Կորոնավիրուսային կարանտինի հետ կապված Չինաստանի տնտեսության աճը 46 տարվա մեջ առաջին անգամ կարող է հետ մնալ ԱՄՆ-ից։ RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշվում է Bloomberg-ի վերլուծաբանների կանխատեսման մեջ։«Չինաստանում կորոնավիրուսային կարանտինը նշանակում է, որ երկրի տնտեսական աճը կարող է հետ մնալ ԱՄՆ-ից 1976 թվականից ի վեր առաջին անգամ, ինչը կհանգեցնի դերերի փոփոխության՝ պոտենցիալ քաղաքական հետեւանքներով ինչպես Պեկինում, այնպես էլ Վաշինգտոնում»,- գրում է գործակալությունը:Bloomberg-ի փորձագետների կարծիքով՝ այս տարի Չինաստանի տնտեսության նվազագույն աճը կկազմի 2%, մինչդեռ ԱՄՆ-ի ՀՆԱ-ն կարող է աճել առնվազն 2,8%-ով։ Միաժամանակ, Պեկինում նպատակ են դրել այս տարի հասնել ՀՆԱ-ի 5,5% աճի, իսկ Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը, ինչպես հայտնել է The Wall Street Journal-ը, պաշտոնյաներին հանձնարարել է ապահովել, որպեսզի երկիրը տնտեսական աճով առաջ անցնի ԱՄՆ-ից։Վերլուծաբանները Չինաստանի ՀՆԱ-ի աճի անկումը կապում են կորոնավիրուսի նկատմամբ «զրոյական հանդուրժողականության» քաղաքականության հետ (COVID-Zero), ինչը նշանակում է վիրուսի տարածման սահմանափակում՝ լոքդաունների եւ պարտադիր կարանտինի միջոցով նրանց համար, ովքեր շփվել են վարակված քաղաքացիների հետ։ Սակայն սա միակ գործոնը չէ. Չինաստանի ՀՆԱ-ի կրճատումն այս եռամսյակում տեղի ունեցավ ապրիլին մանրածախ վաճառքների եւ արդյունաբերական արտադրության անկման ֆոնին, կարծում են փորձագետները:«Նույնիսկ բարենպաստ սցենարի դեպքում՝ COVID-Zero-ի դրվածքի քիչ հավանական թուլացման պայմաններում, 5%-ի աճը, էլ չասած կառավարության 5,5%-ի նպատակի մասին, անհասանելի է թվում»,- ասված է Bloomberg-ի վերլուծաբանների զեկույցում։Մինչ համավարակը Չինաստանի ՀՆԱ-ի աճը տարեկան 6%-ից բարձր էր։ 2017 թվականին երկրի ՀՆԱ-ի աճը կազմել է 6,8%, 2018 թվականին՝ 6,6%, իսկ 2019 թվականին՝ 6%։ 2020 թվականին Չինաստանի ՀՆԱ-ն աճել է 2,3%-ով, ինչը 45 տարվա ընթացքում ամենացածր ցուցանիշն էր։ Reuters-ը գրել էր, որ 1976 թվականին երկրի տնտեսությունը կրճատվել էր 1,6%-ով։ Այնուամենայնիվ, 2020 թվականի դեկտեմբերին վերլուծաբանները կանխատեսում էին, որ Չինաստանի տնտեսությունը համավարակի պատճառով հինգ տարով ավելի արագ առաջ կանցնի Միացյալ Նահանգներից՝ հաշվի առնելով, որ Չինաստանը դարձավ միակ երկիրը, որին հաջողվեց խուսափել COVID-19-ի պատճառով տնտեսական անկումից․ տարվա վերջում երկիրը կարողացավ վերականգնվել վիրուսային բռնկումից։ 28.12.2020 | 10:15 CEBR․ 2028-ին Չինաստանը կդառնա աշխարհի խոշորագույն տնտեսությունը Սակայն արդեն 2021 թվականի կեսերին մի շարք փորձագետներ գտնում էին, որ Չինաստանի տնտեսությունն առաջիկա տարիներին խնդիրներ է ունենալու։ «Չինաստանում մարդու իրավունքների հետ կապված մտահոգությունների աճի հետ մեկտեղ, տնտեսական ակտիվության դանդաղումը կնվազեցնի երկրի մոդելի գրավչությունը»,- ասված է ամերիկյան RAND գիտահետազոտական կորպորացիայի զեկույցում:PwC խորհրդատվական ընկերության կանխատեսման համաձայն՝ Չինաստանի տնտեսության աճը 2021-2030 թվականներին կնվազի մինչեւ 3,4%: Հոլանդական Rabobank-ի վերլուծաբանները 2025 թվականին Չինաստանի ՀՆԱ-ի աճը կանխատեսել են ընդամենը 4%-ով: Միաժամանակ, Ավստրալիայի ազգային համալսարանի եւ ԱՄՆ-ի Կոռնելի համալսարանի տնտեսագետները կարծում են, որ եթե Պեկինը հաջող տնտեսական բարեփոխումներ իրականացնի, ապա 2021-2030 թվականներին ՀՆԱ-ի աճը կարող է կազմել 7,5%: Tweet Դիտում՝ 8974

