Շոլց․ G7-ը մնում է միասնական, դա հստակ ազդանշան է Վլադիմիր Պուտինին
Ավելացող գնաճի եւ տնտեսական աճի դանդաղեցման ֆոնին «Մեծ յոթնյակ»-ի (G7) երկրների բոլոր առաջնորդներն անհանգստացած են համաշխարհային ճգնաժամով, հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը G7-ի գագաթնաժողովի շրջանակում համաշխարհային տնտեսությանը վերաբերող նիստից հետո:
«G7-ի բոլոր անդամները մտահոգված են մեր առջեւ ծառացած ճգնաժամով. որոշ երկրներում տեմպերի դանդաղում է, ավելացող գնաճ, հումքի դեֆիցիտ, մատակարարման շղթաների խաթարում. սրանք լուրջ դժվարություններ են»,- Շոլցի խոսքերն է մեջբերում RBC-ն՝ հղում անելով Reuters-ին:
Վկայակոչելով Սպիտակ տան ներկայացուցչին՝ գործակալությունը գրում է, որ Շոլցն ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հետ քննարկել է աշխարհի երկրներում տնտեսական զարգացմանն աջակցելու անհրաժեշտությունը։ Բացի այդ, կանցլերն ու ամերիկացի առաջնորդը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել ռազմական օգնությունը Կիեւին եւ խոսել Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների պատճառով համաշխարհային պարենային եւ էներգետիկ անվտանգությանը հասցվող վնասը մեղմելու ուղիների մասին։
Twitter-ում Շոլցն ընդգծել է, որ G7-ը «մնում է միասնական», եւ դա «հստակ ազդանշան» է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին։ Գրառմանը նա կցել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հետ համատեղ լուսանկարը՝ ստորագրելով, որ ուրախ է տեսնել նրան Գերմանիայում, որտեղ հունիսի 26-ից 28-ն անցկացվում է գագաթնաժողովը։
Գագաթնաժողովից առաջ կայացած հանդիպմանն ԱՄՆ նախագահը Գերմանիայի կառավարության ղեկավարին ասել է, որ G7-ում եւ ՆԱՏՕ-ում պառակտման հետ կապված Պուտինի հույսերը չեն իրականացել:

Шольц։ G7 остаются едины, и это четкий сигнал Владимиру Путину
Всех лидеров стран «Большой семерки» (G7) беспокоит глобальный кризис на фоне роста инфляции и замедления экономического роста, заявил канцлер Германии Олаф Шольц после посвященной мировой экономике сессии в рамках саммита G7.
«Все члены G7 озабочены кризисом, с которым мы столкнулись: снижение темпов роста в некоторых странах, растущая инфляция, нехватка сырья, нарушенные цепочки поставок - это серьезные трудности»,- приводит слова Шольца RBC со ссылкой на Reuters.
Агентство со ссылкой на представителя Белого дома пишет, что Шольц обсудил с президентом США Джо Байденом необходимость поддерживать развитие экономики в странах мира. Кроме того, канцлер и американский лидер выразили готовность продолжать военную помощь Киеву и поговорили о способах смягчить урон для мировой продовольственной и энергетической безопасности из-за военных действий на Украине.
По данным чиновника, подробной дискуссии о предельных ценах на российскую нефть, об обсуждении которых странами G7 накануне писало агентство Reuters, Шольц с Байденом не вели.
В сообщении в Twitter Шольц подчеркнул, что G7 «остаются едины», и это «четкий сигнал» президенту России Владимиру Путину. К записи он прикрепил совместное фото с президентом США Джо Байденом, подписав, что рад видеть его в Германии, где с 26 по 28 июня и проходит саммит.
Президент США на встрече перед саммитом заявил главе правительства ФРГ, что расчеты Путина на раскол в «Большой семерке» и НАТО не оправдались.