Գերման Գրեֆը ներկայացրել է ռուբլու փոխարժեքի վերաբերյալ իր գնահատականը
Հուլիսին ռուբլու փոխարժեքը կշարունակի ամրապնդվել, սակայն 2022 թվականի վերջին այն կսկսի նվազել եւ կվերադառնա մեկ դոլարի դիմաց 70-75 ռուբլու սահմանագծին, կարծում է «Սբերբանկ»-ի ղեկավար Գերման Գրեֆը։
Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտարարել է Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովի շրջանակում «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
«Կարծում ենք՝ հուլիսին մենք դեռ ականատես կլինենք ռուբլու ամրապնդմանը, իսկ հետո, ամենայն հավանականությամբ, բիզնեսը կլուծի ներմուծման լոգիստիկայի հետ կապված խնդիրները, եւ եթե մինչեւ տարեվերջ ներմուծման վերականգնման տեմպերը լինեն այնպիսին, ինչպիսին պատկերացնում ենք, ապա փոխարժեքը մեկ դոլարի դիմաց կլինի 70-ի եւ 75 ռուբլու միջեւ»,- նշել է Գրեֆը։
Նրա կարծիքով՝ ռուբլու թուլացումը ձեռնտու կլինի ինչպես ՌԴ արտահանողներին, այնպես էլ երկրի գանձապետարանին՝ «դա լավ կլինի թե բիզնեսի, թե բյուջեի համար»։
Միաժամանակ, «Սբերբանկ»-ի ղեկավարն ընդգծել է, որ ռուբլու ներկայիս փոխարժեքը բացարձակապես շուկայական է, իսկ ոսկեարժութային պահուստների արգելափակումից հետո Կենտրոնական բանկը կորցրել է փոխարժեքի ձեւավորմանը մեծապես միջամտելու ունակությունը։
«Շատ հաճախ ասում են, որ Կենտրոնական բանկը կարգավորում է ռուբլու փոխարժեքը, բայց սա այն մարդիկ են, որոնք չեն հասկանում մակրոտնտեսական գործընթացների էությունը։ Այսօր ձեւավորվող փոխարժեքը հավասարակշռված է»,- ասել է ռուսաստանյան բանկի նախագահը։

Герман Греф представил свою оценку относительно курса рубля
Курс рубля продолжит укрепляться в июле, но уже к концу 2022 года перейдет к снижению и вернется в диапазон 70-75 рублей за доллар, считает глава Сбербанка Герман Греф.
Как передает российское издание Forbes, об этом он заявил в интервью телеканалу «Россия 24» в рамках Петербургского международного экономического форума.
«На наш взгляд, в июле мы еще увидим укрепление рубля, а потом, скорее всего, бизнес решит проблемы логистики импорта, и к концу года, если темпы восстановления импорта будут такими, какими мы их себе представляем, курс будет между 70 и 75 рублей за доллар»,- отметил Греф.
По его мнению, ослабление рубля пойдет на пользу как российским экспортерам, так и казне страны: «Это будет хорошо и для бизнеса, и для бюджета».
При этом глава «Сбера» подчеркнул, что сложившийся курс рубля - абсолютно рыночный, а после блокировки своих золотовалютных резервов ЦБ потерял возможность сильно вмешиваться в курсообразование.
«Очень часто говорят, что Центральный банк регулирует курс рубля, но это те люди, которые не понимают сущности макроэкономических процессов. Тот курс, который складывается сегодня, он и есть равновесный»,- заявил президент российского банка.