերաբերյալ տվյալների տրամադրմանը, հայտարարել են Մասկի ներկայացուցիչները: Նրանք Twitter-ին մեղադրել են Tesla-ի եւ SpaceX-ի ղեկավարի հետ համաձայնագրի մի քանի դրույթներ խախտելու մեջ։
Twitter-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ Բրետ Թեյլորը հայտարարել է սոցցանցի՝ դատի տալու մտադրության մասին։ Պայմանների համաձայն՝ գործարքը չկայանալու դեպքում Մասկը պետք է $1 միլիարդ տուգանք վճարի։
Հիշեցնենք, որ այս տարվա ապրիլին Իլոն Մասկը վերջնական համաձայնագիր էր կնքել Twitter սոցիալական ցանցը $44 միլիարդով ձեռք բերելու համար։ Սոցցանցի բաժնետերերը յուրաքանչյուր սովորական բաժնետոմսի համար պետք է ստանային $54,20։
«Ես ցանկանում եմ Twitter-ը դարձնել ավելի լավը, քան երբեւէ՝ ավելացնելով նոր հնարավորություններ, բաց դարձնելով ալգորիթմները՝ վստահությունը մեծացնելու համար, հաղթելով սպամ բոթերին եւ նույնականացնելով բոլոր մարդկանց: Twitter-ը հսկայական ներուժ ունի. ես անհամբեր սպասում եմ այս ընկերության հետ աշխատելուն»,- այն ժամանակ նշել էր Մասկը:

Илон Маск отказался покупать социальную сеть Twitter
Глава Tesla и SpaceX Илон Маск отказался от сделки на покупку Twitter из-за того, что социальная сеть не предоставила информацию о поддельных аккаунтах и спам-ботах.
Как пишет RBC, об этом сообщило агентство Reuters со ссылкой на заявление адвокатов миллиардера.
Twitter «не смог или отказался отвечать на многочисленные запросы» о предоставлении данных о спам-аккаунтах и поддельных учетных записях, заявили представители Маска. Они обвинили Twitter в нарушении нескольких положений соглашения с главой Tesla и SpaceX.
Председатель совета директоров Twitter Брет Тейлор сообщил о намерении соцсети подать в суд. Согласно условиям, Маск должен уплатить неустойку в размере $1 млрд, если сделка не состоится.
Напомним, что в апреле этого года Илон Маск заключил окончательное соглашение о приобретении социальной сети Twitter за $44 млрд. По условиям соглашения, акционеры социальной сети должны были получить $54,20 за каждую обыкновенную акцию.
«Я хочу сделать Twitter лучше, чем когда-либо, дополнив его новыми функциями, сделав алгоритмы открытыми для повышения доверия, победив спам-ботов и аутентифицируя всех людей. У Twitter огромный потенциал - я с нетерпением жду начала работы с этой компанией»,- отмечал тогда Маск.