ԱՄՆ-ը կողմ է ՌԴ նավթի առաքմանը, բայց Ռուսաստանի համար ավելի քիչ շահույթով
ԱՄՆ իշխանությունները ձգտում են նրան, որ ռուսաստանյան նավթի մատակարարումները համաշխարհային շուկա շարունակվեն, սակայն Ռուսաստանի շահույթը դրանից սահմանափակ լինի։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ նախօրեին նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Ջանեթ Յելենը՝ ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատի ֆինանսական հանձնաժողովում կայացած լսումների ժամանակ։
Հանրապետական սենատոր Բիլ Քեսիդին նշել է, որ Արեւմուտքի կողմից ռուսաստանյան նավթի ձեռք բերման նկատմամբ սահմանափակումների պատճառով Մոսկվայի եկամուտները դրա վաճառքից ավելացել են գների աճի հաշվին։ «Ռուսաստանն այժմ ավելի շատ գումար է վաստակում նավթի եւ գազի վաճառքից, քան  պատժամիջոցներ կիրառելուց առաջ»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ այս ֆոնին ԵՄ երկրները «դիտարկում են գնորդական բլոկի մեջ միավորվելու հնարավորությունը, որպեսզի սահմանափակեն այն գինը», որով նրանք գնելու են ռուսաստանյան նավթը։ Այս կապակցությամբ օրենսդիրը Յելենին հարցրել է՝ արդյոք ԱՄՆ վարչակազմը ներգրավված է նման միջոցների քննարկմանը։
«Անշուշտ։ Չափազանց ակտիվ»,- պատասխանել է Յելենը։ «Մենք ցանկանում ենք անել այնպես, որ ռուսաստանյան նավթը շարունակի մուտք գործել համաշխարհային շուկա, որպեսզի հնարավոր լինի զսպել համաշխարհային գները եւ փորձենք խուսափել սրընթաց աճից, որը կհանգեցնի համաշխարհային ռեցեսիայի: Բայց, իհարկե, նպատակը նավթի վաճառքից Ռուսաստան գնացող եկամուտները սահմանափակելն է»,- շարունակել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարը։
Միաժամանակ, Յելենն ընդգծել է, որ դրան կարելի է հասնել տարբեր ճանապարհներով, այդ թվում՝ գնման գների նկատմամբ սահմանափակումներ մտցնելով։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել էր, որ Միացյալ Նահանգները դաշնակիցների հետ քննարկում են ռուսաստանյան նավթը շուկայականից ցածր գնով գնելու հնարավորությունը՝ այն ներմուծելուց հրաժարվելու փոխարեն։
Նրա խոսքով՝ Վաշինգտոնը Եվրոպայում դաշնակիցների հետ միասին տարբերակներ է փնտրում վառելիքի գները զսպելու համար, որոնք աճում են ուկրաինական հակամարտության եւ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների ֆոնին։
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն արձագանքել էր Բայդենի այս գաղափարին՝ ընդգծելով, որ Ռուսաստանը վնասով նավթ չի վաճառի, եթե ինչ-որ տեղ պահանջարկը կրճատվում է, մեկ այլ տեղ այն ավելանում է։

США выступают за поставки российской нефти, но с меньшей для России прибылью
Власти США стремятся к тому, чтобы поставки российской нефти на мировой рынок продолжались, но прибыль России от них была ограниченной.
По сообщению ТАСС, с таким заявлением выступила накануне министр финансов США Джанет Йеллен на слушаниях в финансовом комитете Сената Конгресса США.
Как отметил сенатор-республиканец Билл Кэссиди, из-за ограничений, введенных Западом на покупку российской нефти, доходы Москвы от ее продажи увеличились в связи с ростом цен. «Россия теперь зарабатывает на продаже нефти и газа больше, чем до того, как мы начали вводить санкции»,- заявил он.
По его словам, на этом фоне страны ЕС «рассматривают возможность объединения в покупательский блок, чтобы ограничить цену», по которой они будут закупать российскую нефть. В связи с этим законодатель спросил у Йеллен, участвует ли администрация США в обсуждении подобных мер.
«Безусловно. Крайне активно»,- ответила Йеллен. «Мы хотим сделать так, чтобы российская нефть продолжала поступать на мировой рынок, чтобы сдержать мировые цены и попытаться избежать скачка, который вызовет мировую рецессию. Но, безусловно, цель заключается в том, чтобы ограничить доходы, идущие в Россию от продажи нефти»,- продолжила глава Минфина США.
Одновременно, Йеллен подчеркнула, что добиться этого можно разными способами, в том числе путем введения ограничений на закупочные цены.
Ранее президент США Джо Байден заявил, что Соединенные Штаты вместе с союзниками обсуждают возможность закупок российской нефти по ценам ниже рыночных вместо отказа от ее импорта.
По его словам, Вашингтон вместе с союзниками в Европе ищет варианты сдержать цены на топливо, которые растут на фоне конфликта на Украине и антироссийских санкций.
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков ответил на эту идею Байдена, подчеркнув, что Россия не будет продавать нефть себе в убыток, если спрос где-то сокращается, в другом месте он увеличивается.