IEA-ի ղեկավարը հայտարարել է աշխարհում եռակի էներգետիկ ճգնաժամի մասին
Միջազգային էներգետիկ գործակալության (IEA) ղեկավար Ֆատիհ Բիրոլը (Fatih Birol) հայտարարել է աշխարհում եռակի էներգետիկ ճգնաժամի մասին։ «Այժմ մենք ունենք նավթի, գազի եւ էլեկտրաէներգիայի ճգնաժամ միաժամանակ»: RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտարարել է գերմանական Spiegel պարբերականին տված հարցազրույցում։
Ներկայիս էներգետիկ ճգնաժամը շատ ավելի մասշտաբային է, քան 1970-ականների եւ 1980-ականների կեսերին նավթային ցնցումները, ու այն ժամանակ խոսքը միայն նավթի մասին էր, ասել է նա: Եվ, ամենայն հավանականությամբ, այս էներգետիկ ճգնաժամը կտեւի ավելի երկար, նշել է Բիրոլը:
Այս ամռանը Եվրոպան կարող է բախվել վառելիքի պակասի հետ՝ նավթի շուկաներում ճգնաժամի պատճառով, զգուշացրել է IEA-ի ղեկավարը։ «Երբ Եվրոպայում եւ ԱՄՆ-ում սկսվի արձակուրդային հիմնական շրջանը, վառելիքի նկատմամբ պահանջարկը կաճի: Այդ ժամանակ մենք կարող ենք տեսնել դեֆիցիտ, օրինակ՝ դիզելային վառելիքի, բենզինի կամ կերոսինի, հատկապես՝ Եվրոպայում»,- ասել է Բիրոլը։
Եվրոպան կախված է ոչ միայն արտասահմանից նավթի մատակարարումներից, այլեւ նավթամթերքի ներմուծումից։ Իսկ որոշ արտահանող երկրներ, ինչպես, օրինակ, Չինաստանը` նավթամթերքների աշխարհի երկրորդ խոշոր արտադրողը, նոր միայն առաջին արգելքներն են ներդնում արտահանման վրա, քանի որ ցանկանում են պաշտպանել իրենց ներքին սպառողներին, ասել է փորձագետը:
Բիրոլի կարծիքով՝ նավթի շուկաներում իրավիճակը կարող է թեթեւացնել Չինաստանի կողմից համաշխարհային շուկաներում նավթի պահանջարկի կրճատումը, Իրանի հետ միջուկային գործարքը, որը կարող է լրացուցիչ 1,2 միլիոն բարել նավթ բերել շուկա կամ մատակարարումների ավելացումը Մերձավոր Արեւելքի երկրների, օրինակ՝ Սաուդյան Արաբիայի կողմից։ Սակայն, ըստ IEA-ի ղեկավարի, պետք չէ հույս դնել այս իրադարձությունների վրա, դրանցից յուրաքանչյուրը կարող է անակնկալ լինել շուկայի համար։
Դեռեւս մարտին IEA-ը զարգացած տնտեսությունով երկրներին ներկայացրել էր տասը կետից բաղկացած ծրագիր, որի օգնությամբ նրանք կարող են էապես կրճատել նավթի սպառումը կարճ ժամանակահատվածում, պատմել է Բիրոլը։ Դրանք ներառում են այնպիսի միջոցներ, ինչպիսիք են կիրակի օրերին քաղաքներում մեքենա վարելու արգելքը, հասարակական տրանսպորտի ուղեվարձի իջեցումը, ավտոմայրուղիներին առավելագույն արագության սահմանափակումները, ինչպես նաեւ սպառողների կողմից տան ջերմաստիճանի իջեցումը:
IEA-ի ղեկավարը նաեւ ասել է, որ առաջիկա ձմռանը Եվրոպայում կարող են դժվարություններ լինել։ Գազն այս ձմռանը, հնարավոր է, պետք կլինի նորմավորել, հատկապես այն երկրներում, որոնք մեծապես կախված են Ռուսաստանից, ներառյալ՝ Գերմանիան, նշել է նա:
Նրա խոսքով՝ գազի պահեստները լցված են ավելի քան մի քանի ամիս առաջ, սակայն դա բավարար չէ։ Կարեւոր է, որ Եվրոպան գնի հնարավորինս շատ հավելյալ խողովակաշարային գազ Նորվեգիայից կամ Ադրբեջանից եւ, առաջին հերթին, հեղուկացված բնական գազ:
Ֆաթիհ Բիրոլի հայտարարությունները հնչեցին մեկ օր անց այն բանից հետո, երբ Եվրամիությունը Բրյուսելում կայացած գագաթնաժողովում համաձայնություն ձեռք բերեց պատժամիջոցների վեցերորդ փաթեթի շրջանակում ռուսաստանյան նավթի ներմուծման մասնակի արգելքի վերաբերյալ:

Глава МЭА заявил о тройном энергетическом кризисе в мире
Глава Международного энергетического агентства (МЭА) Фатих Бироль (Fatih Birol) заявил о тройном энергетическом кризисе в мире. «Сейчас у нас нефтяной кризис, газовый кризис и кризис электроэнергии одновременно». Как передает RBC, об этом он заявил в интервью немецкому изданию Spiegel.
Текущий энергетический кризис намного масштабнее, чем нефтяные потрясения середины 1970-х и 1980-х годов, и тогда речь шла только о нефти, сообщил он. И, вероятно, этот энергетический кризис продлится дольше, считает Бироль.
Этим летом Европа может столкнуться с нехваткой топлива из-за кризиса на нефтяных рынках, предупредил глава МЭА. «Когда в Европе и США начнется основной курортный сезон, спрос на топливо вырастет. Тогда мы можем увидеть дефицит: например, дизельного топлива, бензина или керосина, особенно в Европе»,- сказал Бироль.
Европа зависит не только от поставок нефти из-за рубежа, но и от импорта нефтепродуктов. А некоторые страны-экспортеры, такие как Китай, второй по величине производитель нефтепродуктов в мире, только вводят первые запреты на экспорт, поскольку хотят защитить своих потребителей на внутреннем рынке, рассказал эксперт.
По мнению Бироля, облегчить ситуацию на нефтяных рынках может сокращение спроса на нефть на мировых рынках со стороны Китая, ядерная сделка с Ираном, которая может вывести на рынок дополнительные 1,2 млн баррелей нефти, или увеличение поставок со стороны стран Ближнего Востока, например Саудовской Аравии. Однако, по мнению главы МЭА, рассчитывать на эти события не стоит, каждое из этих трех событий может стать сюрпризом для рынка.
МЭА еще в марте представило странам с развитой экономикой план из десяти пунктов, с помощью которого они могут заметно сократить потребление нефти в течение короткого периода времени, рассказал Бироль. К ним относятся такие меры, как запрет на автомобильные поездки по воскресеньям в городах, снижение стоимости проезда в общественном транспорте и ограничения максимальной скорости на автомагистралях, а также снижение потребителями температуры в домах.
Глава МЭА также сообщил, что предстоящей зимой в Европе могут быть сложности. Этой зимой газ, возможно, придется нормировать, особенно в странах, которые сильно зависят от поставок из России, в том числе в Германии, сообщил он.
По его словам, газовые хранилища заполнены больше, чем несколько месяцев назад, но этого недостаточно. Важно, чтобы Европа закупала как можно больше дополнительного газа: трубопроводного из Норвегии или Азербайджана и, прежде всего, СПГ.
Заявления Фатиха Бироля появились на следующий день после того, как в ходе саммита в Брюсселе Европейский союз достиг соглашения о частичном запрете на импорт российской нефти в рамках шестого пакета санкций.