Ռուսաստանը գլխավորել է Թուրքիայում օտարերկրյա մասնակցությամբ ընկերություններ ստեղծող երկրների ցանկը։ Ապրիլին ռուսաստանցիներն այս երկրում հիմնել են 136 ընկերություն։ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Yeni Şafak թերթը՝ վկայակոչելով Թուրքիայի առեւտրաարդյունաբերական պալատի տվյալները։Մարտին Թուրքիայում գրանցվել էր 64 ռուսաստանյան ընկերություն։ Ամսվա կտրվածքով աճը կազմել է 112%, նշում է պարբերականը։Ռուսաստանյան ընկերությունների մեծ մասը գրանցվում է Անթալիայում։ Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր տեղի Առեւտրաարդյունաբերական պալատի ղեկավար Դավութ Չեթինը, ապրիլին թուրքական հանգստավայրում իսկական «ռուսական բում» է գրանցվել ՌԴ մասնակցությամբ առեւտրային կառույցների ստեղծման հարցում։ 25.04.2022 | 11:23 Ռուսաստանն 1-ին տեղում է Անթալիայում ստեղծվող օտարերկրյա ընկերությունների թվով Ընդհանուր առմամբ, ապրիլին Թուրքիայում ստեղծվել է օտարերկրյա մասնակցությամբ 1650 ընկերություն։ Երկրորդ տեղում Իրանն է (120 ընկերություն), մեկ ամիս առաջ այս երկիրը գլխավորել էր Թուրքիայում օտարերկրյա ընկերություններ ստեղծող երկրների ցանկը։ Իրանին հաջորդում են Սիրիան (52) եւ Գերմանիան (49):Ապրիլի արդյունքներով, ռուսաստանցիները նաեւ առաջ են անցել այլ երկրների քաղաքացիներից Թուրքիայում անշարժ գույք ձեռք բերելու հարցում։ Վիճակագրության ազգային ինստիտուտի տվյալներով, նրանք անշարժ գույքի առաջնային շուկայում գնել են 1152 օբյեկտ, ինչը 186,5%-ով ավել է, քան մարտին։ Ընդհանուր առմամբ, հունվար-ապրիլ ամիսներին ռուսաստանցիները Թուրքիայում գնել են անշարժ գույքի գրեթե 2,7 հազար օբյեկտ։ Tweet Դիտում՝ 4827

Россия - на первом месте по созданию в Турции компаний с иностранным участием
Россия возглавила список стран по созданию в Турции компаний с иностранным участием. В апреле россияне учредили в этой стране 136 фирм.
Как передает ТАСС, об этом cообщила газета Yeni Şafak со ссылкой на данные Торгово-промышленной палаты Турции.
В марте в Турции были зарегистрированы 64 российские компании. Рост за месяц составил 112%, отмечает издание.
Большинство российских компаний регистрируется в Анталье. Как сообщал ранее глава местной торгово-промышленной палаты Давут Четин, в апреле на турецком курорте отмечен настоящий «русский бум» в создании коммерческих структур с участием РФ.
Всего в апреле в Турции создано 1 650 компаний с иностранным участием. На втором месте находится Иран (120 компаний), месяцем ранее он возглавлял список стран по созданию иностранных компаний в Турции. За ним следуют Сирия (52) и ФРГ (49).
По итогам апреля россияне также обошли граждан других стран по приобретению жилья в Турции. По данным национального института статистики, они купили 1 152 объекта на рынке первичной недвижимости, что на 186,5% больше, чем в марте. Всего с января по апрель россияне приобрели в Турции почти 2,7 тыс. объектов недвижимости.