IEA ղեկավար. Աշխարհը բախվել է առաջին գլոբալ էներգետիկ ճգնաժամին
Համաշխարհային հանրությունը բախվել է առաջին գլոբալ էներգետիկ ճգնաժամին։ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները եւ պատասխան միջոցները մեծ ազդեցություն կունենան էներգետիկ շուկայի վրա։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին այսօր Վիեննայում հայտարարել է Միջազգային էներգետիկ գործակալության (IEA) գործադիր տնօրեն Ֆատիհ Բիրոլը (Fatih Birol)։
«Կարծում եմ, մենք գտնվում ենք առաջին համաշխարհային էներգետիկ ճգնաժամում: 70-ականներին մենք տեսանք նավթային ճգնաժամ, որը մեծ հետեւանքներ ունեցավ տնտեսության եւ գնաճի վրա։ Բայց դա միայն նավթ էր։ Եկեք հիշենք, որ Ռուսաստանն աշխարհում նավթի եւ բնական գազի թիվ մեկ արտահանողն է, ինչպես նաեւ էներգետիկ ոլորտի կողմից օգտագործվող ապրանքների շուկայի խոշոր խաղացող»,- ասել է Բիրոլը Վիեննայում կայացած ճեպազրույցում։
«Հետեւաբար, պատժամիջոցները, որոնք կիրառվում են Ռուսաստանի դեմ կամ քաղաքական որոշումները Կրեմլի կողմից ունեն եւ կունենան մեծ հետեւանքներ էներգետիկ շուկայի համար»,- ընդգծել է IEA-ի ղեկավարը։

Глава МЭА: Мир столкнулся с первым глобальным энергетическим кризисом
Мировое сообщество столкнулось с первым глобальным энергетическим кризисом. Санкции против России и ответные меры будут иметь большие последствия для энергетического рынка.
По сообщению ТАСС, об этом заявил сегодня в Вене исполнительный директор Международного энергетического агентства (МЭА) Фатих Бироль (Fatih Birol).
«Я считаю, что мы находимся посреди первого глобального энергетического кризиса. В 70-х мы наблюдали нефтяной кризис, у которого были большие последствия для экономики и инфляция. Но это была только нефть. Давайте помнить, что Россия является экспортером нефти номер один в мире и экспортером природного газа номер один в мире, а также крупным игроком на рынке материалов, которые использует энергетический сектор»,- сказал Бироль на брифинге в Вене.
«Поэтому санкции, которые были введены в отношении России или политические решения из Кремля, имеют и будут иметь большие последствия для энергетического рынка»,- подчеркнул глава МЭА.