“3G բաժանորդների թիվը կայուն աճի միտումներ է դրսեւորում”
Երեւան /Մեդիամաքս/. “ԱրմենՏել” ՓԲԸ-ի (Beeline ապրանքանիշ) հասարակայնության հետ կապերի ծառայության պետ Անուշ Բեղլոյանի հարցազրույցը ## ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանը եւ Banks.am պորտալին
- Beeline-ը հայտարարել է Երեւանում երրորդ սերնդի բջջային կապի (3G) առեւտրային գործարկման մասին: Ինչպիսի՞ն են նախնական արդյունքները, հաճախորդների կողմից 3G ծառայության նկատմամբ ինչպիսի՞ պահանջարկ կա:
- 3G ցանցը փորձնականորեն գործարկվեց այս տարվա հուլիսին, իսկ մի քանի օր առաջ մենք հայտարարեցինք ցանցը առեւտրային շահագործման հանձնելու մասին: Նույնիսկ փորձնական ռեժիմով գրանցվել է բավականին մեծ հետաքրքրություն նոր հնարավորությունների նկատմամբ` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ցանցի ծածկույթը դեռեւս սահմանափակվում է Երեւանով, եւ դրանից օգտվելու համար անհրաժեշտ է որոշակի տեխնիկական չափանիշներով օժտված բջջային հեռախոսների առկայություն (3G, UMTS կամ WCDMA ):
Նորարարությունների տարածման տեսության վրա հենվելով` կարելի է ասել, որ ցանցի փորձնական գործարկման ժամանակ մեզ հաջողվեց հետաքրքրություն հարուցել թիրախային շուկայի այն հատվածի մոտ, որոնց ընդունված է անվանել “նորարարներ”: Սպառողների այդ խումբը լավ կրթված մարդիկ են, ովքեր ունեն տեղեկատվության բազմաթիվ աղբյուրներ եւ Հայաստանում սոցիալական առաջնորդներ են հանդիսանում: Այնպես որ այդ առումով ցանցի փորձարկումը կարելի է հաջողված համարել:
- 3G ծառայութուններից մշտապես օգտվող հաճախորդների թվի վերաբերյալ կա՞ն արդյոք վիճակագրական տվյալներ:
- Կցանկանայի մի քանի խոսքով նկարագրել, թե ինչպիսիք են 3G-ի օգտագործման միտումներն աշխարհում: Երրորդ սերնդի բջջային կապի (3G) պատմությունը սկսվել է մոտ 20 տարի առաջ` 1990 թվականից, երբ Էլեկտրակապի միջազգային միությունը (ITU) սկսեց մշակել IMT 2000 ստանդարտը:
Առաջին անգամ 3G առեւտրային ցանցը գործարկվել է Ճապոնիայում 2001 թվականին: Եվրոպայում 3G ցանցերը սկսել են գործարկել միայն 2003 թվականից: Երբ 2004 թ. սկզբում Harris Interactive վերլուծական ընկերությունը հարցում կատարեց եվրոպական մի շարք երկրների բջջային կապի սպառողների շրջանում, պարզվեց, որ հաճախորդների 49%-ն առհասարակ հետաքրքրված չէ 3G ցանցերով, իսկ 55%-ը վստահ է, որ 3G ծառայությունները չափազանց թանկ են լինելու: Այդուամենայնիվ, Ճապոնիայի շուկայում, որտեղ ցանցը գործարկվել է առաջին անգամ, դիտվում է արմատապես այլ իրավիճակ: Ճապոնիայի խոշորագույն օպերատոր NTT DoCoMo-ն 3G ծառայություններից օգտվող բաժանորդների թվով համարվում է համաշխարհային առաջատար (2007 թվականի մարտի դրությամբ օպերատորի 55 միլիոն բաժանորդներից 30 մլն-ը օգտվում էր այդ կապից):
