«ՎՏԲ-ին «Открытие» բանկի միացնելու գործարքը կավարտվի այս տարի»
ՎՏԲ-ին «Открытие» բանկի միացնելու գործարքը կավարտվի այս տարի, հայտարարել է ՌԴ ֆինանսների փոխնախարար Ալեքսեյ Մոիսեեւը։
Ինչ վերաբերում է «Ռուսաստանյան ազգային առեւտրային բանկ»-ին (РНКБ), ապա, ինչպես նշել է Մոիսեեւը, կպահանջվի միայն հրամանագիր, իսկ «Открытие» բանկը ՎՏԲ-ին միացնելու մասով կպահանջի փոխգործակցության մեխանիզմ ՌԴ Կենտրոնական բանկի հետ:
«Ամեն դեպքում, գտնում եմ, որ գործարքը կփակվի այս տարի»,- ասել է Մոիսեեւը։ Ներկայումս, ըստ նրա, կողմերը քննարկում են տեխնիկական կորպորատիվ հարցեր։
Ինչպես հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը՝ մեկնաբանելով գործարքի շրջանակում Ղրիմի РНКБ-ի ընդգրկումը, որը ՎՏԲ-ի համար ապագայում կփակի օտարերկրյա կապիտալի շուկաներ վերադառնալու ցանկացած հնարավորություն, Մոիսեեւն ասել է. «Դուք տեղյակ եք՝ մեզ մոտ չեն ողջունվում գործողությունները՝ ուղղված Ռուսաստանի ներսում պատժամիջոցների կիրառմանը: Մենք առաջնորդվում ենք մեր տնտեսության եւ մեր ֆինանսական համակարգի նպատակահարմարությամբ։ Ինչ են այս մասին մտածում այլ երկրներ, մեզ, ընդհանուր առմամբ, միեւնույն է»:
Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկն արդեն սատարել է բանկերի համախմբման առաջարկը։ «Գիտեք, մենք պատրաստում էինք «Открытие» բանկը շուկայում վաճառելու համար, աշխատում էինք պոտենցիալ ներդրողների հետ, ի դեպ, այդպիսիք կային։ Բայց հիմա՝ մոտ ապագայում, մենք հնարավորություն չենք տեսնում շուկայում վաճառելու «Открытие» բանկը։ Միաժամանակ, հասկանում ենք, որ մենք, որպես բանկային կարգավորիչ, չենք կարող երկար ժամանակ լինել բանկի սեփականատերը, եւ այս պայմաններում, մեր կարծիքով, անհրաժեշտ է ողջամիտ որոշում»,- ապրիլին ասել էր Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի ղեկավար Էլվիրա Նաբիուլինան։
Ապրիլի 29-ին «Կոմերսանտ»-ը հաղորդել էր, որ ՎՏԲ-ի ղեկավար Անդրեյ Կոստինը դիմել է ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինին՝ առաջարկելով բանկի հետ մեկ ընդհանուր խմբում միավորել պետության կողմից վերահսկվող երկու վարկային հաստատություն՝ «Открытие» բանկը եւ РНКБ-ն:
Ավելի ուշ պարբերականը՝ վկայակոչելով աղբյուրը տեղեկացրել էր, որ սկզբունքային մտադրություն կա ինտեգրումն ավարտել 2023 թվականի առաջին կիսամյակում։ Փորձագետների կարծիքով՝ մեկ տարվա ընթացքում երեք խոշոր պետական բանկերի միավորման նպատակը բարդ է, բայց իրագործելի։ Այսպես, «Դմիտրի Դոնսկոյ» ֆինանսական խմբի գործընկեր Դմիտրի Կուրբատսկին նշել էր, որ ՎՏԲ-ն ունի փորձ, ուստի գործընթացները պետք է ավելի հեշտ ընթանան։
«Այս դեպքում, հավանաբար, ամենադժվարը «ճանապարհային քարտեզի» սահմանումն ու համաձայնեցումն է՝ հաշվի առնելով, որ բոլոր երեք պետական բանկերը բավականին խիստ կարգավորվում են՝ յուրաքանչյուրն յուրովի: Կպահանջվի բազմաթիվ համաձայնություններ բոլոր մակարդակներում, ինչը կարող է տեւել մինչեւ կես տարի: Կարեւոր խնդիր է ՏՏ ինտեգրումը, որը երկար ժամանակ կպահանջի։ Բայց եթե մասնագետների բավարար անձնակազմ հատկացվի եւ քարտ բլանշ տրվի որպես «թիվ մեկ» խնդիր, ապա հնարավոր եմ համարում կես տարվա ընթացքում համաձայնեցնել բոլոր ընթացակարգերը եւ կես տարի էլ հատկացնել ՏՏ ինտեգրմանն ու հաճախորդների տեղափոխմանը։ Այսինքն, ընդհանուր առմամբ՝ մեկ տարի, ինչը չափազանց հավակնոտ է, բայց իրատեսական»,- ասել էր փորձագետը:

