Եվրոպացի օրենսդիրները՝ հանածո վառելիքից հրաժարվելու հետեւանքների մասին
Բրյուսելի պատերազմը հանածո վառելիքի դեմ 30 տարով հետ կգցի Եվրոպան եւ ամբողջ արեւմտյան աշխարհը, Twitter-ի իր էջում գրել է Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Միսլավ Կոլակուշիչը։
«Եվրոպացիները կտեղաշարժվեն հեծանիվներով, քանի որ չեն կարողանա իրենց թույլ տալ ավտոմեքենա վարել»,- պատգամավորի խոսքերն է մեջբերում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։ Նա կարծում է, որ էներգառեսուրսների դեմ պատերազմը կհանգեցնի լայնածավալ տնտեսական կոլապսի։
«Մենք ժամանակակից քաղաքակրթություն ենք ստեղծել հանածո վառելիքի շնորհիվ։ Առանց դրա մենք բացարձակապես անմրցունակ կդառնանք»,- վստահ է Կոլակուշիչը։
Իսկ Լեհաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Պավել Պոնցիլյուշը Polskie Radio-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ լեհական իշխանությունները շտապել են ամբողջական էմբարգո մտցնել ռուսաստանյան ածուխի ներմուծման նկատմամբ։ Նրա խոսքով՝ այս սահմանափակման պատճառով մասնավոր սպառողները կարող են մի շարք խնդիրների առաջ կանգնել։
«Նման արմատական որոշումները շատ արագ են կայացվել, պետք էր մի քիչ ավելի հանգիստ մոտենալ դրան։ Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Ռուսաստանից ածուխի ներմուծումը միայն աճել է։ Մատակարարումների կտրուկ կրճատումը մեծամասամբ կհարվածի սովորական լեհերին»,- Պոնցիլյուշի խոսքերն է մեջբերում Gazeta.ru-ն։ Նա նշել է, որ Լեհաստանին առնվազն 1,5 տարի կպահանջվի սեփական ածուխի արտադրությունն ավելացնելու համար։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Լեհաստանն առաջարկել է ԵՄ պատժամիջոցների 7-րդ փաթեթում ներառել Ռուսաստանի բոլոր էներգակիրներն ու բանկերը։

Европейские законодатели рассказали о последствиях отказа от ископаемого топлива
Война Брюсселя против ископаемого топлива отбросит Европу и весь западный мир на 30 лет назад, написал в Twitter член Европарламента Мислав Колакушич.
«Европейцы будут ездить на велосипедах, так как не смогут позволить себе автомобили»,- приводит его слова «РИА Новости». Депутат считает, что война с энергоресурсами приведет к масштабному экономическому коллапсу.
«Мы создали современную цивилизацию благодаря ископаемому топливу. Без него мы станем абсолютно неконкурентоспособными»,- уверен Колакушич.
А депутат польского парламента Павел Понцилюш в интервью Polskie Radio заявил, что польские власти поспешили с введением полного эмбарго на импорт российского угля. По его словам, из-за этой меры частные потребители могут столкнуться с рядом проблем.
«Такие радикальные решения принимались слишком быстро, нужно было подойти к этому немного спокойнее. За последние несколько лет импорт угля из России лишь увеличивался. Резкое сокращение поставок в большей степени ударит по простым полякам»,- цитирует Понцилюша Gazeta.ru. Он отметил, что Польше потребуется по меньше мере 1,5 года для наращивания собственной добычи угля.
Ранее сообщалось, что Польша предложила включить в 7-ой пакет санкций ЕС все энергоносители и банки России.