Իհարկե, Հայաստանում ծառայությունը բացարձակ նոր է, եւ դեռեւս բաժանորդների շրջանում դրա մասսայականությունը հիշեցնում է 3G-ի գործարկման առաջին տարիների եվրոպական միտումները, սակայն արժե հաշվի առնել, որ հայ սպառողի համար բնութագրական է հետաքրքրությունը տեխնիկական եւ տեխնոլոգիական նորույթների նկատմամբ, քանզի ծառայության բաժանորդների թիվն արդեն կայուն աճի միտումներ է դրսեւորում, որոնք, անկասկած, կամրապնդվեն հայաստանյան շուկա նոր սերնդի ստանդարտներին համապատասխանող հեռախոսների ներթափանցմանը զուգահեռ:
- Ե՞րբ է Beeline-ը նախատեսում ընդլայնել 3G-ի ծածկույթը:
- Մոտ ապագայում նախատեսվում է ցանցի ընդլայնում, որպեսզի դրա ծածկույթը տարածվի ողջ Երեւանով: Ցավոք, Հայաստանի մայրաքաղաքի եւ մարզերի միջեւ տեխնիկական հագեցվածության տարբերությունը բավականին էական է, այդ իսկ պատճառով “ԱրմենՏել”-ն առաջիկայում ձգտելու է կրճատել այդ ճեղքվածքը իր մյուս ծրագրերի միջոցով: Սակայն անհրաժեշտ է գիտակցել. տեխնոլոգիաները զարգանում են կայծակնային արագությամբ, եւ ցանցային սարքավորումներ արտադրողներն իրենց հետագա մշակումներում արդեն կենտրոնանում են 3G-ի վրա: Նշանակում է, 3G-ի պահանջարկը աճելու է, եւ մարզերում ցանցին միանալը կարող է ոչ այնքան հեռավոր ապագայի գործ դառնալ:
- Առաջիկայում ինչպիսի՞ լրացուցիչ ծառայություններ (արագ ինտերնետից եւ տեսազանգերից բացի) կարող են հասանելի լինել Beeline-ի բաժանորդներին:
- Շարժական ինտերնետից բացի 3G-ն թույլ է տալիս բեռնաթափել GSM ցանցերն այնտեղ, որտեղ դրանք այժմ գործում են առավելագույն տարողունակության սահմաններում (3G հեռախոսների բավականաչափ թափանցելիության պայմաններում): Շարժական արագ ինտերնետի հնարավորությունն ապագայում մեծ հեռանկարներ է բացում:
Մասնավորապես, Ռուսաստանում “ՎիմպելԿոմն” արդեն մատուցում է “շարժական գրասենյակ” ծառայությունը: “Շարժական գրասենյակը” նոութբուքի օգնությամբ կորպորատիվ ռեսուրսներին եւ ինտերնետ-հասանելիության համալիր լուծում է: Այդ հասանելիությունն ապահովվում է աշխարհի յուրաքանչյուր կետում, ուր գործում է 3G-ն: Մենք ենթադրում ենք, որ այդ ծառայությունը կարող է օգտակար եւ հետաքրքիր լինել հայաստանցի սպառողին: Հարկ է նշել նաեւ, որ 3G-ի հնարավորությունները կատարելապես նոր տեխնոլոգիական հորիզոններ են բացում: Այսպես, 3G-ի օգտագործման վերջին միտումներից մեկն ողջ աշխարհում հանդիսանում է շարժական հեռուստատեսությունը: Վերջինս պահանջում է չափազանց առաջադեմ տեխնոլոգիաներ ինչպես կապի, այնպես էլ հեռուստատեսության ոլորտում, սակայն, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Հայաստանի կառավորությունն արդեն հայտարարել է հեռուստատեսության թվայնացման մեկնարկի մասին, մեդիայի կոնվերգենցիան կարող է տեղի ունենալ բավականին արագ:

«Число абонентов 3G проявляет тенденции стабильного роста»
Ереван /Медиамакс/. Интервью руководителя службы по связям с общественностью ЗАО «АрменТел» (бренд Beeline)## Ануш Беглоян агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- Beeline объявила о коммерческом запуске в Ереване услуги мобильной связи третьего поколения (3G). Каковы предварительные итоги, какой спрос на услуги 3G со стороны абонентов?
