ԵՄ-ն ահազանգում է Աֆրիկայում «զանգվածային աղետալի սովի» վտանգի մասին
Եվրամիությունը մտահոգված է, որ Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հետեւանքները կհանգեցնեն «աղետալի զանգվածային սովի» եւ միգրացիոն ալիքներ կառաջացնեն դեպի համայնք Հյուսիսային Աֆրիկայից։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին այսօր գրել է իսպանական El País թերթը՝ վկայակոչելով եվրոպական ինստիտուտների պատրաստած զեկույցը։
Փաստաթղթում ասվում է Հյուսիսային Աֆրիկայի պետություններում «աղետալի զանգվածային սովի» աճող ռիսկի մասին, որը կարող է հանգեցնել «սոցիալական բողոքի նոր ալիքների, ներքին տեղաշարժերի ու միգրացիայի դեպի հարեւան տարածաշրջաններ եւ, հնարավոր է, դեպի ԵՄ»։
Զեկույցում նշվում է «աշխարհաքաղաքական նոր սցենարի» մասին, որը բնութագրվում է «բարձր անկայունությամբ եւ միջազգային հանրության մասնատման աճող ռիսկերով»։ Պարբերականի վարկածով՝ միգրացիոն ճգնաժամի դեպքում առաջնագծում կլինեն Իսպանիան ու Իտալիան։
Ինչպես գրում է թերթը՝ Բրյուսելը դա կապում է Ուկրաինայում հակամարտության, մասնավորապես, ուկրաինական գյուղմթերքի արտահանմանն ու էներգակիրների գների բարձրացմանն առնչվող խնդիրների հետ։ Հյուսիսային Աֆրիկայի երկրների եւ մի շարք հարեւան պետությունների համար հետեւանքները կարող են ծայրահեղ բացասական դառնալ։
«Հացահատիկի եւ այլ հիմնական գյուղատնտեսական ապրանքների պակասը, ինչպես նաեւ առանցքային ապրանքների եւ սննդամթերքի գների աճն ու սուբսիդիաների կրճատումը, կարող են հանգեցնել ծանր տնտեսական եւ սոցիալական ճգնաժամերի»,- ասված է համայնքի զեկույցում:
Եվրահանձնաժողովը մտադիր է իր օգնությունը կենտրոնացնել ճգնաժամից առավել տուժած երկրների վրա, նրանց, ովքեր ձգտում են անդամակցել ԵՄ-ին, յուրաքանչյուր տարածաշրջանի ամենաազդեցիկ երկրների կամ նրանց վրա, ովքեր էներգիայի եւ հումքի ներմուծման համար առանձնահատուկ նշանակություն են ներկայացնում։
ԵՄ-ն արդեն սկսել է աջակցություն ցուցաբերել մի շարք երկրների՝ ավելի քան €225 միլիոն հատկացնելով Եգիպտոսին, Լիբանանին, Լիբիային, Մարոկկոյին, Պաղեստինին, Սիրիային եւ Թունիսին։ Երկարաժամկետ հեռանկարում ԵՄ-ն նախատեսում է օգնել նրանց՝ հնարավորինս զարգացնելու սեփական արտադրությունը:
Չնայած դրան, ինչպես կարծում են Բրյուսելում, տնտեսական եւ սոցիալական ճգնաժամի ռիսկը «հատկապես բարձր է Եգիպտոսում, Հորդանանում, Եմենում, Լիբանանում, Լիբիայում, Մարոկկոյում եւ Թունիսում»։ Ըստ Եվրահանձնաժողովի՝ սովի սպառնալիքն ավելանում է բնակչության ամենաաղքատ խավերի շրջանում։ Ավելի վաղ ԵՄ անդամ երկրները պայմանավորվել էին փախստականների բաշխման մեխանիզմի շուրջ, որը կարող է գործարկվել հաջորդ միգրացիոն ճգնաժամի դեպքում։
Զեկույցի համաձայն՝ Ուկրաինայի շուրջ տեւական հակամարտությունը կարող է նաեւ ապակայունացնել Լատինական Ամերիկայի եւ Կարիբյան ավազանի տարածաշրջանը։ «Էներգիայի եւ սննդամթերքի աճող գները կավելացնեն աղքատությունը, սովը եւ սոցիալական լարվածությունն աճող անհավասարության, քաղաքական բեւեռացման եւ կառավարությունների նկատմամբ անվստահության համատեքստում»,- ասված է փաստաթղթում:
Ավելի վաղ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների գլոբալ հետեւանքների, ներառյալ՝ մի շարք պետություններում հնարավոր սովի մեղավորը արեւմտյան երկրներն են, որոնք պատրաստ են զոհաբերել մնացած աշխարհն իրենց գերակայության համար։
«Ռուսաստանի նկատմամբ «պատժամիջոցային մոլեգնություն» քաղաքականության շարունակությունը Եվրամիության քաղաքացիների եւ աշխարհի ամենաաղքատ երկրների համար անդառնալի հետեւանքների կհանգեցնի»,- ասել էր Պուտինը։

