Սբերբանկը կանջատվի տեղեկատվության եւ վճարումների փոխանցման SWIFT միջբանկային համակարգից. միջոցը համաձայնեցվել է Եվրամիության առաջնորդների կողմից Բրյուսելում կայացած գագաթնաժողովում՝ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների վեցերորդ փաթեթը քննարկելիս։ Այս մասին Twitter-ում տեղեկացրել է Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելը, հաղորդում է Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը։ Նա գրել է, որ պատժամիջոցների փաթեթը ներառում է կոշտ միջոցներ, այդ թվում՝ «ռուսաստանյան խոշորագույն բանկի՝ Սբերբանկի անջատումը SWIFT-ից»։Պատժամիջոցների շրջանակում ռուսաստանյան յոթ ֆինանսական հաստատություններ արդեն անջատվել են ամբողջ աշխարհում օգտագործվող բանկերի միջեւ տեղեկատվության փոխանակման համակարգից՝ ՎՏԲ-ն, «Открытие» եւ «Россия» բանկերը, «Պրոմսվյազբանկ»-ը, «Սովկոմբանկ»-ը, «Նովիկոմբանկ»-ն ու ВЭБ.РФ-ն:Ուկրաինայում ՌԴ հատուկ ռազմական գործողության մեկնարկից ի վեր Սբերբանկը գտնվում է կոշտ պատժամիջոցների տակ: Փետրվարի 24-ին ԱՄՆ իշխանությունները Սբերբանկը ներառեցին այսպես կոչված CAPTA ցուցակում, ինչը նշանակում էր բանկի թղթակցային հաշիվների արգելափակում։ Մարտի 1-ին նմանատիպ պատժամիջոցներ է սահմանել Սբերբանկի դեմ նաեւ Մեծ Բրիտանիան։Մարտի 18-ից բանկի հաճախորդները զրկվեցին այլ բանկեր արտարժույթ փոխանցելու հնարավորությունից։ Ապրիլի 6-ից Սբերբանկի դեմ պատժամիջոցները խստացվեցին. ԱՄՆ-ն ներառեց բանկը SDN ցուցակում, ինչը նշանակում է ակտիվների արգելափակում եւ ԱՄՆ ընկերությունների եւ ֆիզիկական անձանց համար բանկի հետ գործակցության արգելք։ Հաջորդ օրը բանկը հաճախորդների համար դադարեցրեց բոլոր արտարժութային փոխանցումներն արտասահման։ 07.04.2022 | 12:00 ՌԴ դեսպան․ բանկերի դեմ ԱՄՆ սահմանափակումներն ուղիղ հարված են ՌԴ բնակչությանը ԱՄՆ-ում Ռուսաստանի դեսպան Անատոլի Անտոնովը Սբերբանկի դեմ ամերիկայն պատժամիջոցները «ուղիղ հարված» էր որակել Ռուսաստանի բնակչությանը, սովորական քաղաքացիներին, ովքեր այնտեղ պահում են իրենց խնայողությունները։«Նոր պատժամիջոցներով Վաշինգտոնը շարունակում է վնասել համաշխարհային տնտեսությանը։ Դա խաթարում է օտարերկրյա գործընկերների՝ մեզ հետ փոխշահավետ համագործակցության հնարավորությունները։ Դա օտարերկրյա բիզնեսին թողնում է առանց եկամուտի, որն անհրաժեշտ է տնտեսական ցնցումների ներկա ժամանակաշրջանում»,- ապրիլի սկզբին նշել էր Անատոլի Անտոնովը։ Tweet Դիտում՝ 7061

Сбербанк отключат от межбанковской системы передачи информации и платежей SWIFT, эту меру лидеры Евросоюза согласовали на саммите в Брюсселе, обсуждая шестой пакет санкций против России. Об этом сообщил в Twitter глава Евросовета Шарль Мишель, передает российское издание Forbes. Он написал, что пакет санкций включает в себя жесткие меры, в том числе «десвифтинг крупнейшего российского банка - Сбербанка». От системы обмена информацией между банками, используемой по всему миру, в рамках санкций уже отключены семь российских финансовых организаций: ВТБ, «Открытие», «Россия», «Промсвязьбанк», «Совкомбанк», «Новикомбанк» и ВЭБ.РФ.Сбербанк с начала специальной военной операции России на Украине находится под жесткими санкциями. 24 февраля власти США внесли Сбербанк в так называемый список CAPTA, что означало блокировку корреспондентских счетов банка. Аналогичные санкции против Сбербанка 1 марта ввела Великобритания.С 18 марта клиенты банка лишились возможности переводить валюту в другие банки в американских и канадских долларах, датских и шведских кронах, а также фунтах стерлингов. С 6 апреля санкции против Сбербанка ужесточились - США внесли банк в список SDN, что означает блокировку активов и запрет для американских компаний и физлиц на взаимодействие с организацией. На следующий день банк прекратил для своих клиентов все валютные переводы за границу. 07.04.2022 | 12:00 Посол России։ ограничения против Сбербанка и Альфа-банка - прямой удар по населению России Российский посол в США Анатолий Антонов назвал американские санкции против Сбербанка «прямым ударом» по населению России, простым гражданам, которые хранят там свои сбережения.«Новыми санкциями Вашингтон продолжает наносить ущерб мировой экономике. Подрывает возможности зарубежных партнеров по взаимовыгодному сотрудничеству с нами. Оставляет иностранный бизнес без необходимых в нынешний период экономической турбулентности доходов»,- отмечал тогда Анатолий Антонов. Tweet Просмотры 7065