- Тестовый запуск сети 3G состоялся в июле этого года, а несколько дней назад мы объявили о вводе сети в коммерческую эксплуатацию. Даже в тестовом режиме был зафиксирован достаточно высокий интерес к новым возможностям – с учетом того, что покрытие сети пока ограничивается Ереваном и для пользования сетью необходимо наличие сотовых телефонов с определенными техническими параметрами – с поддержкой стандартов 3G либо UMTS либо WCDMA.
Опираясь на теорию распространения инноваций, можно сказать, что за время опытного запуска сети нам удалось вызвать интерес среди той части целевого рынка, которых принято называть «инноваторами» и «ранними последователями». Эта группа потребителей – хорошо образованные люди, имеющие множество источников информации, которые являются социальными лидерами в Армении. Так что в этом отношении тестирование сети можно считать удавшимся.
- Есть ли статистические данные относительно числа абонентов, регулярно использующих услуги 3G?
- Хотелось бы в нескольких словах обрисовать, каковы тенденции пользования стандартом 3G по всему миру. История мобильной связи третьего поколения (3G) насчитывает почти 20 лет, с 1990 года, когда Международный союз электросвязи (ITU) приступил к разработке стандарта IMT 2000.
Впервые же коммерческая сеть 3G была запущена в Японии в 2001. В Европе запуск сетей 3G начался только в 2003 г. Когда в начале 2004 года аналитическая компания Harris Interactive провела опрос среди пользователей мобильной связи ряда европейских стран, оказалось, что 49% абонентов вообще не заинтересованы в пользовании 3G-сетями, а 55% уверены, что услуги 3G окажутся слишком дорогими. При этом на рынке, где был осуществлен первый запуск сети, в Японии, наблюдается кардинально иная ситуация. Крупнейший оператор Японии, NTT DoCoMo, является мировым лидером по количеству абонентов, пользующихся услугами 3G (на март 2007 года из 55-миллионной базы оператора таких более 30 млн).
Конечно, в Армении услуга является абсолютно новой, и пока что ее популярность среди абонентов напоминает европейские тенденции первых лет запуска 3G, но следует учитывать, что для армянского потребителя характерен интерес к техническим и технологическим новинкам. Потому число абонентов уже проявляет тенденции стабильного роста, которые, несомненно, укрепятся по мере массового проникновения на армянский рынок телефонов с поддержкой стандартов нового поколения.
- Когда Beeline планирует увеличить зону покрытия 3G?
- В ближайшее время предполагается расширение сети с тем, чтобы она покрывала весь Ереван. К сожалению, разница в технической оснащенности армянской столицы и регионов довольно существенна, потому в ближайшем будущем «АрменТел» будет стремиться сократить этот разрыв путем других своих проектов. Однако необходимо осознавать: технологии развиваются молниеносно, и в своих дальнейших разработках производители сетевого оборудования уже ориентируются на 3G. А значит, потребность в 3G будет расти, и подключение к сети регионов страны может оказаться делом не такого уж и далекого будущего.
- Какие дополнительные услуги (помимо скоростного интернета и видеозвонков) могут быть доступны абонентам Beeline в ближайшее время?
- Технология 3G имеет несколько преимуществ перед технологиями второго поколения. Помимо быстрого мобильного Интернета, 3G позволяет разгрузить GSM-сети там, где они сейчас работают на пределе емкости (при условии достаточного проникновения 3G-телефонов). А сама возможность быстрого мобильного интернета открывает множество возможностей в будущем.
В частности, в России «Вымпелком» уже предоставляет услугу «мобильный офис». «Мобильный офис» - это комплексное решение для доступа к корпоративным ресурсам и интернету с помощью ноутбука. Этот доступ обеспечивается в любой точке мира, где действует 3G. Мы предполагаем, что эта услуга может оказаться полезной и интересной для армянского потребителя. Надо также отметить, что возможности 3G открывают совершенно новые технологические горизонты. Так, одной из последних тенденций использования 3G по всему миру является мобильное телевидение. Мобильное телевидение требует очень прогрессивных технологий как в области связи, так и в области телевидения, однако учитывая, что правительство Армении уже объявило о начале цифровизации телевидения, медийная конвергенция может произойти достаточно быстро.