Евросоюз опасается «катастрофического массового голода» в Африке
Евросоюз опасается, что последствия ситуации вокруг Украины приведут к «катастрофическому массовому голоду» и спровоцируют миграционные волны в сообщество из Северной Африки.
Как передает ТАСС, об этом пишет сегодня испанская газета El País со ссылкой на отчет, который был подготовлен европейскими институтами.
В документе упоминается растущий риск «катастрофического массового голода» в государствах Северной Африки, который может привести к «новым волнам социального протеста, внутреннего перемещения и миграции в соседние регионы и, возможно, в сторону ЕС».
В отчете говорится о «новом геополитическом сценарии», который характеризуется «высокой нестабильностью и растущими рисками фрагментации международного сообщества». По версии издания, Испания и Италия окажутся на передовой в случае миграционного кризиса.
Как пишет газета, Брюссель связывает это с конфликтом на Украине и, в частности, с проблемами с экспортом украинской сельхозпродукции и ростом цен на энергоносители. Последствия для стран Магриба и ряда соседних государств могут стать крайне негативными.
«Нехватка зерна и других основных сельскохозяйственных продуктов вместе с ростом цен на основные товары и продукты питания и сокращением субсидий могут привести к серьезным экономическим и социальным кризисам»,- говорится в отчете сообщества.
Еврокомиссия намерена сосредоточить свою помощь на государствах, наиболее пострадавших в результате кризиса, на тех, кто стремится вступить в ЕС, на наиболее влиятельных странах в каждом регионе или на тех, которые представляют особую важность для импорта энергии и сырья.
ЕС уже начал оказывать поддержку ряду стран, выделив более €225 млн Египту, Ливану, Ливии, Марокко, Палестине, Сирии и Тунису. В долгосрочной перспективе ЕС планирует помочь им развивать по мере возможности собственное производство.
Несмотря на это, как считают в Брюсселе, риск экономического и социального кризиса «особенно высок в Египте, Иордании, Йемене, Ливане, Ливии, Марокко и Тунисе». Угроза голода возрастает, по мнению ЕК, среди наиболее бедных слоев населения. Ранее страны - члены ЕС договорились о механизме распределения беженцев, который может быть запущен в случае следующего миграционного кризиса.
Согласно отчету, длительный конфликт вокруг Украины также может дестабилизировать регион Латинской Америки и Карибского бассейна. «Более высокие цены на энергию и продукты питания увеличат бедность, голод и социальную напряженность в контексте растущего неравенства, политической поляризации и недоверия к правительствам»,- говорится в документе.
Ранее президент России Владимир Путин заявлял, что вина за глобальные последствия санкций против России, в том числе возможный голод в ряде государств, лежит на западных странах, которые ради своего доминирования готовы жертвовать остальным миром.
«Продолжение политики «санкционной одержимости» в сторону России приведет к сложнейшим и труднообратимым последствиям для граждан Евросоюза и беднейших стран мира»,- говорил Путин.