«Մեծ յոթնյակ»-ի (G7) երկրները $4,5 միլիարդ կհատկացնեն պարենի համաշխարհային պակասի դեմ պայքարելու համար, ասված է այս պետությունների կողմից այսօր հրապարակված համատեղ հայտարարության մեջ։«Մենք պարտավորվում ենք տրամադրել լրացուցիչ $4,5 միլիարդ՝ առավել խոցելի խավերին սովից եւ թերսնուցումից պաշտպանելու համար: Այսպիսով, ընդհանուր առմամբ, այս տարի մենք $14 միլիարդ կհատկացնենք համաշխարհային պարենային անվտանգության ապահովման համար»,- ասված է փաստաթղթում։Finmarket-ի փոխանցմամբ՝ G7-ի առաջնորդները խոստանում են նաեւ, որ իրենց կողմից սահմանված պատժամիջոցները չեն անդրադառնա պարենի եւ գյուղատնտեսական ապրանքների ազատ հոսքի վրա, այդ թվում՝ Ռուսաստանից, եւ չեն խոչընդոտի մարդասիրական օգնության մատակարարումներին։G7-ը հայտարարել է նաեւ, որ իրենց նպատակն է «մինչեւ 2030 թվականը 500 միլիոն մարդու ազատել սովից եւ թերսնուցումից», ինչպես նշված է 2015 թվականին ընդունած G7-ի պարտավորության մեջ:The Daily Mail-ը, վկայակոչելով ամերիկացի բարձրաստիճան պաշտոնյայի, հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ն ընդհանուր գումարից մոտ $2,76 միլիարդ կտրամադրի պարենային անվտանգության պահպանմանը։G7-ի գագաթնաժողովն անցկացվում է հունիսի 26-28-ը Բավարիայում (Գերմանիա): 22.06.2022 | 15:02 ԵՄ-ն ահազանգում է Աֆրիկայում «զանգվածային աղետալի սովի» վտանգի մասին Օրերս Եվրամիությունը մտահոգություն էր հայտնել, որ Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հետեւանքները կհանգեցնեն «աղետալի զանգվածային սովի» եւ միգրացիոն ալիքներ կառաջացնեն դեպի համայնք Հյուսիսային Աֆրիկայից։Եվրոպական ինստիտուտների պատրաստած զեկույցում նշվում էր, որ հացահատիկի եւ այլ հիմնական գյուղատնտեսական ապրանքների պակասը, ինչպես նաեւ առանցքային ապրանքների եւ սննդամթերքի գների աճն ու սուբսիդիաների կրճատումը, կարող են հանգեցնել ծանր տնտեսական եւ սոցիալական ճգնաժամերի: Tweet Դիտում՝ 4924

Страны G7 выделят $4,5 млрд на борьбу с глобальной нехваткой продовольствия
Страны «Большой семерки» (G7) выделят $4,5 млрд на борьбу с глобальной нехваткой продовольствия, сообщается в опубликованном сегодня совместном заявлении этих государств.
«Мы обязуемся выделить дополнительно $4,5 млрд для защиты наиболее уязвимых от голода и недоедания. Таким образом, в общей сложности на обеспечение глобальной продовольственной безопасности в этом году мы выделим $14 млрд»,- говорится документе.
Как передает Finmarket.ru, лидеры G7 обещают также, что вводимые ими санкции не будут затрагивать продовольствие и свободный поток сельскохозяйственных товаров, в том числе из России, а также не будут препятствовать поставкам гуманитарной помощи.
Кроме того, G7 заявили, что их цель состоит в том, чтобы «избавить 500 млн человек от голода и недоедания к 2030 году», как это предусмотрено в обязательстве «семерки», принятом в 2015 году.
The Daily Mail со ссылкой на высокопоставленного чиновника США сообщило, что из общей суммы на обеспечение безопасности продовольствия около $2,76 млрд предоставят США.
Саммит G7 проходит 26-28 июня в Баварии (Германия).
На днях Евросоюз выразил озабоченность в связи с тем, что последствия ситуации вокруг Украины приведут к «катастрофическому массовому голоду» и спровоцируют миграционные волны в сообщество из Северной Африки.
В подготовленном европейскими институтами отчете отмечалось, что нехватка зерна и других основных сельскохозяйственных продуктов вместе с ростом цен на основные товары и продукты питания и сокращением субсидий могут привести к серьезным экономическим и социальным кризисам.