Կրեմլն արձագանքել է ՌԴ նավթը ցածր գնով գնելու Բայդենի գաղափարին
Ռուսաստանը վնասով նավթ չի վաճառի, եթե ինչ-որ տեղ պահանջարկը կրճատվում է, մեկ այլ տեղ այն ավելանում է, հայտարարել են Կրեմլում։
Լրագրողների հետ հանդիպմանը ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովին խնդրել են մեկնաբանել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հայտարարությունն առ այն, որ պատժամիջոցների պայմաններում Եվրոպան կարող է շարունակել նավթ գնել Ռուսաստանից, սակայն ավելի ցածր գնով, եւ հետաքրքրվել են՝ արդյոք արտաքին ճնշման պատճառով Կրեմլը տեսնում է հումքի նկատմամբ գների կրիտիկական անկման ռիսկերը։
«Սա տնտեսության հետ կապ ունեցող հարց է, փաստն այն է, որ լոգիստիկ խնդիրները շարունակվում են, ինչը հանգեցնում է համաշխարհային էներգետիկ շուկայի ապակայունացմանը։ Հետեւաբար, ամեն դեպքում, ամեն ինչ կարգավորում է շուկան, անգամ չնայած այն արհեստական դժվարություններին, որոնք հրահրվում են պատժամիջոցներով»,- Պեսկովի խոսքերն է մեջբերում «Ինտերֆաքս»-ը։
«Բայց, իհարկե, Ռուսաստանը վնասով ոչինչ չի վաճառի։ Ամեն դեպքում, եթե ինչ-որ տեղ պահանջարկը կրճատվում է, մեկ այլ տեղ այն ավելանում է, տեղի է ունենում հոսքերի վերակողմնորոշում, առավել բարենպաստ պայմանների որոնում»,- հավելել է նա։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել էր, որ Միացյալ Նահանգները դաշնակիցների հետ քննարկում են ռուսաստանյան նավթը շուկայականից ցածր գնով գնելու հնարավորությունը՝ այն ներմուծելուց հրաժարվելու փոխարեն։
«Դուք ունեք խնդիր, որն ի հայտ է եկել հիմա, երբ Եվրոպան նախատեսում է էլ ավելի սահմանափակել ռուսաստանյան նավթի գնումները։ Ակտիվ մտորումներ են ընթանում, թե ինչ կարելի է անել՝ միգուցե, նույնիսկ գնել նավթը, բայց սահմանափակ գնով»,- նշել էր Բայդենը :

Кремль отозвался на идею Байдена покупать российскую нефть по заниженной цене
Россия не будет продавать нефть себе в убыток, если спрос где-то сокращается, в другом месте он увеличивается, заявили в Кремле.
В ходе общения с прессой пресс-секретаря президента РФ Дмитрия Пескова попросили прокомментировать заявление президента США Джо Байдена, который допустил, что на фоне санкций Европа может продолжать закупать нефть из России, но по заниженной цене, и поинтересовались, видят ли в Кремле риски критического снижения цен на сырье из-за внешнего давления.
«Это вопрос экономики, дело в том, что логистические проблемы продолжаются, что ведет к дестабилизации энергетического рынка общемирового. Поэтому в любом случае все регулирует рынок, несмотря даже на те искусственные сложности, которые спровоцированы санкциями»,- приводит слова Пескова «Интерфакс».
«Но, разумеется, Россия не будет продавать ничего себе в убыток. В любом случае, если где-то спрос сокращается, где-то он увеличивается, происходит переориентация потоков, поиск наиболее благоприятных условий»,- добавил он.
Ранее президент США Джо Байден заявил, что Соединенные Штаты вместе с союзниками обсуждают возможность закупок российской нефти по ценам ниже рыночных вместо отказа от ее импорта.
«У вас есть проблема, которая обозначилась сейчас, когда Европа планирует еще больше ограничить закупки российской нефти. Идут активные размышления, что можно сделать - может быть, даже закупать нефть, но по ограниченной цене»,- отметил Байден.