Դոլարն ու եվրոն հակառեկորդներ են գրանցում. ինչպիսին կլինի ռուբլու փոխարժեքը
Մոսկվայի բորսայում դոլարի փոխարժեքն այսօր իջել էր 53 ռուբլուց, եվրոն՝ 56 ռուբլուց ներքեւ, սրանք ամենացածր ցուցանիշներն են 2015 թվականից ի վեր։
Banki․ru պորտալի գլխավոր վերլուծաբան Բոգդան Զվարիչը պարզաբանել է, որ այս շաբաթը նշանավորվել է արտահանողների կողմից արտարժույթի առաջարկի ավելացմամբ։ Դեր է խաղում նաեւ արտարժույթի նկատմամբ ցածր պահանջարկը ինչպես ներմուծողների, այնպես էլ բնակչության կողմից։
«Հարկային վճարումների նախաշեմին, որի գագաթնակետը հունիսի 27-ն է, ստեղծվում են ռուբլու պահուստներ, որոնք հետագայում կօգտագործվեն հարկերի վճարման համար։ Այս առումով նրանք ստիպված են արտարժույթ վաճառել՝ ռուբլի կուտակելու համար»,- պարզաբանել է փորձագետը։
Վերլուծաբանը նշել է, որ դոլար/ռուբլի զույգը ենթարկվել է լրացուցիչ ճնշման, ինչը հանգեցրել է բազմամյա նվազագույն մակարդակի թարմացման եւ ամերիկյան արժույթի՝ 50-55 ռուբլու միջակայքում հայտնվելուն։
«Ինչպես նաեւ, ռուբլուն աջակցող կարեւոր գործոն է արժույթի նկատմամբ պահպանվող ցածր պահանջարկը ինչպես ներմուծողների, այնպես էլ բնակչության կողմից»,- հավելել է Բոգդան Զվարիչը:
Որքա՞ն սա կտեւի
«Այս միտումը կարող է շարունակվել առնվազն մինչեւ երկուշաբթի, ինչը ներառում է նշված միջակայքի ստորին սահմանի տակ ամերիկյան արժույթի նահանջի վտանգը։ Միաժամանակ, հաջորդ շաբաթվա ընթացքում ռուբլու նկատմամբ կարող է տեղի ունենալ համաշխարհային հիմնական արժույթների շտկող վերականգնումը»,- կանխատեսել է Banki.ru-ի գլխավոր վերլուծաբանը։
Ինչպիսի՞ն կլինի փոխարժեքը տարեվերջին
Զվարիչը նշել է, որ ռուբլու թուլացման ռիսկերը միջնաժամկետ հեռանկարում աճում են։
«Այստեղ շարժիչ գործոնը կլինի ներմուծման ակտիվացումը մատակարարման շղթաների թարմացման պատճառով, ինչը կհանգեցնի արտարժույթի նկատմամբ պահանջարկի ավելացմանը։ Այս դեպքում դոլար/ռուբլի զույգը մինչեւ տարեվերջ կարող է տեղափոխվել 70-75 ռուբլու միջակայք»,- ասել է վերլուծաբանը։
Հիշեցնենք, որ վերջերս նման կանխատեսմամբ էր հանդես եկել նաեւ «Սբերբանկ»-ի ղեկավար Գերման Գրեֆը։ Նա նշել էր, որ հուլիսին ռուբլու փոխարժեքը կշարունակի ամրապնդվել, սակայն 2022 թվականի վերջին այն կսկսի նվազել եւ կվերադառնա մեկ դոլարի դիմաց 70-75 ռուբլու սահմանագծին։
Նրա կարծիքով՝ ռուբլու թուլացումը ձեռնտու կլինի ինչպես ՌԴ արտահանողներին, այնպես էլ երկրի գանձապետարանին՝ «դա լավ կլինի թե բիզնեսի, թե բյուջեի համար»:

Доллар и евро бьют антирекорды։ каким будет дальше курс рубля
Cегодня доллар на Московской бирже опускался ниже 53 рублей, евро падал ниже 56 рублей, это минимальные значения с 2015 года.
Главный аналитик портала Bankiru Богдан Зварич объяснил, что эта неделя проходит под знаком повышенного предложения валюты со стороны экспортеров. Также роль играет низкий спрос на валюту как со стороны импортеров, так и со стороны населения.
«В преддверии налоговых выплат, пик которых приходится на 27 июня, они создают рублевые резервы, которые в дальнейшем будут направлены на налоговые выплаты. В этой связи они вынуждены продавать иностранную валюту для аккумуляции рублей»,- пояснил эксперт.
В результате пара доллар/рубль оказалась под дополнительным давлением, что привело к обновлению многолетних минимумов и уходу американской валюты в середину диапазона 50-55 рублей, отметил аналитик.
«Также важным фактором, поддерживающим рубль, выступает сохранение низкого спроса на валюту как со стороны импортеров, так и со стороны населения»,- добавил Богдан Зварич.
Сколько это продлится?
«Данная тенденция может сохраниться как минимум до понедельника, что несет риски отступления американской валюты под нижнюю границу обозначенного коридора. При этом в ходе следующей недели может наметиться коррекционное восстановление основных мировых валют по отношению к рублю»,- предположил главный аналитик Banki.ru.
Каким будет курс к концу года?
Риски ослабления рубля возрастают в среднесрочной перспективе, добавил Богдан Зварич.
«Движущим фактором здесь станет активизация импорта вследствие обновления цепочек поставок, что приведет к росту спроса на валюту. В этом случае пара доллар/рубль к концу года может сдвинуться к диапазону 70–75 рублей»,- сообщил аналитик.
Напомним, что недавно похожий прогноз представил глава «Сбербанка» Герман Греф. Он отмечал, что курс рубля продолжит укрепляться в июле, но уже к концу 2022 года перейдет к снижению и вернется в диапазон 70-75 рублей за доллар.
По его мнению, ослабление рубля пойдет на пользу как российским экспортерам, так и казне страны: «Это будет хорошо и для бизнеса, и для бюджета».