Միացյալ Նահանգները դաշնակիցների հետ քննարկում են ռուսաստանյան նավթը շուկայականից ցածր գնով գնելու հնարավորությունը՝ այն ներմուծումից հրաժարվելու փոխարեն, հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Fox News-ի եթերում։Նրա խոսքով՝ Վաշինգտոնը Եվրոպայում դաշնակիցների հետ միասին տարբերակներ է փնտրում վառելիքի գները զսպելու համար, որոնք աճում են ուկրաինական հակամարտության և Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների ֆոնին։«Դուք ունեք խնդիր, որն ի հայտ է եկել հիմա, երբ Եվրոպան նախատեսում է էլ ավելի սահմանափակել ռուսաստանյան նավթի գնումները։ Ակտիվ մտորումներ են ընթանում, թե ինչ կարելի է անել՝ միգուցե, նույնիսկ գնել նավթը, բայց սահմանափակ գնով»,- Բայդենի խոսքերն է մեջբերում RBC-ն:Եթե նման որոշում կայացվի, ապա Ռուսաստանը, ըստ Բայդենի, կպահպանի նավթ արտահանելու հնարավորությունը, սակայն «զգալիորեն ցածր գնով, քան ներկայումս սահմանվել է շուկայում»։ 31.05.2022 | 09:13 Մինչեւ տարեվերջ Եվրամիությունը կհրաժարվի ռուսաստանյան նավթի մոտ 90%-ից Հիշեցնենք, որ պատժամիջոցների վեցերորդ փաթեթի շրջանակում ապրիլի 30-ին Եվրամիությունը համաձայնության էր եկել ռուսաստանյան նավթի ներմուծման մասնակի արգելքի շուրջ։ «Դա անհապաղ ընդգրկում է Ռուսաստանից նավթի ներմուծման ավելի քան երկու երրորդը, ինչը կրճատում է ֆինանսավորման հսկայական աղբյուրը»,- նշել էր Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը։Իր հերթին, Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը ողջունել էր նավթի էմբարգոյի վերաբերյալ որոշումը, որի շնորհիվ Ռուսաստանից դեպի ԵՄ նավթի ներմուծումը մինչեւ տարեվերջ կնվազի մոտ 90%-ով։ Tweet Դիտում՝ 6326

Соединенные Штаты вместе с союзниками обсуждают возможность закупок российской нефти по ценам ниже рыночных вместо отказа от ее импорта, заявил президент США Джо Байден, трансляцию вел Fox News.По его словам, Вашингтон вместе с союзниками в Европе ищет варианты сдержать цены на топливо, которые растут на фоне конфликта на Украине и антироссийских санкций.«У вас есть проблема, которая обозначилась сейчас, когда Европа планирует еще больше ограничить закупки российской нефти. Идут активные размышления, что можно сделать - может быть, даже закупать нефть, но по ограниченной цене»,- приводит слова Байдена RBC.Если такое решение будет принято, то Россия, по его словам, сохранит возможность экспортировать нефть, но по «цене значительно ниже той, которая сейчас установилась на рынке». 31.05.2022 | 09:13 До конца года Евросоюз откажется от около 90% российской нефти Напомним, что 30 апреля Европейский союз достиг соглашения о частичном запрете на импорт российской нефти в рамках шестого пакета санкций. «Это немедленно охватывает более двух третей импорта нефти из России, сокращая огромный источник финансирования»,- отмечал глава Евросовета Шарль Мишель.В свою очередь, глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен приветствовала принятое решение о нефтяном эмбарго, благодаря которому импорт нефти в ЕС из России к концу года сократится примерно на 90%. Tweet Просмотры 6343