«Сделка по присоединению банка «Открытие» к ВТБ будет закрыта в этом году»
Сделка по присоединению банка «Открытие» к ВТБ будет закрыта в этом году, заявил заместитель министра финансов России Алексей Моисеев.
Что касается «Российского национального коммерческого банка» (РНКБ), то, как отметил Моисеев, требуется просто указ, а присоединение «Открытия» к ВТБ потребует механизма финансового взаимодействия с Центральным банком РФ.
«В любом случае я исхожу из того, что в этом году сделка будет закрыта»,- сказал Моисеев. Сейчас, по его словам, стороны обсуждают технические корпоративные вопросы.
Как передает Интерфакс, комментируя вхождение в периметр сделки крымского РНКБ, которое закроет для ВТБ в будущем любую возможность возврата на зарубежные рынки капитала, Моисеев сказал: «Вы же знаете, что у нас не приветствуются действия, направленные на исполнение санкций внутри России. Мы исходим из того, что руководствуемся целесообразностью нашей экономики, нашей финансовой системы. Что по этому поводу думают другие страны, нам в целом все равно».
Центральный банк России уже поддержал предложение консолидировать банки. «Вы знаете, мы готовили «Открытие» к продаже в рынок, мы работали с потенциальными инвесторами, кстати, они были. Но сейчас мы в обозримой перспективе не видим возможности продать банк «Открытие» в рынок. Но понимаем, что мы как банковский регулятор не можем долго быть собственником банка, и в этих условиях надо, на наш взгляд, разумное решение»,- говорила в апреле глава ЦБ России Эльвира Набиуллина.
Напомним, что 29 апреля «Коммерсант» сообщал, что глава ВТБ Андрей Костин обратился к премьер-министру России Михаилу Мишустину с предложением объединить в общую группу с банком еще две подконтрольные государству кредитные организации - «Открытие» и РНКБ.
Позднее издание со ссылкой на источник отмечало, что есть принципиальное намерение завершить интеграцию в первой половине 2023 года. По мнению экспертов, цель по объединению трех крупных госбанков за год - сложная, но достижимая. Так, партнер финансовой группы «Дмитрий Донской» Дмитрий Курбатский указывал, что у ВТБ есть опыт и поэтому процессы должны пойти легче.
«В данном случае, наверное, самое сложное прописать и согласовать «дорожную карту» с учетом того, что все три госбанка довольно сильно зарегулированы, причем каждый по-своему. Потребуется очень много согласований на всех уровнях, на которые может уйти до полугода. Важный вопрос - IT-интеграция, которая займет длительное время. Но если будет выделен достаточный штат специалистов и дан карт-бланш как задача «номер один», я считаю возможным срок полгода на согласование всех процедур и полгода на IT- интеграцию и перевод клиентов. То есть в целом год, что крайне амбициозно, но реалистично»,- отмечал эксперт.