Reuters․ «Մեծ յոթնյակ»-ի երկրները կարգելեն ոսկու ներմուծումը Ռուսաստանից
«Մեծ յոթնյակ»-ի (G7) երկրների՝ Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի, Իտալիայի, Կանադայի, Ֆրանսիայի, Ճապոնիայի եւ ԱՄՆ-ի ղեկավարները համաձայնեցրել են Ռուսաստանից նոր ոսկու ներմուծման արգելքը։ RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Reuters-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրները։
Գործակալության տվյալներով՝ հունիսի 28-ին ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը որոշում կկայացնի, որով կարգելվի նոր ոսկու ներմուծումը Միացյալ Նահանգներ։ Նման հայտարարություններով պետք է հանդես գան նաեւ G7-ի մյուս երկրների ֆինանսների նախարարությունները, գրում է գործակալությունը։
Հունիսի 21-ին Reuters-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրները հայտնել էր, որ Եվրամիությունը (ԵՄ) Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների յոթերորդ փաթեթում կարող է ներառել ոսկու նկատմամբ սահմանափակումները։ Զրուցակիցներից մեկը գործակալությանն ասել էր, որ Եվրահանձնաժողովն աշխատում է պատժամիջոցների հնարավոր նոր փաթեթում ոսկու ներառման ուղղությամբ, մինչդեռ հայտնի չէ՝ այդ միջոցը ենթադրում է արգելել մետաղի արտահանումը Ռուսաստան, թե դրա ներմուծումը ՌԴ-ից։
ԵՄ-ում Դանիայի դեսպանի ներկայացուցիչն ասել էր, որ անցած շաբաթ դեսպանների փակ հանդիպման ժամանակ դանիացի դիվանագետն առաջարկել է պատժամիջոցների նոր փաթեթում այլ ոլորտների հետ մեկտեղ ներառել ոսկին։
«Ռուսաստանն աշխարհի խոշորագույն ոսկի արտահանողներից մեկն է։ ՌԴ Ֆինանսների նախարարության տվյալներով՝ 2021 թվականին ոսկի արդյունահանող ռուսաստանյան  ընկերություններն արտադրել են 346,4 տոննա մետաղ։ Այս ծավալի մոտավորապես 87%-ը կամ 302,2 տոննան արտահանվել է, ինչը, ըստ Դաշնային մաքսային ծառայություն վիճակագրության, ապահովել է $17,4 միլիարդի եկամուտ»,- գրում է RBC-ն։
Reuters-ը նաեւ հայտնել է, որ «Մեծ յոթնյակ»-ի առաջնորդները «շատ կառուցողական» բանակցություններ են վարում ռուսաստանյան նավթի գնի առաստաղի սահմանման շուրջ՝ երկրի նավթային եկամուտները նվազեցնելու համար:
««Յոթնյակ»-ի շրջանակում ակտիվ եւ կառուցողական քննարկում է ընթանում այն մասին, թե ինչպես կարող է աշխատել նման առավելագույն արժեքի ներդրումը»,- ասել է աղբյուրը Գերմանիայի կառավարությունում:

Reuters։ Cтраны «Большой семерки» запретят импорт золота из России
Лидеры стран «Большой семерки» (G7) - Великобритания, Германия, Италия, Канада, Франция, Япония и США, согласовали запрет на импорт нового золота из России. Как пишет RBC, об этом сообщает Reuters со ссылкой на источники.
По данным агентства, 28 июня Министерство финансов США вынесет постановление о запрете импорта нового золота в Соединенные Штаты. С аналогичными заявлениями должны выступить также министерства финансов других стран G7, пишет агентство.
21 июня Reuters со ссылкой на источники сообщал, что Евросоюз может включить ограничения на золото в седьмой пакет антироссийских санкций. Один из собеседников сказал агентству, что Еврокомиссия работает над включением золота в возможный новый пакет санкций, но при этом неизвестно, будет ли мера предполагать запрет экспорта металла в Россию или его импорта из страны.
Представитель посла Дании при ЕС заявил агентству, что на закрытой встрече послов на прошлой неделе датский дипломат предложил включить золото в новый санкционный пакет наряду с другими секторами.
«Россия является одним из крупнейших мировых экспортеров золота. По данным Минфина РФ, в 2021 году российские золотодобывающие компании произвели 346,4 т золота. Примерно 87% этого объема, или 302,2 т, пошло на экспорт, который принес $17,4 млрд, согласно статистике Федеральной таможенной службы»,- пишет RBC.
Reuters также сообщил, что главы «Большой семерки» ведут «очень конструктивные» переговоры по вопросу об установлении предельной цены на российскую нефть, чтобы снизить доход от ее продажи.
«В кругу «семерки» идет активное и конструктивное обсуждение того, как введение такой предельной стоимости может работать»,- сообщил источник в правительстве Германии.