Oxfam․ Յուրաքանչյուր 30 ժամը մեկ աշխարհում նոր միլիարդատեր է հայտնվում
Աշխարհի տասը ամենահարուստ մարդիկ ունեն կարողություն, որը գերազանցում է մոլորակի ամենաաղքատ մարդկանց 40%-ի (3,1 միլիարդ մարդ) խնայողությունները:
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է Oxfam միջազգային բարեգործական ու մարդասիրական կազմակերպության զեկույցում։
Նշվում է, որ աշխարհում կա 2688 միլիարդատեր՝ 573-ով ավել, քան դեռ երկու տարի առաջ, որոնց ընդհանուր կարողությունը կազմում է $12,7 տրիլիոն։ Oxfam-ը նշում է, որ 20 ամենախոշոր դոլարային միլիարդատերերի կարողությունը գերազանցում է Սահարայից հարավում գտնվող ամբողջ Աֆրիկայի ՀՆԱ-ն: Փորձագետներն ընդգծում են, որ կորոնավիրուսի համավարակի սկզբից, ըստ վիճակագրության, յուրաքանչյուր 30 ժամը մեկ աշխարհում նոր միլիարդատեր է հայտնվել։
Ընդ որում, վերջին երկու տարվա ընթացքում միլիարդատերերի ընդհանուր կարողությունն աճել է ավելի շատ, քան նախորդ 23 տարիներին միասին վերցրած։ Նրանց ընդհանուր կարողությունն այժմ կազմում է համաշխարհային ՀՆԱ-ի 13,9%-ը, ինչը երեք անգամ գերազանցում է 2000 թվականի ցուցանիշը:
Տնտեսագետներն ուշադրություն են հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ էներգետիկ եւ սննդի ոլորտներում գործող ընկերությունների սեփականատերերը վերջին տարիներին հատկապես մեծ շահույթ են ստացել՝ $453 միլիարդ երկու տարվա ընթացքում։
Հիշեցնենք, որ այս տարվա սկզբին Oxfam-ը կոչ էր արել ամբողջ աշխարհի կառավարություններին անհապաղ լրացուցիչ հարկել միլիարդատերերին եւ ստացված եկամուտներն օգտագործել առողջության եւ սոցիալական պաշտպանության ծրագրերի, ինչպես նաեւ կլիմայի փոփոխության եւ գենդերային բռնության կանխարգելմանն ուղղված միջոցների համար:
Կազմակերպությունը հանդես էր եկել ի պաշտպանություն օրենքների փոփոխության՝ ռասայական եւ գենդերային խտրականության վերացման, ինչպես նաեւ աշխատավորների իրավունքների պաշտպանության նպատակով։

Десять богатейших людей мира обладают состоянием, которое превышает совокупный размер накоплений 40% беднейшего населения планеты - 3,1 млрд человек. По сообщению ТАСС, об этом говорится в докладе международной благотворительной и гуманитарной организации Oxfam.В докладе отмечается, что всего в мире имеется 2 688 миллиардеров - на 573 больше, чем еще два года назад, общее состояние которых равно $12,7 трлн. В Oxfam указывают, что богатство 20 крупнейших долларовых миллиардеров превышает ВВП всей Африки южнее Сахары. Эксперты подчеркивают, что с начала пандемии коронавируса, по статистике, каждые 30 часов в мире появлялся новый миллиардер.При этом за последние два года совокупное состояние миллиардеров выросло больше, чем за все предыдущие 23 года вместе. В настоящее время их совокупное состояние равняется 13,9% мирового ВВП, что в три раза выше, чем в 2000 году. Экономисты обращают внимание на то, что особенно большую прибыль за последнее время, в частности, получили владельцы компаний, занятых в сфере энергетики и продовольствия - $453 млрд за два года. 18.01.2022 | 10:46 Oxfam призвала срочно обложить дополнительными налогами миллиардеров Напомним, что в начале этого года Oxfam призвала правительства мира срочно обложить дополнительными налогами миллиардеров и направить полученные средства на программы здравоохранения и социальной защиты, а также на меры по предотвращению изменения климата и гендерного насилия. Организация выступила в поддержку изменения законодательств с целью искоренения расовой и гендерной дискриминации, а также для поддержки прав трудящихся. Tweet Просмотры 9438