Եվրոպայի, Մերձավոր Արեւելքի եւ Աֆրիկայի վարկային դերիվատիվների որոշումների կոմիտեն (Credit Derivatives Determinations Committees, CDDS EMEA) քվեարկել է Ռուսաստանի պետական պարտքով «չվճարման դեպք» ճանաչելու օգտին: Այս հարցի քննարկումը կշարունակվի հունիսի 6-ին, հաղորդում է Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը՝ վկայակոչելով Reuters-ը։Մայիսին եվրապարտատոմսերի օտարերկրյա սեփականատերերը խնդրել էին «Ռոսիա-2022» («Россия-2022») պարտատոմսերով հայտարարել դեֆոլտ, քանի որ, ըստ նրանց, Ռուսաստանը չի վճարել $1,9 միլիոնի իրենց հասանելիք լրացուցիչ տոկոսները: Ներդրողները պնդում էին, որ Ռուսաստանը պարտքը մարել է արտոնյալ ժամանակահատվածում (grace period), այլ ոչ թե սահմանված ժամկետում: Ըստ պարտատոմսերի փաստաթղթերի` սեփականատերերը կարող էին ակնկալել լրացուցիչ տոկոսներ ժամկետանցության համար, սակայն Ռուսաստանն այդ գումարը չի ներառել իր վճարման մեջ եւ չի փոխանցել գումարը ներդրողների պահանջից հետո։ Ուստի, նրանց կարծիքով, Ռուսաստանին պետք է հայտարարվի դեֆոլտ։ 30.05.2022 | 09:33 Սիլուանովը ներկայացրել է ՌԴ եվրաբոնդերով հաշվարկների նոր մեխանիզմը Ապրիլի սկզբին ՌԴ ֆինանսների նախարարությունը դժվարություններ է ունեցել «Ռոսիա-2022» եւ «Ռոսիա-2042» եվրապարտատոմսերով հաշվարկներն իրականացնելիս։ Առաջին թողարկումով ֆինանսների նախարարությունը պետք է վճարեր $552,4 միլիոն, երկրորդով՝ $84 միլիոն։ Սակայն ԱՄՆ իշխանություններն արգելել էին JPMorgan-ին մշակել ռուսաստանյան վճարումները։ Դրանից հետո, ըստ պայմանների, Ռուսաստանին մնում էր 30 օր, որից հետո դոլարով չվճարելու դեպքում պետք է արձանագրվեր դեֆոլտ։ Ապրիլի 6-ին Ռուսաստանը հայտնել էր ռուբլով գրեթե $650 միլիոնի տոկոսներ վճարելու մասին: Ֆինանսների նախարարությունը միջոցները փոխանցել էր Ազգային հաշվարկային դեպոզիտարիային։ Ոչ բարեկամական երկրների օտարերկրյա ներդրողների համար դրանք պետք է մուտքագրվեին «C» տեսակի հաշիվներին, որոնցից օտարերկրյա ներդրողը չի կարող գումար դուրս բերել։ Այն մասին, որ Ռուսաստանին հաջողվել է վճարել տոկոսները թողարկման արժույթով, այն է՝ դոլարով, ֆինանսների նախարարությունը հայտնել էր միայն ապրիլի 29-ին։ Tweet Դիտում՝ 5932

По госдолгу России признано «событие неплатежа»
Комитет по определению кредитных деривативов Европы, Ближнего Востока и Африки (Credit Derivatives Determinations Committees, CDDS EMEA) проголосовал за то, чтобы признать «событие неплатежа» по госдолгу России. Он продолжит обсуждение этого вопроса 6 июня, сообщает российское издание Forbes cо ссылкой на Reuters.
В мае иностранные держатели евробондов попросили объявить дефолт по облигациям «Россия-2022» из-за того, что, по их словам, Россия не доплатила им причитающиеся проценты на $1,9 млн. Инвесторы утверждали, что Россия погасила евробонды не вовремя - в течение грейс-периода, а не в установленную дату. Согласно документам по облигациям, держатели могли рассчитывать на дополнительные проценты за просрочку, однако Россия не включила эту сумму в свой платеж и не перечислила деньги после требования инвесторов. Следовательно, по их мнению, ей должен быть объявлен дефолт.
В начале апреля Минфин России столкнулся со сложностями при расчетах по выпускам евробондов «Россия-2022» и «Россия-2042». По первому выпуску Минфин должен был выплатить $552,4 млн, по второму - $84 млн. Но власти США запретили банку JPMorgan обрабатывать российские платежи.
После этого, согласно условиям, у России оставалось 30 дней, по истечении которых в случае неуплаты в долларах должен был наступить дефолт. 6 апреля Россия отчиталась о выплате процентов почти на $650 млн в рублях. Минфин перечислил средства в Национальный расчетный депозитарий. Для иностранных инвесторов из «недружественных» стран они должны были быть зачислены на счета типа «С», с которых иностранный инвестор вывести деньги не может. О том, что России удалось выплатить проценты в валюте выпуска, то есть в долларах, Минфин отчитался только 29 апреля.