Рост экономики Китая в связи с карантином из-за коронавируса может отстать от США впервые за 46 лет. Как передает RBC, об этом отмечается в прогнозе аналитиков агентства Bloomberg.«Карантин в Китае из-за коронавируса означает, что его экономический рост может отстать от США впервые с 1976 года, что приведет к смене ролей с потенциальными политическими последствиями как в Пекине, так и в Вашингтоне»,- пишет агентство.По оценкам экспертов Bloomberg, минимальный рост экономики Китая составит 2% в этом году, в то время как ВВП Соединенных Штатов может вырасти минимум на 2,8%. При этом в Пекине поставили цель добиться увеличения ВВП на 5,5% в этом году, а глава КНР Си Цзинпинь, как сообщало издание The Wall Street Journal, поручил чиновникам обеспечить опережение США по росту экономики.Аналитики связывают снижение роста ВВП Китая с политикой «нулевой терпимости» в отношении коронавируса (COVID-Zero), что означает ограничение распространения вируса через локдауны и обязательный карантин для тех, кто вступал в контакт с инфицированными гражданами. Но это не единственный фактор - сокращение ВВП Китая в этом квартале произошло на фоне апрельского снижения розничных продаж и промышленного производства, считают эксперты.«Даже при благоприятном сценарии, при маловероятном ослаблении позиции COVID-Zero, рост на 5%, не говоря уже о цели правительства в 5,5%, выглядит недосягаемым»,- говорится в отчете аналитиков Bloomberg.До пандемии рост ВВП Китая держался выше 6% в год․ В 2017 году рост ВВП страны составил 6,8%, в 2018-м - 6,6%, а в 2019 - 6%. В 2020 году ВВП Китая вырос на 2,3%, что стало наименьшим показателем за 45 лет․ Reuters отмечало, что в 1976 году экономика страны сократилась на 1,6%. Тем не менее в декабре 2020 года аналитики предсказывали, что китайская экономика обгонит США на пять лет быстрее из-за пандемии, учитывая, что Китай стал единственной страной, сумевшей избежать экономического спада из-за COVID-19 - к концу года республика смогла восстановиться после вспышки вируса. 28.12.2020 | 10:15 CEBR։ В 2028 году Китай станет крупнейшей экономикой мира Однако уже в середине 2021 года ряд экспертов сочли, что экономику Китая в ближайшие годы ждут проблемы. «Вместе с ростом тревоги из-за несоблюдения Китаем прав человека замедление экономической активности [в Китае] снизит привлекательность его модели»,- говорится в докладе экспертов американской научно-исследовательской корпорации RAND.Исходя из прогноза консалтинговой компании PwC, рост экономики Китая в 2021-2030 годах снизится до 3,4%. Аналитики нидерландского банка Rabobank предсказали рост ВВП Китая в 2025 году только на 4%. При этом экономисты из Австралийского национального университета и Корнельского университета в США считают, что, если Пекин проведет успешные экономические реформы, то рост ВВП в 2021-2030 годах может составить 7,5%. Tweet Просмотры 8991